Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

27 grudnia 2006 r.
20:51
Edytuj ten wpis

Wciąż ścigam się z najnowszą technologią

0 0 A A

Zdarzają się trudne momenty ale nigdy nie żałowałem, że jestem na swoim - mówi Piotr Pakuła

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Gdybym te pieniądze wsadził w fundusze inwestycyjne to na pewno więcej bym zarobił - utyskuje jeden z przedstawicieli branży fotograficznej i zastanawia się, czy nie zwinąć firmy. - Ten biznes nie należy do najłatwiejszych - potwierdza Piotr Pakuła, współwłaściciel laboratorium Kodak Express w Lublinie. - Postęp techniczny jest tak szybki, że maszyna kupiona rok temu za 100 tys. zł dziś jest warta 20 tysiecy.
W połowie lat dziewięćdziesiątych skończył ekonomię na lubelskim UMCS. Co mu to dało?
- Ogólne pojęcie o mechanizmach funkcjonowania rynku, ale żadnej wiedzy praktycznej - stwierdza Piotr Pakuła, dziś współwłaściciel trzech laboratoriów Kodak Express.
Zaczynał pracę u schyłku lat dziewięćdziesiątych jako przedstawiciel Kodaka.
- Byłem specjalistą od fotografii profesjonalnej. Po prostu jeździłem do klientów i oferowałem najnowsze materiały. Muszę przyznać, że firma dobrze nas szkoliła w tym kierunku - dodaje.
I to zaprocentowało. Kiedy Kodak zwalniał pracowników, Piotr Pakuła miał wiedzę, a także kontakty.

Zgodnie z pasją

- Dlaczego wybrałem ten kierunek? Od lat pasjonowała mnie fotografia więc nie miałem problemu z wyborem drogi. Kłopot był z pieniędzmi. Ale, jak wielu innym, pomogła rodzina i razem z kolegą założyliśmy laboratorium.
Zaprocentowały wczesze znajomości. Życzliwi podpowiedzieli jaki sprzęt wybrać, co, gdzie kupić taniej, jakie kryteria są najważniejsze.
- Wtedy już w Lublinie były minilaby. Zakładało się, że optymalne nasycenie rynku to jedno laboratorium na 40 tys. mieszkańców. My postanowiliśmy ulokować je na Czechowie, gdzie takiej placówki nie było.
Cztery lata później otworzyli kolejne laboratoria - w Świdniku i na lubelskich Czubach.

Pogoń za nowością

- W ostatnich latach nastąpiła rewolucja w branży - stwierdza Pakuła. - Od aparatów analogowych do cyfrowych. Każdy sobie sam drukuje, przejrzy w komputerze. Ale często ludzie robią to nieumiejętnie i jednak przychodzą do nas. Dziś profil klientów to 40 proc. film, 60 proc. cyfrówka.
Jaka przyszłość? Założyli studio fotograficzne, bo ciągle jest zapotrzebowanie na fotografię profesjonalną, okazjonalną. I inwestują.
- Trzeba nadążyć za technologią - mówi. - W ciągu paru lat przeszliśmy z maszyn analogowych na cyfrowe. I te są też coraz bardzie zaawansowane i musimy je zmieniać.
Żeby nadążyć za rosnącymi wymaganiami rynku trzeba inwestować. A na to trzeba mieć pieniądze...

Brać skąd się da

Początki były skromne - zaczynali za pożyczone i odłożone. Dziś trzeba o wiele większych środków.
- Kilka lat temu korzystaliśmy z Funduszy PHARE dla małych i dużych przedsiębiorstw. Teraz też składamy projekt na środki unijne. Jak trzeba braliśmy kredyty. Niestety, nie dało się ich uniknąć. Ponieważ nie znamy się na tym, skorzystaliśmy z pomocy specjalistki, która załatwiła całą "papierkologię”. Także auto braliśmy w leasingu. Nie było wyjścia, początki są zawsze trudne.
Czy są zamożnymi ludźmi, mając trzy laboratoria? - Wszystkie nasze pieniądze są w środkach trwałych - wyjaśnia Piotr Pakuła. - Jeśli chcemy utrzymać się na rynku, musimy kupować, nie możemy odkładać na własne luksusy.

