Licealiści z Elbląga wygrali w konkursie „Startup na 5-tkę”. Dzięki ich projektowi, w przyszłości być może będziemy przymierzali ciuchy bez wychodzenia z domu.
W zmaganiach mogli wziąć udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Do konkursu stanęło w sumie 27 grup uczniów z województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego.
Pierwszym etapem było opracowanie uproszczonego wniosku o dofinansowanie z zawartym w nim pomysłem na biznes. Komisja konkursowa wybrała spośród nich 5 najciekawszych pomysłów.
W ten sposób w finale znalazły się projekty: „Z dna beczki – reaktywacja” – Bednarstwo, tradycja i nowoczesność (Zespół Szkół Zawodowych nr 1 im. Władysława Korżyka w Rykach), „Clean Car” (Liceum Ogólnokształcące im. M. Curie-Skłodowskiej w Kołaczycach), „Kosze na śmieci Sakubo” (II LO z Białoruskim Językiem Nauczania im. B. Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim), „Int-Med – inteligentna medycyna” (ZS nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim) oraz „Wear Your App” (Zespół Szkół Ogólnokształcących w Elblągu).
Spośród tej piątki w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym eksperci wybrali najlepszy projekt. Jury uznało, że najciekawszą pracę przedstawili uczniowie z Elbląga: Aleksandra Stankiewicz, Małgorzata Wojciechowska oraz Arkadiusz Tuszyński. – Aplikacja „Wear Your App” to rodzaj wirtualnej przymierzalni – wyjaśnia Arkadiusz Tuszyński.
– Bez wychodzenia z domu, będziemy mogli sprawdzić, jak w danych ciuchach wygląda nasza sylwetka – dodaje Aleksandra Stankiewicz.
Jak mówią licealiści, aplikacja może w dużym stopniu ułatwić życie osobom niepełnosprawnym. – Dzięki niej na zakupy poświęcimy znacznie mniej czasu i energii – zaznaczają.
Wyniki w PPNT ogłosił Adam Hamryszczak, wiceminister rozwoju. – Cieszę się widząc zainteresowanie, jakie budzi tematyka platform startowych wśród młodych mieszkańców Polski wschodniej. Daje to nadzieję, że wielu z nich będzie chciało rozpocząć i prowadzić samodzielną działalność właśnie w tym makroregionie – mówi wiceminister.
Drugie miejsce w konkursie zajęli autorzy projektu „Kosze na śmieci Sakubo”. Trzecie miejsce zaś jury przyznało projektowi „Z dna beczki – reaktywacja” – Bednarstwo, tradycja i nowoczesność”.