Marzysz o własnym mieszkaniu? Znalazłeś idealny dom? Ale masz dosyć odkładania i czekania, aż uzbiera się odpowiednio duża suma?
Jeśli chciałbyś kupić dom, mieszkanie albo działkę na rynku pierwotnym (u dewelopera, w spółdzielni) lub wtórnym (od osoby prywatnej) możesz wziąć kredyt hipoteczny. Zabezpieczeniem kredytu będzie hipoteka ustanowiona na nieruchomości. Zazwyczaj na tej nieruchomości, którą kupujesz za środki z kredytu, ale może być to również hipoteka na innym mieszkaniu, budynku lub gruncie, których jesteś właścicielem.
Kredyt możesz wykorzystać także na budowę domu, wykup mieszkania komunalnego lub zakładowego, przekształcenie lokatorskiego lub własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu w prawo własności, na wykończenie, remont lub modernizację wybudowanego mieszkania lub domu, spłatę kredytu mieszkaniowego w innym banku, dokończenie budowy domu lub mieszkania, adaptację pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne lub zamianę nieruchomości mieszkalnej.
Na ile lat i jaki procent
Banki dają swoim klientom możliwość spłaty kredytu nawet przez 50 lat. Jeśli zdecydujesz się na krótszy termin spłaty, licz się z wyższymi miesięcznymi ratami. Kiedy bierzesz kredyt na kilkadziesiąt lat, lepiej żebyś miał gwarancję stałych dochodów.
Oprocentowanie najczęściej ustalane jest w stosunku rocznym i ma charakter zmienny, tzn. zmienia się ono wraz ze zmianą stóp procentowych na zasadach ściśle określonych w umowie kredytowej. Takie oprocentowanie kredytów jest korzystne w perspektywie obniżki stóp procentowych przez bank centralny. Konsekwencją jest obniżka oprocentowania dla udzielonych kredytów. Ale, jeżeli stopy procentowe wzrosną, kredyt stanie się droższy.
Zapłać prowizję, pamiętaj o opłatach
Do kosztów kredytu, poza odsetkami, należy też wliczyć prowizje i opłaty związane z zaciągnięciem kredytu. Prowizja waha się zazwyczaj od 0 do 3 proc. sumy kredytu. W niektórych bankach wcześniejsza spłata kredytu związana jest z dodatkową opłatą. Zdarza się też, że trzeba zapłacić za przewalutowanie (od 1 do 1,5 proc. prowizji od aktualnego zadłużenia). Często spotykana jest też opłata za wycenę nieruchomości, na zakup której ma być przeznaczony kredyt (od 300 do 2 tys. zł).
W złotych, czy we frankach?
Wybór waluty, w której bierzemy kredyt, wpływa w istotny sposób na koszt kredytu. Mamy do wyboru kredyty złotowe lub denominowane w walutach obcych tzw. walutowe.
Jeśli bierzemy kredyt walutowy, bank wypłaca nam pieniądze w polskiej walucie po przeliczeniu kwoty kredytu z waluty obcej wg kursu ustalonego przez bank kredytujący. Kredyt spłacamy w złotówkach, które przeliczane są na walutę obcą.
Bank Cię prześwietli
Ty sprawdziłeś, jaki kredyt najbardziej ci odpowiada, a teraz bank sprawdzi, czy możesz go dostać. Jeśli figurujesz w centralnym rejestrze dłużników - nie licz na kredyt.
W większości banków nie dostaniesz kredytu, jeśli twoim źródłem utrzymania jest zasiłek dla bezrobotnych, opiekuńczy lub wychowawczy. Jeśli utrzymujesz się z renty przyznanej na czas określony, z alimentów albo masz umowę o pracę na okres próbny, lub w okresie wypowiedzenia twoje szanse także maleją.
Pamiętaj o dokumentach
Oprócz dokumentu tożsamości będziesz musiał dostarczyć do banku zaświadczenie o zatrudnieniu i pensji. Niekiedy bank może zażądać wyciągu z rachunku osobistego za ostatnie miesiące, a także roczne zeznanie podatkowe. Jeśli utrzymujesz się z renty lub emerytury, będziesz musiał przedstawić odcinki z ostatnich kilku miesięcy.
Potrzebne też będą dokumenty dotyczące celu kredytowania, np. umowa przedwstępna nabycia nieruchomości oraz dokumenty dotyczące zabezpieczeń (odpis z księgi wieczystej nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie). Jeśli budujesz dom, potrzebny będzie akt notarialny nabycia gruntu, projekt domu, kosztorys budowy, pozwolenie na budowę, dziennik budowy oraz wypis z księgi wieczystej, a czasami wycena.