Nie żałuję

Mówi, że na prowadzenie własnej firmy może zdecydować się ktoś, kto ma wyrozumiałą rodzinę i ogromną determinację.
- Pracując na państwowym o piętnastej zamykam drzwi i nic mnie nie obchodzi. Tu nic nie obchodzi klienta. Jeśli maszyna się zepsuje, trzeba siedzieć całą noc, żeby ją naprawić, bo ktoś rano przyjdzie po zdjęcia. Własna firma to wieczne zmaganie się z materią. Są bardzo trudne momenty, jednak nigdy nie żałowałem, że jestem na swoim, choć nie żyję wygodniej niż przeciętny Polak, nie mam więcej urlopu, wolnych dni, a na pewno mam mniej czasu dla bliskich. Może takie wyzwania są moim żywiołem i to właśnie lubię - zastanawia się Piotr Pakuła.

Pozostałe informacje

Świdniczanka zakończyła rundę jesienną na trzecim miejscu od końca

Szykują się zmiany w zespole Świdniczanki. „Kadra musi być bardziej jakościowa i bardziej doświadczona”

Tylko 11 punktów na koncie, a w tabeli trzecie miejsce, tyle że od końca. Runda jesienna nie była zbyt udana dla piłkarzy Świdniczanki. Jeżeli zespół Łukasza Gieresza chce na wiosnę powalczyć o utrzymanie w Betclic III lidze, to będzie musiał się wzmocnić.

Piotr Włodarczyk, lubelski wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa na środowej konferencji poinformował o tym, że na terenie województwa lubelskiego prowadzone są kontrole miejsc sprzedaży środków oraz gospodarstw, które te środki zakupiły
galeria

Kontrole i mandaty. Wojewoda walczy z toksycznymi preparatami

Kontrole i mandaty za nieprawidłowe stosowanie fumigantów, czyli preparatów zawierających silnie trujące substancje. To odpowiedź wojewody lubelskiego na ostatnie tragedie, również w naszym województwie.

zdjęcie ilustracyjne
aktualizacja

Ruch pociągów wstrzymany. W Małaszewiczach zderzyły się lokomotywy

Na stacji Małaszewicze Południowe zderzyły się pociągi towarowe. Ruch na linii Terespol-Biała Podlaska jest czasowo wstrzymany. Ale kursuje komunikacja zastępcza.

Cmentarz żydowski w Biłgoraju mieści się przy ul. Konopnickiej

Wandale na żydowskim cmentarzu. Policja szuka, a burmistrz potępia sprawców

Znak równości między swastyką a gwiazdą Dawida, a także obraźliwe napisy ktoś wymalował czerwoną farbą na ścianie cmentarza żydowskiego w Biłgoraju. Policja szuka sprawców tego aktu wandalizmu, a burmistrz wydał oświadczenie, którym potępił to zachowanie.

Jakie są najpopularniejsze telefony w Play na abonament

Jakie są najpopularniejsze telefony w Play na abonament

Współcześnie wybór telefonu może być nie lada wyzwaniem. Przodujące marki jak Samsung, Xiaomi czy Realme oferują coraz to nowsze modele, w bardzo korzystnych cenach dla klientów. Wybór nie jest taki prosty i oczywisty – smartfonów na rynku jest naprawdę sporo. Aby wybrać idealny model i pakiet, który sprosta naszym oczekiwaniom, najkorzystniej będzie rozważyć łączone możliwości, jakie oferują nam operatorzy. Oto parę słów o abonamencie i telefonach w sieci Play.

W spotkaniu u prezydenta poza Rafałem Zwolakiem i panią Wiktorią (druga z prawej) wzięli też udział radny Dariusz Kierzek i Barbara Farjon z nieformalnej grupy pomocowej Zamojskie Anioły

Nikt nie reagował. Wiktoria wiedziała jak pomóc i dostała podziękowania od prezydenta

Zrobiła to, co zrobić powinien każdy. A jednak tylko ona zareagowała. Być może uratowała życie starszej pani. Za tę postawę prezydent miasta podziękował młodej zamościance.

Jarosław Czarniecki i nie może być zadowolony z postawy Omegi Stary Zamość w rundzie jesiennej

Nieudana jesień Omegi Stary Zamość. Wiosną będą chcieli się poprawić

Omega Stary Zamość w ostatnich latach przyzwyczaiła swoich kibiców do tego, że walczy w „najciekawszej lidze świata” o czołowe lokaty. Tymczasem po rundzie jesiennej podopieczni trenera Jarosława Czarnieckiego zajmują dopiero 12. lokatę. To nie zadowala drużyny, która wiosną chce poprawić swoją pozycję w ligowej tabeli

Kamery IP zewnętrzne — rodzaje i zastosowanie

Kamery IP zewnętrzne — rodzaje i zastosowanie

Kamera IP to połączenie kamery i komputera. Dzięki transmisji danych przez sieć LAN lub Internet możesz monitorować obiekt z dowolnego miejsca, oglądając go na bieżąco, przechowując na karcie pamięci lub w chmurze. Dziś przyglądamy się kamerom IP zewnętrznym, omawiając ich rodzaje i zastosowanie.

Zrealizuj marzenie o domu w Hiszpanii – zobacz nasze propozycje

Zrealizuj marzenie o domu w Hiszpanii – zobacz nasze propozycje

Domy w Hiszpanii – Kompletny Przewodnik

Osuszacz powietrza: czy jest bezpieczny i jak został zaprojektowany?

Osuszacz powietrza: czy jest bezpieczny i jak został zaprojektowany?

Wiele osób zadaje pytanie, czy osuszacz powietrza jest szkodliwy i jak dokładnie działa to urządzenie. Osuszacze powietrza stały się popularnym rozwiązaniem do radzenia sobie z nadmierną wilgotnością w mieszkaniach, domach, biurach, a nawet magazynach. Aby zrozumieć, jak bezpieczne są te urządzenia i jak działają, dowiedzmy się więcej.

Bezpieczeństwo w sieci – jak chronić swoje dane osobowe?

Bezpieczeństwo w sieci – jak chronić swoje dane osobowe?

W dzisiejszych czasach, gdy codziennie dzielimy się ogromnymi ilościami informacji w internecie, ochrona danych osobowych stała się kluczowym wyzwaniem. Czy zastanawiałeś się, jak bardzo jesteś eksponowany na zagrożenia, nieświadomie przeglądając strony internetowe lub wysyłając e-maile? Zobacz, jak skutecznie zabezpieczyć swoją prywatność w sieci, unikając potencjalnych zagrożeń.

Antoni Wawryca zmarł we wtorek, 26 listopada

Nie żyje Antoni Wawryca. Ponad 20 lat był wójtem jednej gminy

W wieku 69 lat zmarł we wtorek Antoni Wawryca, prawnik, samorządowiec, wieloletni wójt gminy Tomaszów Lubelski.

Ergonomia w pracy - jak zadbać o zdrowie pracowników?

Ergonomia w pracy - jak zadbać o zdrowie pracowników?

Ergonomia w pracy to kluczowy element, który wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne pracowników. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze zasady ergonomii, które powinny znaleźć się w każdym biurze. Dowiesz się, jak odpowiednio ustawić stanowisko pracy, jakie produkty biurowe wspierają komfort pracy oraz jak dbać o zdrowie psychiczne pracowników. Dzięki praktycznym wskazówkom, możesz stworzyć zdrowe i wydajne środowisko pracy, które wpłynie na lepszą efektywność i samopoczucie Twoich pracowników.

Wtorkowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Ukrainy

Przełom w sprawie Wołynia? Prezydent Chełma: Brak ekshumacji jest jednym z grzechów naszego państwa

To może być przełom w sprawie Wołynia. - Ukraina potwierdza, że nie ma żadnych przeszkód do prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na jej terytorium – poinformował we wtorek szef MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Andrijem Sybihą. Do sprawy odniósł się prezydent Chełma Jakub Banaszek.

Można szykować łyżwy na sobotę

Można szykować łyżwy na sobotę

Miłośnicy tego zimowego sportu powinni szykować się na sobotę. Wtedy Biała Podlaska otwiera sezon na swoich lodowiskach.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium