W połowie roku LW Bogdanka wróci do Skarbu Państwa. Rząd podjął decyzję o wykupie wykupu akcji spółki.
Przejęcia Bogdanki przez Skarb Państwa powinien zakończyć się latem tego roku. Do końca lipca planowane jest zakończenie sporządzania wycen oraz innych dokumentów związanych z wykupem, tak aby Rada Ministrów mogła następnie podjąć finalną decyzję.
– W czerwcu ubiegłego roku RM podjęła uchwałę o wykupie akcji Lubelskiego Węgla Bogdanka od Grupy Enea. Jest to element transformacji sektora elektroenergetycznego, związanego z wydzieleniem aktywów węglowych, czyli powstania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego – powiedział wicepremier Jacek Sasin.
Władze kopalni twierdzą, że decyzja zapewni przede wszystkim bezpieczeństwo energetyczne dla znacznego obszaru Polski.
Na tę informację czekali górnicy. – Wykupienie akcji przez państwo jest gwarantem stałego i długiego zatrudnienia w najlepszej polskiej kopalni węgla kamiennego. Bogdanka będzie pracować do końca świat i jeden dzień dłużej – mów górnik z Łęcznej. – Od tego zakładu zależy życie kilku tysięcy górników i ich rodzin. Wokół kopalni działa też szereg firm, które także żyją dzięki wydobyciu węgla – dodaje górnik.
O decyzji wykupu akcji Sasin poinformował Warszawie na spotkaniu z delegacją z Lubelskiego Węgla Bogdanka. Był tam prezes kopalni Kasjan Wyligała i przedstawicielami związków zawodowych. Obecny był także Michał Moskal jeden z bliskich współpracowników prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego.
- Dzięki tej decyzji w regionie powstanie silna spółka multienergetyczna, zajmująca się nie tylko wydobyciem węgla, ale także innych surowców, działaniem w zakresie OZE. Niebawem poznamy szczegóły, bo przedstawi nową strategię rozwoju – mówi Michał Moskal.
W związku ze zmianami wynikającymi z wojny na Ukrainie, Polska będzie odchodzić od pomysłu, aby paliwem przejściowym pomiędzy węglem a nowymi, odnawialnymi źródłami energii był gaz. Gaz jest paliwem importowanym i mniej pewnym rynkowo z uwagi na podatność na różnice cen na giełdach światowych. Dlatego rola węgla w najbliższych latach, jako paliwa zapewniającego bezpieczeństwo energetyczne, będzie nadal w Polsce bardzo istotna. – Ta rozważna decyzja Ministerstwa Aktywów Państwowych gwarantuje, że Bogdanka, przedsiębiorstwo strategiczne dla krajowej energetyki, pozostaje na stałe w polskich rękach. Kapitał ma narodowość, a przejęcie udziałów przez Skarb Państwa powoduje, że de facto właścicielem kopalni staje się każda Polka i każdy Polak – tłumaczy Kasjan Wyligała, prezes zarządu LW „Bogdanka”.
Kasjan Wyligała. LW „Bogdanka” SA nie spodziewa się, że zmiany właścicielskie mogą wpłynąć w obecnym roku na poziom wydobycia. Tym samym Spółka podtrzymuje dotychczasowy plan w wysokości 8,3 mln ton węgla.