Zakłady Azotowe Puławy podpisały we wtorek nowy aneks z Lubelskim Węglem Bogdanka do umowy na dostawę surowca. Ustalono nową cenę oraz ilość węgla, jaka zostanie dostarczona do ZA w przyszłym roku oraz w latach 2019-2021. Wartość porozumienia sięga 1,1 mld złotych.
Dokument, jak informuje zarząd Grupy Azoty Puławy, ustala nowe szczegóły dotyczące dostaw węgla energetycznego z Bogdanki. Obie spółki porozumiały się w kwestii ceny obowiązującej w przyszłym roku oraz ilości dostaw do końca roku 2021. Ile puławskie przedsiębiorstwo będzie płaciło licząc od 2019? Tego na razie nie wiadomo. – Zostanie ona ustalona w drodze negocjacji lub w oparciu o formułę cenową bazującą na cenach rynkowych – raportują władze Azotów.
Po podpisaniu nowego aneksu, szacunkowa wartość umowy (zawartej w 2009 r.) pomiędzy stronami opiewa na 1 095 mln złotych, z czego w latach 2018-2021 będzie to około 333 mln złotych netto. W raporcie poinformowano również o tym, że zarówno ceny, jak i ilość surowca, który przyjedzie do Puław będą wyższe, niż wynikało to z zeszłorocznych ustaleń. – O tym, ile zapłacimy w nowym roku, z uwagi na postanowienia umowy, nie mogę powiedzieć. Cena węgla wynika z uwarunkowań rynkowych – mówi Michał Mulawa, rzecznik Grupy Azoty Puławy.
Surowiec z powiatu łęczyńskiego zasili potrzeby zakładowej elektrociepłowni. Na razie w aneksie nie uwzględniono zwiększonego zapotrzebowania na ten surowiec, co może nastąpić po planowanej rozbudowie instalacji o nowy blok. Dodatkowa ilość ma zostać wpisana w umowę pod koniec przyszłego roku.
Kończąc raport, Azoty podkreślają, że jakość węgla z Bogdanki spełnia wymagania firmy, a niewielka odległość do kopalni (ok. 70 km) oznacza niższe koszty transportu w porównaniu do konkurencyjnych dostawców. W przyszłym roku lubelski węgiel będzie odpowiadał za 70 procent wszystkich dostaw do puławskiej elektrociepłowni. Pozostałe 30 procent również pochodzi z polskich złóż.