Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Marzysz o własnym mieszkaniu? Znalazłeś idealny dom? Ale masz dosyć odkładania i czekania, aż uzbiera się odpowiednio duża suma?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zdecyduj się na kredyt hipoteczny.

Jeśli chciałbyś kupić dom, mieszkanie albo działkę na rynku pierwotnym (u dewelopera, w spółdzielni) lub wtórnym (od osoby prywatnej) możesz wziąć kredyt hipoteczny. Zabezpieczeniem kredytu będzie hipoteka ustanowiona na nieruchomości. Zazwyczaj na tej nieruchomości, którą kupujesz za środki z kredytu, ale może być to również hipoteka na innym mieszkaniu, budynku lub gruncie, których jesteś właścicielem.
Kredyt możesz wykorzystać także na budowę domu, wykup mieszkania komunalnego lub zakładowego, przekształcenie lokatorskiego lub własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu w prawo własności, na wykończenie, remont lub modernizację wybudowanego mieszkania lub domu, spłatę kredytu mieszkaniowego w innym banku, dokończenie budowy domu lub mieszkania, adaptację pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne lub zamianę nieruchomości mieszkalnej.
Na ile lat i jaki procent
Banki dają swoim klientom możliwość spłaty kredytu nawet przez 50 lat. Jeśli zdecydujesz się na krótszy termin spłaty, licz się z wyższymi miesięcznymi ratami. Kiedy bierzesz kredyt na kilkadziesiąt lat, lepiej żebyś miał gwarancję stałych dochodów.
Oprocentowanie najczęściej ustalane jest w stosunku rocznym i ma charakter zmienny, tzn. zmienia się ono wraz ze zmianą stóp procentowych na zasadach ściśle określonych w umowie kredytowej. Takie oprocentowanie kredytów jest korzystne w perspektywie obniżki stóp procentowych przez bank centralny. Konsekwencją jest obniżka oprocentowania dla udzielonych kredytów. Ale, jeżeli stopy procentowe wzrosną, kredyt stanie się droższy.
Zapłać prowizję, pamiętaj o opłatach
Do kosztów kredytu, poza odsetkami, należy też wliczyć prowizje i opłaty związane z zaciągnięciem kredytu. Prowizja waha się zazwyczaj od 0 do 3 proc. sumy kredytu. W niektórych bankach wcześniejsza spłata kredytu związana jest z dodatkową opłatą. Zdarza się też, że trzeba zapłacić za przewalutowanie (od 1 do 1,5 proc. prowizji od aktualnego zadłużenia). Często spotykana jest też opłata za wycenę nieruchomości, na zakup której ma być przeznaczony kredyt (od 300 do 2 tys. zł).
W złotych, czy we frankach?
Wybór waluty, w której bierzemy kredyt, wpływa w istotny sposób na koszt kredytu. Mamy do wyboru kredyty złotowe lub denominowane w walutach obcych tzw. walutowe.
Jeśli bierzemy kredyt walutowy, bank wypłaca nam pieniądze w polskiej walucie po przeliczeniu kwoty kredytu z waluty obcej wg kursu ustalonego przez bank kredytujący. Kredyt spłacamy w złotówkach, które przeliczane są na walutę obcą.
Bank Cię prześwietli
Ty sprawdziłeś, jaki kredyt najbardziej ci odpowiada, a teraz bank sprawdzi, czy możesz go dostać. Jeśli figurujesz w centralnym rejestrze dłużników - nie licz na kredyt.
W większości banków nie dostaniesz kredytu, jeśli twoim źródłem utrzymania jest zasiłek dla bezrobotnych, opiekuńczy lub wychowawczy. Jeśli utrzymujesz się z renty przyznanej na czas określony, z alimentów albo masz umowę o pracę na okres próbny, lub w okresie wypowiedzenia twoje szanse także maleją.
Pamiętaj o dokumentach
Oprócz dokumentu tożsamości będziesz musiał dostarczyć do banku zaświadczenie o zatrudnieniu i pensji. Niekiedy bank może zażądać wyciągu z rachunku osobistego za ostatnie miesiące, a także roczne zeznanie podatkowe. Jeśli utrzymujesz się z renty lub emerytury, będziesz musiał przedstawić odcinki z ostatnich kilku miesięcy.
Potrzebne też będą dokumenty dotyczące celu kredytowania, np. umowa przedwstępna nabycia nieruchomości oraz dokumenty dotyczące zabezpieczeń (odpis z księgi wieczystej nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie). Jeśli budujesz dom, potrzebny będzie akt notarialny nabycia gruntu, projekt domu, kosztorys budowy, pozwolenie na budowę, dziennik budowy oraz wypis z księgi wieczystej, a czasami wycena.

Pozostałe informacje

Do Lublina przyjedzie kilka tysięcy górników z Bogdanki

Gorący wtorek. Górnicy zapowiadają manifestację w centrum Lublina

Już w najbliższy wtorek, 8 bm., kilka tysięcy górników z Łęcznej będzie manifestować w centrum Lublina. Wielki wiec protestacyjny organizują związkowcy z kopalni. Jest to wyraz frustracji załogi spowodowanej brakiem uzgodnień i pomysłów na przyszłość Bogdanki w związku z planami zamknięcia zakładu w roku 2049. Szykuje się paraliż miasta.

Bartosz Zmarzlik z Koroną Bolesława Chrobrego

Bartosz Zmarzlik z Koroną Bolesława Chrobrego

W niedzielę odbył się kolejny żużlowy spektakl. Na torze w Gnieźnie odbył się turniej o Koronę Bolesława Chrobrego, a zwycięzcą okazał się Bartosz Zmarzlik

Jarosław Milcz na jesieni w meczu z Huraganem zdobył dwa gole, a w niedzielę zaaplikował rywalom trzy

Huragan przegrywał z Lublinianką 0:3, ale dostał pomoc z góry i wywalczył punkt

Od 3:0 do 3:3. Lublinianka miała już solidną zaliczkę w Międzyrzecu Podlaskim, ale dopisała do swojego konta tylko punkt. A to oznacza, że strata do lidera z Kraśnika wzrosła do sześciu „oczek”.

Rozmowy i spotkania z posłanką Gromadzką

Rozmowy i spotkania z posłanką Gromadzką

W poniedziałek (7 kwietnia) panie z powiatu chełmskiego będą miały okazję do rozmowy z posłanką Małgorzatą Gromadzką.

Ciało mężczyzny wyłowiono z rzeki Bug. Czy to cudzoziemiec z Afryki?

Ciało mężczyzny wyłowiono z rzeki Bug. Czy to cudzoziemiec z Afryki?

Patrol Straży Granicznej natrafił na zwłoki w rzece Bug. Najprawdopodobniej to jeden z migrantów utonął kilka tygodni temu przy próbie nielegalnego przedostania się przez granicę z Białorusi do Polski.

 Nagrodzili najpiękniejsze palmy i pisanki
galeria

Nagrodzili najpiękniejsze palmy i pisanki

W niedzielę 6 kwietnia w foyer Sali Operowej CSK odbył się finał VI Wojewódzkiego Konkursu na Palmę i Pisankę Wielkanocną. Ideą tego wydarzenia było popularyzowanie zanikającego zwyczaju własnoręcznego tworzenia palm i pisanek wielkanocnych.

Bogdanka LUK Lublin zagra w półfinale play-off PlusLigi

Historyczny sukces: Bogdanka LUK Lublin zagra o medale PlusLigi

W trzecim decydującym spotkaniu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:0. Tym samym wywalczyła historyczny awans do półfinału wygrywając rywalizację 2-1. MVP wybrany został rozgrywający i kapitan gospodarzy Marcin Komenda

Dominik Kubera wygrywa Memoriał Alfreda Smoczyka w Lesznie

Dominik Kubera wygrywa Memoriał Alfreda Smoczyka w Lesznie

W niedzielę w Lesznie odbył się Memoriał Alfreda Smoczyka, w którym najlepszy okazał się Dominik Kubera dokładając kolejny sukces do sobotniego zwycięstwa w mistrzostwach Polski Par Klubowych

Mandat na 2000 zł każdego "boli"

52 wiosny na karku i zero rozsądku

Mandat karny w wysokości 2 000 złotych oraz 14 punktów to finał kontroli drogowej 52-latka z Siedlec. Kierowca mitsubishi pędził krajową dwójką 154 km/h przekraczając dozwoloną prędkość o 64 km/h. Mężczyzna tłumaczył się pośpiechem.

Zatrzymany Gruzin w drodze do aresztu

Lubelscy „łowcy głów” namierzyli go w Zakopanem

Lubelscy „łowcy głów” i poszukiwacze z IV komisariatu w Lublinie zatrzymali 55-letniego obywatela Gruzji, który poszukiwany był m.in. listem gończym. Mężczyzna łącznie do odbycia ma karę prawie roku pozbawienia wolności. Poszukiwany był za jazdę w stanie nietrzeźwości i przywłaszczenie samochodu marki volkswagen transporter. Wpadł w Zakopanem.

Mieszkańcy nie mogą doczekać się wdychania solanki

Mieszkańcy nie mogą doczekać się wdychania solanki

Mieszkańcy nie mogą doczekać się otwarcia sezonu w tężni solankowej. Instalacja stanęła w maju ubiegłego roku nad Krzną, ale póki co jest obklejona taśmą.

Mecz Śląsk – Motor. Poczuj gorącą atmosferę na trybunach
galeria

Mecz Śląsk – Motor. Poczuj gorącą atmosferę na trybunach

Wprawdzie emocje po wczorajszym meczu we Wrocławiu już opadły, ale wciąż kibice czują gorącą atmosferę z trybun. Zobaczmy, jak obie drużyny były dopingowane.

Efekt sobotniego sprzątania
Józefów nad Wisłą

To jest ekologia! Mimo chłodu posprzątali brzegi Wyżnicy

Mimo przenikliwego chłodu nikt nie spóźnił się wczoraj na zbiórkę nad rzeczka Wyżnicą przepływającą przez gminę Józefów nad Wisłą. W sobotni poranek dzieci, młodzież i dorośli w ramach „Operacji Czysta Rzeka” posprzątali brzegi tej rzeczki.

Tak się bawi Lublin w Helium Club
foto
galeria

Tak się bawi Lublin w Helium Club

Jeśli nie było Was na imprezie "Back to the Past" w klubie Heliume, to… cóż, żałujcie, że przegapiliście prawdziwe szaleństwo. Na szczęście mamy dla Was fotogalerię, która udowodni, że taniec, błysk fleszy i dobra zabawa to w Helium Club absolutna norma. Zobaczcie, kto rządził na parkiecie i jak się bawił Lublin.

Nowa tężnia przy Szkole Podstawowej nr 11 im. H. Sienkiewicza w Puławach na osiedlu Niwa czeka na pierwsze uruchomienie. To jeden ze zwycięskich projektów budżetu obywatelskiego

Starsza tężnia już działa, na nową zaczekają dłużej

W tym roku po raz pierwszy uruchomiona zostanie nowa tężnia solankowa na osiedlu Niwa w Puławach. To efekt budżetu obywatelskiego, w którym inwestycję tę poparło 837 osób. Starsza tężnia, ta przy ul. Polnej wznowiła pracę 1 kwietnia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium