Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Tomaszów Lubelski

27 marca 2020 r.
7:19

Lubelskie: Burmistrz przebywał na kwarantannie. "Dopiero teraz zdaję sobie sprawę, jak bardzo epidemia dotyczy nas wszystkich"

Autor: Zdjęcie autora agdy
(fot. archiwum)

– Dopiero teraz zdaję sobie sprawę, jak bardzo epidemia dotyczy nas wszystkich. Jak bardzo jesteśmy narażeni – mówi burmistrz Andrzej Podgórski, który przebywał na domowej kwarantannie. Miał styczność z osobą, u której wykryto koronawirusa. Badania wykazały, że samorządowiec jest zdrowy, dziś wraca do pracy. – Izolacja kwarantanny to bardzo duże obciążenie psychiczne – przyznaje

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Uprzejmie informujemy, że wynik testu na koronawirusa u burmistrza Tyszowiec i dwóch pracowników Urzędu Miejskiego jest ujemny (podkreślone na czerwono). Ww. osoby przebywają na kwarantannie domowej do 26 marca włącznie.

To w środę była najważniejsza informacja na oficjalnej stronie miasta.

– Nie chciałem żadnych niedomówień. Z bardzo wieloma mieszkańcami się stykałem, nie chciałem, żeby się zastanawiali, czuli zagrożeni. Nie jesteśmy dużym miastem, bardzo dużo osób wiedziało, że jestem na kwarantannie. Dzwonili, pytali. Zastanawiali się, kiedy się ostatnio widzieliśmy – mówi Andrzej Podgórski, burmistrz Tyszowiec w powiecie tomaszowskim.

Dziś burmistrz i dwójka urzędników wracają do pracy. Na kwarantannie domowej byli od poniedziałku.

– W niedzielę, około 13 czy 14 zadzwonił mój służbowy telefon. Niby w niedzielę nie musiałem odbierać, ale zobaczyłem, że to numer stacjonarny, odebrałem. Dzwoniła kobieta, chyba się przedstawiła, że jest z sanepidu, teraz już tego nie pamiętam. Zaczęła mnie wypytywać, jak się czuję i czy znam takiego a takiego człowieka, czy miałem z nim kontakt. Nazwisko nic mi nie mówiło. Spotykam się z bardzo wieloma osobami, trudno mi było się zorientować, o kogo chodzi – wspomina Andrzej Podgórski.

Chodziło o pracownika firmy informatycznej, który był w urzędzie w połowie marca. Mężczyzna, który mieszka na terenie powiatu zamojskiego, jest zakażony koronawirusem SARS-CoV-2.

– To on powiedział sanepidowi, że się kontaktowaliśmy. Ja z kolei podałem telefony do dwóch urzędników, którzy też mieli z nim styczność. Ten człowiek bywał u nas w urzędzie już wcześniej. Teraz jego wizyta dotyczyła jakiejś technicznej sprawy związanej ze światłowodem – opowiada burmistrz.

Już w niedzielę telefonicznie został poinformowany, że podlega kwarantannie, ma się odizolować od reszty domowników i nie opuszczać pokoju. W poniedziałek w południe przyjechała karetka i zostały pobrane próbki do badań.

– To banalny wymaz z gardła. Ale sąsiedzi pewnie widzieli, jak podjeżdża karetka, wysiada osoba w kombinezonie, cała zabezpieczona. Później po wyjściu ode mnie, na ulicy, zdejmowała te ochraniacze, pakowała do jakiegoś worka czy pojemnika i wsiadała do karetki. I to nie do kabiny kierowcy tylko z tyłu. Nie ukrywałem, że jestem na kwarantannie, informowałem, kogo mogłem. Syn i córka cały czas byli w domu. Żona przestała chodzić do pracy. Nie, to nie były zalecenia sanepidu, ale nie chcieliśmy nikogo narażać. Jej współpracownicy i znajomi mogliby się czuć niekomfortowo. Co jakiś czas ktoś z sanepidu dzwonił, pytając, jak się czuję, czy nie mam gorączki. Czułem się dobrze, ale myślałem, co będzie jak zachoruję. Czy kogoś nie zaraziłem, co z bliskimi. Cały czas miałem kontakt z urzędem, starłem się pracować, czytałem, oglądałem filmy. Ale to odosobnienie jest bardzo obciążające psychicznie. Człowiek jest przyzwyczajony do innego trybu życia. Dzień, dwa można wytrzymać, ale kolejne bardzo trudno. Nie wyobrażam sobie, jak radzą sobie osoby, które muszą tak spędzić 14 dni – mówi samorządowiec.

Burmistrz przypuszcza, że jego i jego współpracowników przed zarażeniem uchronił reżim sanitarny, który został wdrożony w urzędzie już od 9 marca. Powierzchnie mebli, podłogi, były i są dezynfekowane, myte kilka razy dziennie. Panie sprzątające już wówczas wycierały klamki, poręcze. Możliwe, że dlatego wizyta w urzędzie osoby chorej nie miała fatalnych następstw.

Andrzej Podgórski jest burmistrzem Tyszowiec pierwszą kadencję

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Marcin Romanowski

Zwrot w sprawie Marcina Romanowskiego. Prokuratura nie odpuszcza

Prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy wobec posła PiS Marcina Romanowskiego - poinformowała w środę rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak. Treść wniosku nie jest na ten moment znana.

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych to inwestycja, która znacząco wpływa na bezpieczeństwo i estetykę domu lub mieszkania. Drzwi wejściowe stanowią nie tylko funkcjonalny element budynku, ale również wizytówkę domu. Właściwy wybór oraz prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych pozwoli nam cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem przez długie lata. Niezależnie od tego, czy wymieniasz drzwi wejściowe w domu jednorodzinnym, czy w bloku, ten poradnik przeprowadzi Cię przez najważniejsze aspekty tego procesu.

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"
Dzień Wschodzi
film

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"

O przyszłości kopalni „Bogdanka”, wielkim proteście w Lublinie i wielu innych tematach rozmawiamy z Jarosławem Niemcem, związkowcem przewodniczącym Związku Zawodowego „Przeróbka”

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Motoryzacja przeszła prawdziwą rewolucję w zakresie bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerów. Pojazdy wyposażone są w zaawansowane technologie elektroniczne i sensory, które nieustannie monitorują otoczenie oraz zachowanie samochodu na drodze. Inteligentne systemy potrafią wykrywać potencjalne zagrożenia na długo przed tym, jak dostrzeże je ludzkie oko, a w razie potrzeby – błyskawicznie interweniują. Dzięki połączeniu nowoczesnych czujników, kamer oraz systemów komputerowych, podróżowanie stało się znacznie bezpieczniejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Wakacje to wyjątkowy czas, który każde dziecko powinno spędzić aktywnie i w inspirującym towarzystwie. Kolonie letnie 2025 z Kogis to gwarancja niezapomnianych przygód i rozwoju pasji w najpiękniejszych zakątkach Polski. Nasz zespół doświadczonych wychowawców i animatorów przygotował bogaty program, który łączy zabawę z nauką i poznawaniem świata. W nadchodzącym sezonie szczególną popularnością cieszą się wyjazdy nad polskie morze, gdzie dzieci mogą cieszyć się plażowaniem i kąpielami pod okiem ratowników, a także uczestniczyć w fascynujących zajęciach tematycznych. Równie atrakcyjne są pobyty na Mazurach i Kaszubach, gdzie natura i przygoda łączą się w jedną, niepowtarzalną całość.

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski
stand-up
10 kwietnia 2025, 19:00

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski

Początek kwietnia w Domu Kultury LSM będzie odjazdowy. Przygotujcie się na potężną dawkę humoru w wykonaniu Błażeja Krajewskiego. "Human" to jego nowy program, w którym z dystansem i humorem przygląda się temu, co nas wyróżnia jako ludzi.

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Sztuczna inteligencja pomoże zdiagnozować schizofrenię. Lubelscy naukowcy sprawdzają, czy można tego dokonać za pomocą skanowania siatkówki.

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:0. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium