Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

3 grudnia 2022 r.
16:48

To nie był dobry rok Bogdanki, jaka przyszłość kopalni? Jest ważna deklaracja prezesa

Lada dzień zakończą się prace przy budowie chodnika pomocniczego do zaciśniętej ściany w polu Stefanów – zapowiada p.o. prezes kopalni Bogdanka. To m.in. z powodu problemów w tym miejscu wydobycie w lubelskiej kopalni znacznie spadło, a stanowisko stracił poprzedni prezes. Podczas dzisiejszych obchodów Dnia Górnika dużo mówiło się także o tym, że z powodu obecnej wojny w Ukrainie i trudnej sytuacji w energetyce, węgiel wciąż jest dla Polski ważny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Życzę wszystkim tradycyjnie: tyle samo wyjazdów, co zjazdów. Poza tym satysfakcji z pracy i ciągłości pracy. Teraz czasy są trudne, nie wiadomo jak się skończą – mówi Łukasz Rusinek. Zaczynał pracę w 2006 roku jako zwykły górnik pracujący w ścianach wydobywczych. Potem skończył studia na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, został zauważony, awansował, a obecnie pracuje jako sztygar oddziałowy czyli kierownik oddziału.

Po tylu latach nadal jest chęć zjeżdżania na dół. – Owszem to praca niebezpieczna i trudna, ale ten strach to nie jest coś co nas paraliżuje i przeszkadza w pracy. Raczej mobilizuje, skłania do myślenia o tym, co zrobić, żeby było bezpiecznie – mówi Rusinek, który był jednym z uczestników sobotnich uroczystości Barbórki w kopalni w Bogdance.

Pełniący obowiązki prezesa Bogdanki Artur Wasilewski swoje przemówienie rozpoczął od upamiętnienia chwilą ciszy tych, którzy odeszli na wieczną szychtę. – Pamiętając szczególnie tegoroczny, tragiczny kwiecień w kopalniach na Śląsku: Zofiówka i Pniówek, jak i tragiczny wypadek u nas w czerwcu kolegi Jarosława – powiedział Wasilewski.

Bogdanka wraca na dobre tory

Wspominając rocznicę 40-lecie wydobycia w Bogdance (pierwszą tonę węgla wydobyto 30 listopada 1982 roku), prezes podkreślił, że przez ten czas więcej było dobrych momentów, nie unikał jednak mówienia o tych trudnych.

– W 2020 roku z uwagi na mocne ograniczenie popytu na węgiel byliśmy zmuszeni ograniczyć produkcję, która wyniosła tylko 7,6 mln ton. Ale mimo to utrzymaliśmy zatrudnienie, spełniliśmy wszystkie zobowiązania podpisane ze stroną społeczną i wbrew doradcom, nie zatrzymaliśmy inwestycji, choć nas namawiano. Bo my ludzie stąd wiemy, że górnictwo to inwestycje – powiedział Wasilewski.

Potem był 2021 rok. – Który to rok zapisze się w kartach historii Bogdanki jako rok sukcesów i rekordów. Prawie 10 mln ton wydobycia i ponad 10 mln ton sprzedanego węgla – wyliczał Wasilewski.

Prezes przyznał, że dla Bogdanki w tej chwili przyszedł trudniejszy okres. – Na początku, w połowie roku problemy z wodą w polu Nadrybie, a ostatnio we wrześniu zaciśnięcie ściany 3/7 w polu Stefanów. To te wydarzenia sprawiły, że musieliśmy skorygować nasze plany na ten rok i na przyszły rok, wyznaczając cel produkcyjny na 8,3 mln ton. Ale my nie poddajemy się, zakasaliśmy rękawy i idziemy do przodu, bo wiemy jak ważny jest nasz węgiel – powiedział prezes i dodał, że najważniejszym celem jest obecnie przywrócenie zdolności produkcyjnych.

Dzisiaj możemy powiedzieć, że dołek produkcyjny mamy za sobą, bo w październiku uruchomiliśmy wydobycie z pola Nadrybie. A myślę, że w okolicach świąt, może na przełomie roku będziemy podejmować decyzję jak to będziemy robić i kiedy, jeśli chodzi o uruchomienie zaciśniętej ściany w polu Stefanów, bo na dniach kończymy chodnik pomocniczy, który wykonujemy – dodał Wasilewski.

To właśnie z powodu problemów Bogdanki z wydobyciem węgla stanowisko we wrześniu tego roku stracił poprzedni prezes Artur Wasil.

Do swoich mocy wydobywczych Bogdanka może wrócić w II kwartale przyszłego roku, lub nawet wcześniej.

Lublin dostał węgiel z Indonezji

– To dzięki Bogdance już w tej chwili większość mieszkańców naszego województwa ma dostęp do zakupów węgla po preferencyjnych cenach – powiedział wojewoda Lech Sprawka mówiąc o sprzedaży węgla przez samorządy w cenie ustalonej maksymalnie na 2000 zł/tonę.

Ale wiadomo, że nie wszędzie dotrze lubelski węgiel. Do Lublina, który w czwartek ogłosił rozpoczęcie sprzedaży węgiel przyjechał aż z Indonezji.

– Zabrakło tego importu z Rosji, tych około 2 milionów ton w skali roku, także trzeba było jakoś załatać tę dziurę. Wydobycie w całej Polsce w tym czasie się nie zmniejszyło, a nawet się zwiększyło – mówi nam jeden z górników.

– Za szybko zlikwidowano kopalnie na Śląsku. Myślę, że teraz trochę podejście się zmieni. Ale potrzebne są decyzje polityczne – dodaje inny górnik.

Przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda życzył w sobotę górnikom mądrych decyzji polityków dotyczących przemysłu wydobywczego i polityki energetycznej. – Bez polskiego górnictwa będzie tylko źle, o tym politycy powinni pamiętać – stwierdził Duda.

Wprawdzie obecni na uroczystości politycy podkreślali jak ważny jest dla Polski węgiel, to jednak przypominano również o umowie społecznej, która zakłada, że w Polsce wydobycie tego surowca zakończy się w 2049 roku.

Przyjaciół węgla będzie w tym roku bardzo wiele – mówił dziś Artur Soboń, obecnie wiceminister finansów, a poprzednie wiceminister aktywów państwowych zajmujący się negocjacjami ws. węgla. – Ale spytajcie gdzie oni byli wtedy, we wrześniu 2020 roku, kiedy przyjeżdżałem na Śląsk i zaczęliśmy te rozmowy. Gdzie byli wtedy, kiedy trzeba było szukać takich instrumentów, które wpisaliśmy w umowie społecznej, która niezależnie od ceny węgla, niezależnie od koniunktury i sytuacji pozwolą stworzyć takie mechanizmy, aby można było spokojnie zabezpieczyć i bezpieczeństwo energetyczne państwa i pracę dla górników. To się udało w dialogu i w zgodzie – podkreślał Soboń.

– My to byśmy chcieli, żeby wydobycie było jak najdłużej i żeby ludzie mieli pracę. A co będzie, to już nie do nas należą decyzje – mówi nam jeden z górników.

– Węgla tak czy siak będzie potrzeba w Polsce, czy będziemy wchodzić w to OZE (odnawialne źródła energii – red.) czy nie. Bo musi być czynnik równoważący zmienność warunków atmosferycznych, kiedy brak słońca albo wiatru. Do tego jest potrzebny węgiel, albo elektrownie atomowe, czy gazowe. Gazu w tej chwili nie mamy, więc jedyne co nam zostaje w Polsce to węgiel – dodaje kolejny górnik.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium