Powiat lubelski jeszcze nie w pełni korzysta z sąsiedztwa Lublina, choć bliskość dużej aglomeracji powinna sprzyjać napływowi inwestycji.
Paweł Pikula, starosta, nie ukrywa, że głównym zadaniem powiatu jest rozwój infrastruktury. - Dlatego mocno inwestujemy w modernizację sieci dróg, która w naszym powiecie ma blisko 800 kilometrów. Mocno liczyliśmy na środki z Unii, niestety, nie są one aż tak duże, aby poważnie myśleć o bardzo dużych inwestycjach. Dlatego większą część inwestycji drogowych będziemy realizować z własnych środków - zapowiada starosta lubelski Pawel Pikuła. I nie ma złudzeń - bez dróg o inwestycjach nie ma co myśleć.
Równie ważne jest lotnisko, które byłoby istotnym impulsem do rozwoju lokalnej gospodarki. Miniony rok przyniósł długo oczekiwane rozstrzygnięcie - władze województwa zdecydowały, że lotnisko powstanie w Świdniku. I to najpóźniej w 2012 roku. - Nie ma wątpliwości, że ta inwestycja pobudzi gospodarczo cały region, a przede wszystkim Lublin i powiat lubelski - mówi Piotr Jankowski, rzecznik spółki Port Lotniczy Lublin.
Tymczasem w sferze inwestycji publicznych największym zrealizowanym przedsięwzięciem w minionym roku był remont szpitala w Bychawie. - Kosztował blisko 7 milionów złotych, ale poza tym, że ludzie mogą się leczyć w godziwych warunkach, to region ma nowoczesny zakład pracy - dodaje starosta.
Paweł Pikula chętnie wspomina o planach promowania powiatu lubelskiego pod kątem potencjalnych inwestycji: Jeszcze w tym roku zamierzamy wzmocnić element marketingu ekonomicznego. Przy wykorzystaniu środków z UE chcemy dotrzeć do przedsiębiorców z informacjami o terenach inwestycyjnych, strefach ekonomicznych.
Do najważniejszych pracodawców w powiecie (zatrudniających powyżej 50 osób) zaliczają się jednostki publiczne. Największym pracodawcą prywatnym jest Gospodarstwo Szklarniowe "Leonów” (gm. Niemce) zatrudniające 310 osób.