Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

27 grudnia 2006 r.
20:51
Edytuj ten wpis

Wciąż ścigam się z najnowszą technologią

0 0 A A

Zdarzają się trudne momenty ale nigdy nie żałowałem, że jestem na swoim - mówi Piotr Pakuła

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Gdybym te pieniądze wsadził w fundusze inwestycyjne to na pewno więcej bym zarobił - utyskuje jeden z przedstawicieli branży fotograficznej i zastanawia się, czy nie zwinąć firmy. - Ten biznes nie należy do najłatwiejszych - potwierdza Piotr Pakuła, współwłaściciel laboratorium Kodak Express w Lublinie. - Postęp techniczny jest tak szybki, że maszyna kupiona rok temu za 100 tys. zł dziś jest warta 20 tysiecy.
W połowie lat dziewięćdziesiątych skończył ekonomię na lubelskim UMCS. Co mu to dało?
- Ogólne pojęcie o mechanizmach funkcjonowania rynku, ale żadnej wiedzy praktycznej - stwierdza Piotr Pakuła, dziś współwłaściciel trzech laboratoriów Kodak Express.
Zaczynał pracę u schyłku lat dziewięćdziesiątych jako przedstawiciel Kodaka.
- Byłem specjalistą od fotografii profesjonalnej. Po prostu jeździłem do klientów i oferowałem najnowsze materiały. Muszę przyznać, że firma dobrze nas szkoliła w tym kierunku - dodaje.
I to zaprocentowało. Kiedy Kodak zwalniał pracowników, Piotr Pakuła miał wiedzę, a także kontakty.

Zgodnie z pasją

- Dlaczego wybrałem ten kierunek? Od lat pasjonowała mnie fotografia więc nie miałem problemu z wyborem drogi. Kłopot był z pieniędzmi. Ale, jak wielu innym, pomogła rodzina i razem z kolegą założyliśmy laboratorium.
Zaprocentowały wczesze znajomości. Życzliwi podpowiedzieli jaki sprzęt wybrać, co, gdzie kupić taniej, jakie kryteria są najważniejsze.
- Wtedy już w Lublinie były minilaby. Zakładało się, że optymalne nasycenie rynku to jedno laboratorium na 40 tys. mieszkańców. My postanowiliśmy ulokować je na Czechowie, gdzie takiej placówki nie było.
Cztery lata później otworzyli kolejne laboratoria - w Świdniku i na lubelskich Czubach.

Pogoń za nowością

- W ostatnich latach nastąpiła rewolucja w branży - stwierdza Pakuła. - Od aparatów analogowych do cyfrowych. Każdy sobie sam drukuje, przejrzy w komputerze. Ale często ludzie robią to nieumiejętnie i jednak przychodzą do nas. Dziś profil klientów to 40 proc. film, 60 proc. cyfrówka.
Jaka przyszłość? Założyli studio fotograficzne, bo ciągle jest zapotrzebowanie na fotografię profesjonalną, okazjonalną. I inwestują.
- Trzeba nadążyć za technologią - mówi. - W ciągu paru lat przeszliśmy z maszyn analogowych na cyfrowe. I te są też coraz bardzie zaawansowane i musimy je zmieniać.
Żeby nadążyć za rosnącymi wymaganiami rynku trzeba inwestować. A na to trzeba mieć pieniądze...

Brać skąd się da

Początki były skromne - zaczynali za pożyczone i odłożone. Dziś trzeba o wiele większych środków.
- Kilka lat temu korzystaliśmy z Funduszy PHARE dla małych i dużych przedsiębiorstw. Teraz też składamy projekt na środki unijne. Jak trzeba braliśmy kredyty. Niestety, nie dało się ich uniknąć. Ponieważ nie znamy się na tym, skorzystaliśmy z pomocy specjalistki, która załatwiła całą "papierkologię”. Także auto braliśmy w leasingu. Nie było wyjścia, początki są zawsze trudne.
Czy są zamożnymi ludźmi, mając trzy laboratoria? - Wszystkie nasze pieniądze są w środkach trwałych - wyjaśnia Piotr Pakuła. - Jeśli chcemy utrzymać się na rynku, musimy kupować, nie możemy odkładać na własne luksusy.

Nie żałuję

Mówi, że na prowadzenie własnej firmy może zdecydować się ktoś, kto ma wyrozumiałą rodzinę i ogromną determinację.
- Pracując na państwowym o piętnastej zamykam drzwi i nic mnie nie obchodzi. Tu nic nie obchodzi klienta. Jeśli maszyna się zepsuje, trzeba siedzieć całą noc, żeby ją naprawić, bo ktoś rano przyjdzie po zdjęcia. Własna firma to wieczne zmaganie się z materią. Są bardzo trudne momenty, jednak nigdy nie żałowałem, że jestem na swoim, choć nie żyję wygodniej niż przeciętny Polak, nie mam więcej urlopu, wolnych dni, a na pewno mam mniej czasu dla bliskich. Może takie wyzwania są moim żywiołem i to właśnie lubię - zastanawia się Piotr Pakuła.

Pozostałe informacje

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie
18 maja 2024, 20:00

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie

Cykl Lublin Jazz prezentuje najciekawsze zjawiska we współczesnym jazzie i muzyce improwizowanej. Tym razem na scenie CK wystąpi trio z Ameryki Łacińskiej i Północnej.

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże między Łukowem a Radomiem Głównym obiecuje PKP. Wszystko za sprawą prac na 6-kilometrowym odcinku między miejscowościami Łuków a Łuków Łapiguz.

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów
film

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów

W Nadleśnictwie Krasnystaw trwają ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej. Dziś strażacy z Lubelszczyzny trenują walkę z pożarami lasów pod okiem instruktorów z Wielkopolski.

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu
LUBLIN
15 maja 2024, 10:00

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu

Bezpłatne pomiary, plan żywieniowy i lekcja udzielania pierwszej pomocy. Lubelski oddział NFZ zaprasza na środę z profilaktyką.

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP
18 maja 2024, 15:30

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP

Aktor, wokalista, muzyk – Paweł Domagała zrobił sobie prezent na 40-te urodziny i zadebiutować jako stand-uper w programie „Zresztą nieważne”.

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)
film

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)

Sylvester Stallone z rodziną opuszcza Hollywood. Córki rozjeżdżają się po USA, a on wraz zoną wybiera Palm Beach. Premiera drugiego sezonu programu The Family Stallone.

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Było trochę kadrowych zmian i przetasowań, ale wygląda na to, że zamojscy strażacy mają już nowego komendanta na stałe.

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące
ZAMOŚĆ

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące

To największa tegoroczna inwestycja drogowa w Zamościu. Przebudowa ulicy Lwowskiej już się rozpoczęła. Są pierwsze utrudnienia w ruchu.

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż
21 maja 2024, 11:00

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż

We wtorek, 21 maja w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu otwarta zostanie wystawa prac Roberta Gomułki. Wernisaż „Czasoprzestrzeni” zaplanowano na godz. 11. Ekspozycja będzie dostępna do czerwca.

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź
galeria

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź

Dzisiejszy egzamin ósmoklasisty rozwiązały specjalnie dla nas panie polonistki ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie. Sprawdźcie arkusze

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Na Podhalu trwają zdjęcia do najnowszej produkcji własnej SkyShowtime Original w Polsce. W rolach głównych: Maria Dębska, Maciej Musiał i Piotr Pacek. O czym jest Śleboda?

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy
film

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy

Remont ulicy Wapiennej w Lublinie to jedna z wyczekiwanych inwestycji. Mieszkańcy się cieszą, jednak nadal nie wszyscy.

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę
1 czerwca 2024, 12:00
galeria

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę

Jeśli zbliża się czerwiec, to wiadomo, że zbliża się też Jarmark Hetmański w Zamościu. Tegoroczny, już 30. zaplanowano na pierwszy weekend przyszłego miesiąca. Znamy program wydarzenia.

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Bardzo łatwo można przesadzić z „poprawianiem” artysty. Na każdym etapie realizacji utworu muzycznego trzeba pilnować naturalności, bo tylko ona spowoduje, że będzie on wiarygodny – rozmowa z Markiem Majewskim, gitarzystą, wokalistą i właścicielem studia MAJART Studio w Lubartowie

Były sędzia uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Lubelskiem

Były sędzia uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Lubelskiem

Były polski sędzia Tomasz Szmydt uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Terespolu. Poprosił tam o azyl polityczny.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium