Prezydent uwzględnił 10 spośród 25 odwołań od dyskwalifikującej oceny projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego. Oznacza to, że pomysły, które wstępnie zostały odrzucone z przyczyn formalnych jednak zostaną poddane pod wrześniowe głosowanie, choć niektóre w okrojonym zakresie
W tegorocznym naborze do budżetu obywatelskiego mieszkańcy zgłosili 201 projektów, z czego aż 59 zostało zdyskwalifikowanych na etapie oceny formalnej. Badające je komisja stwierdziła, że są niezgodne z regulaminem, bo np. dotyczą prywatnych terenów lub źle obliczono ich koszty. Autorzy odrzuconych pomysłów mogli jeszcze złożyć odwołania. Takich odwołań wpłynęło 25, z czego 10 zostało uznanych za zasadne.
– Mieszkańcy Lublina będą głosować łącznie nad 147 projektami – ogłosił w piątek prezydent Krzysztof Żuk. – Zależało nam na przywróceniu większej liczby zgłoszonych wniosków, jednak ze względu na przeszkody formalnoprawne nie było to możliwe.
W pełni uwzględnione zostały odwołania od negatywnej oceny pięciu następujących projektów:
• Zielony Lublin (pielęgnacja i uzupełnienie zieleni w całym mieście),
• Aktywny Uczeń (kampania zachęcająca uczniów podstawówek do dojeżdżania na lekcje rowerem, hulajnogą lub na rolkach),
• Ścieżka rowerowa w al. Warszawskiej (budowa trasy od ronda Honorowych Krwiodawców do wiaduktu nad al. Solidarności),
• Kośminek – Bezpieczne przejścia dla pieszych na ul. Wyzwolenia (trzy przejścia koło przystanków),
• Szpilkostrada na Starym Mieście (wymiana pasa bruku na gładką nawierzchnię, po której można chodzić w szpilkach).
W przypadku pięciu innych pomysłów odwołania zostały uwzględnione tylko częściowo. Co to oznacza? Projekt został dopuszczony do głosowania, ale w okrojonej formie. Tak stało się z następującymi wnioskami:
• Razem dbamy o zwierzęta w mieście (zostały karmniki, poidła, dziuple, wypadły wybiegi dla psów i ścieżki spacerowe),
• Lublin przyjazny rowerzystom (została trasa rowerowa na ul. Lubomelskiej, skreślono pasy rowerowe w Lubartowskiej między ul. Bajkowskiego a al. Tysiąclecia),
• Dodatkowe miejsca parkingowe na Legionowej (urzędnicy uznali, że możliwe będzie wykonanie tylko pięciu miejsc) oraz
• Pan Cogito wchodzi na skwer przy ul. Herberta i Smoluchowskiego (może powstać tylko wybieg dla psów, bez przeszkód).
Ostatnim z okrojonych projektów są
• Inwestycje w oświacie. Inwestycje na Czechowie. Skreślono z niego propozycję utworzenia nowych miejsc w podstawówkach przy Szkolnej i Krasińskiego. Pozostały za to nowe place zabaw dla przedszkoli przy Lawinowej, Kurantowej, Radzyńskiej, Smyczkowej, Żelazowej Woli, Paderewskiego oraz dla żłobka przy Braci Wieniawskich. W projekcie wciąż pozostaje remont elewacji przedszkoli Lawinowej, Kurantowej i Smyczkowej oraz remont oświetlenia wokół szkół przy Smyczkowej, Kosmowskiej, Śliwińskiego i Radzyńskiej. Czy 1,2 mln zł wystarczy na te wszystkie prace? Ratusz zastrzega, że „szczegóły realizacji zostaną ustalone w przypadku wygranej”.
Głosowanie nad podziałem budżetu obywatelskiego zacznie się 23 września i potrwa do 10 października. Mieszkańcy podzielą 15 mln zł.