Trwa budowa S19 od Lublina do Lasów Janowskich. W trakcie realizacji jest m.in. ok. 10-kilometrowa obwodnica Kraśnika. Najdłuższym obiektem tej części ekspresówki jest estakada nad naturalnym wąwozem w Słodkowie Drugim, które jest też przejściem dla zwierząt. Ma ok. 220 m długości
S19 między Lublinem a Kraśnikiem liczy blisko 42-kilometry. Została podzielona na trzy odcinki realizacyjne: Lublin – Niedrzwica Duża, Niedrzwica Duża – Kraśnik i obwodnica Kraśnika.
Odcinek Lublin - Niedrzwica Duża
Zaawansowanie prac przekroczyło 79 proc. – podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
„Niemal na całej trasie położono już bitumiczną warstwę wiążącą. Rozpoczęło się układanie ostatniej warstwy nawierzchni, tzw. ścieralnej. Z kolei budowa obiektów mostowych zaawansowana jest w 95 proc. Kierowcy mogą już przejechać nowym wiaduktem nad powstającą trasą S19, przy ul. Bychawskiej w Niedrzwicy Dużej, w ciągu drogi wojewódzkiej nr 834” – czytamy w komunikacje GDDKiA.
Trwają też prace przy budowie dróg dojazdowych jak też Miejsc Obsługi Podróżnych Radawiec i Zembrzyce. Poza tym prowadzone są „roboty zabezpieczające i wykończeniowe na wiaduktach”. Jest budowany też system odwodnienia i stawiane sa również ekrany akustyczne.
Nową trasą kierowcy mają pojechać jesienią.
Trasa między Niedrzwicą Dużą a Kraśnikiem
Na tym 20-kilometrowym odcinku prace są prowadzone w pełnym zakresie i we wszystkich branżach.
„Na fragmencie o długości ok. 16 km ułożona jest już bitumiczna warstwa podbudowy” – informuje GDDKiA. „Trwają też prace przy obiektach mostowych, wykonywaniu nasypów, czy odspajaniu oraz kruszeniu gruntów skalistych. Budowana jest kanalizacja deszczowa, profilowane są skarpy nasypów i rowów, powstaje węzeł Wilkołaz, gdzie m.in. wykonawca buduje ronda i wiadukt w ciągu drogi ekspresowej. Zaawansowanie robót wynosi 53 proc.
Zakończenie prac na tym odcinku zostało zaplanowane na II kwartał przyszłego roku.
Obwodnica Kraśnika
Prace na tym 10-kilometrowym odcinku S19 są zaawansowane w ok. 72 proc., a obiekty mostowe w 85 proc. „Trwają prace bitumiczne w ciągu trasy głównej, powstają drogi dojazdowe, a także łącznik drogi krajowej nr 74 z węzłem Kraśnik Południe i Obwód Utrzymania Drogi Ekspresowej” – opisują drogowcy.
Powstaje też Miejsce Obsługi Podróżnych – MOP Słodków. „Na ukończeniu jest najdłuższy obiekt na tym odcinku - estakada nad naturalnym wąwozem w miejscowości Słodków Drugi. Ma ona 220 metrów długości i 17 metrów wysokości. Obecnie trwają tu prace wykończeniowe i zabezpieczające”.
Zakończenie robót na obwodnicy Kraśnika planowane jest w IV kwartale 2020 r.
S19 Kraśnik - Lasy Janowskie
Tę część drogi ekspresowej. – Od końca obwodnicy Kraśnika po Lasy Janowskie także podzielono na trzy odcinki realizacyjne.
Kierowcy mogą już korzystać z odcinka S19, przy granicy z województwem podkarpackim (ok. 8 km między węzłem Janów Lubelski Południe a węzłem Lasy Janowskie. „Trwać będą tutaj jeszcze prace przy budowie dużego przejścia dla zwierząt, ale wykonawca udostępnił drogę na zasadzie tymczasowej organizacji ruchu” – zaznacza GDDKiA.
Na obwodnicy Janowa Lubelskiego (ok. 7 km) są zaś prowadzone „prace wykończeniowe i zabezpieczające”. „Planujemy, że na przełomie III i IV kwartału tego roku kierowcy będą mogli ominąć tę miejscowość z prędkością do 120 km/h” – informuje Generalna Dyrekcja.
Nieco więcej do zrobienia jest na 18-kilometrowym odcinku między Kraśnikiem a Janowem Lubelskim. – Na ukończeniu są prace ziemne, w 37 proc. ułożona jest warstwa ścieralna na trasie głównej, budowane są drogi dojazdowe oraz system odwodnienia trasy” – wylicza GDDKiA. „Wykonawca prowadzi też prace przy budowie MOP Felinów oraz rondzie w miejscowości Polichna. Budowane są również obiekty mostowe”.
Kierowcy już od pewnego czasu mogą jeździć wiaduktem nad drogą ekspresową w ciągu drogi wojewódzkiej nr 857 koło Modliborzyc.
Jak zapowiadają drogowcy „niedługo będą oddawane do użytkowania kolejne obiekty między Modliborzycami a węzłem Janów Lubelski Północ. Budowane jest też oświetlenie drogowe i montowane ekrany akustyczne oraz ogrodzenie. Zaawansowanie robót wynosi ok. 85 proc.”