Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 kwietnia 2021 r.
20:45

Chcą zagęścić ul. Zana w Lublinie. Co może tam powstać?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
56 32 A A
Nowy budynek mógłby mieć od strony ul. Zana wysokość 55 metrów. Taką ma biurowiec Gray Office (z lewej)
Nowy budynek mógłby mieć od strony ul. Zana wysokość 55 metrów. Taką ma biurowiec Gray Office (z lewej) (fot. Maciej Kaczanowski)

Planiści z Ratusza chcą umożliwić budowę mieszkań pomiędzy biurowcami przy ul. Zana. Jeżeli ich propozycję zatwierdzi Rada Miasta, to obok siedziby ZUS będzie mógł stanąć 55-metrowy wieżowiec, a 70 proc. nowej zabudowy będą mogły zająć mieszkania

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zmiany mają dotyczyć niezabudowanego terenu leżącego pomiędzy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, kilkuletnim biurowcem Gray Office oraz siedzibą sądu. Dzisiaj działa tutaj prowizoryczny płatny parking.

Obowiązujący od 2002 plan zagospodarowania pozwala na zabudowanie tego terenu. Wyznacza tutaj teren „koncentracji funkcji usługowych z wykluczeniem obiektów supermarketów”. Nie ustala maksymalnej wysokości zabudowy, tylko mówi, że ma być „dostosowana do charakteru i wysokości otaczającej zabudowy”.

Plan dla tej części Lublina pozwala również, by na terenach usługowych „na wyższych kondygnacjach” znajdowały się mieszkania, o ile zajmą nie więcej niż 30 proc. powierzchni użytkowej obiektu. Jednak ten konkretny teren zaliczony jest do strefy, w której nie można budować mieszkań.

Takie przeznaczenie nieruchomości może nie satysfakcjonować inwestorów chcących tu budować mieszkania. Ratusz postanowił opracować dla nich nowy, zamienny plan zagospodarowania. Jego projekt został ogłoszony dzisiaj.

Co ma dopuścić nowy plan

Planiści chcą umożliwić na tym obszarze budowę mieszkań. Twierdzą, że to korzystna zmiana, bo „zaktywizuje teren i zapewni jego funkcjonowanie w sposób całodobowy”.

Urząd Miasta tłumaczy wręcz, że w obszarach usługowych „użytkowanie terenu odbywa się wyłącznie w godzinach pracy poszczególnych usług i urzędów, co jest rozwiązaniem niedoskonałym i bardzo nieracjonalnym”.

Ogłoszony dzisiaj projekt nowego planu zagospodarowania nie wyznacza tu wprost terenu zabudowy mieszkaniowej. Wciąż przeznacza te działki pod obiekty usługowe, ale z dopuszczeniem mieszkań, które mogłyby zająć do 70 proc. powierzchni użytkowej.

Dodajmy, że Rada Miasta nie ma prawa uchwalić planu zagospodarowania, który były sprzeczny z innym dokumentem: zatwierdzonym w 2019 r. studium przestrzennym. Tymczasem studium nie wyznacza na tych działkach ani terenu zabudowy wielorodzinnej, ani wielorodzinnej łączonej z usługową. Wyznacza tu teren usług.

I chociaż ogłoszony dzisiaj projekt planu pozwalałby w praktyce zbudować więcej mieszkań niż biur, to Urząd Miasta wciąż określa ten obszar jako „teren zabudowy usługowej”.

Jak wysoko, jak rozlegle

Upubliczniony dzisiaj projekt nowego planu zagospodarowania różnicuje dozwoloną wysokość zabudowy. Od strony ul. Zana inwestorzy mogliby dojść do 55 m, zaś w głębi terenu, bliżej sądu i ZUS budynek nie mógłby przekraczać 25 m.

Na każde mieszkanie miałoby przypadać minimum 1,5 miejsca parkingowego. Gdyby jednak inwestor zdecydował się na akademik (to jedna z dozwolonych tu usług), to plan wymagałby od niego tylko jednego miejsca postojowego na trzy pokoje. Miejsca dla samochodów mogłyby być ulokowane wyłącznie w garażach podziemnych lub wkomponowanych w budynek.

Nowy plan miałby również pozwalać na „pomieszczenia i urządzenia technologiczne” skutkujące przekroczeniem limitu wysokości o 2,5 m, ale pod warunkiem, że zajmą nie więcej niż 15 proc. powierzchni zabudowy.

Plac obok nowej zabudowy

Przy niższej części nowej zabudowy planiści wyznaczają miejsce na plac ze „starannie zakomponowaną posadzką” oraz „wysokiej jakości materiałami do wykonania nawierzchni”. Ratusz zgadza się, by tylko 20 proc. tego miejsca stanowiła tzw. powierzchnia biologicznie czynna.

Na posadzenie dużych drzew na placu może nie być szans, bo plan miałby pozwolić na ulokowanie tu podziemnego parkingu ułatwiającego osiągnięcie wymaganej liczby miejsc postojowych dla użytkowników nowej zabudowy.

Jeszcze można zgłaszać uwagi

Każdy, kto ma zastrzeżenia lub uwagi do projektu planu zagospodarowania, może je zgłaszać Urzędowi Miasta jeszcze do 18 maja. Można to zrobić listownie (Prezydent Miasta Lublin, pl. Łokietka 1, 20-109 Lublin), pocztą elektroniczną (planowanie@lublin.eu) lub poprzez system ePUAP. Należy przy tym wskazać nieruchomość, której dotyczy uwaga. Pisma, także te elektroniczne, nie mogą być anonimowe.

Wszyscy zainteresowani mogą też porozmawiać z planistami, którzy opracowali projekt. Publiczna dyskusja jest zaplanowana na 14 kwietnia (Ratusz, godz. 13). Aby wziąć w niej udział (możliwe, że tylko zdalnie), trzeba się zapisać przez telefon (81 466 23 00) lub mail (planowanie@lublin.eu).

Ratusz sprzyja zabudowie

Ogłoszony dzisiaj projekt nowego planu zagospodarowania terenu jest już drugim projektem przygotowanym przez Urząd Miasta. Pierwsza wersja, prezentowana wiosną 2019 r., mniej sprzyjała zabudowie, bo rezerwowała więcej miejsca pod plac.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kacper Adamski odchodzi z Azotów Puławy

Azoty Puławy tracą kluczowych zawodników. "Klub może nie przetrwać połowy nowego roku"

Puławski klub, od wycofania się ze sponsorowania partnera strategicznego klubu Grupy Azoty Puławy, boryka się z kłopotami finansowymi. Drużyna wprawdzie przystąpiła do rozgrywek 2024/2025, ale obecnie wydaje się, że dotarła już do ściany. Na przełomie roku sprawdził się bowiem czarny scenariusz.

Niech świąteczne jedzenie nie ląduje w koszu. Podzielmy się nim w jadłodzielni

Niech świąteczne jedzenie nie ląduje w koszu. Podzielmy się nim w jadłodzielni

Okres świąteczny to czas, gdy najwięcej jedzenia ląduje w koszu. Świąteczne jedzenie, a także inne nadwyżki mogą trafić do innych z pomocą jadłodzielni.

Miał być sylwester w Zakopanem, a jest utrata pieniędzy

Miał być sylwester w Zakopanem, a jest utrata pieniędzy

Sylwestrowa gorączka jeszcze przed nami, ale już teraz warto pamiętać, że to również doskonałe żniwo dla oszustów. Przekonał się o tym 19-latek, który planował świętowanie w Zakopanem.

Święta bez domu. W tym czasie nikt nie powinien być samotny
ZDJĘCIA

Święta bez domu. W tym czasie nikt nie powinien być samotny

Wyjątkowy czas spotkań z rodziną przy wigilijnym stole, śmiech dzieci biegających po domu czy magia domowego świątecznego poranka, w domu przystrojonym w bożonarodzeniowe ozdoby. Oni tego nie będą mieli.

Piękne wakacje w Azji z PLL LOT

Piękne wakacje w Azji z PLL LOT

Polskie Linie Lotnicze LOT oferują bezpośrednie połączenia z wieloma ekscytującymi miejscami w Azji, umożliwiając podróżnym odkrywanie egzotycznych kultur, spektakularnych krajobrazów i unikalnej kuchni. Dzięki nowoczesnym samolotom Dreamliner, długie loty są wygodne i przyjemne, co czyni podróżowanie do dalekich krajów jeszcze bardziej dostępne. Przedstawiamy kraje, do których można się udać z PLL LOT, wraz z poradami dotyczącymi planowania podróży.

Zabieg wykonywany podczas otwarcia Lubelskiego Ośrodka Spastyczności

Kompleksowe leczenie pacjentów neurologicznych. Otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności. To pierwsza tego typu placówka w województwie lubelskim, która pomoże pacjentom neurologicznym uporać się ze skutkami choroby.

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników
QUIZ

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników

Wigilia to czas gdy przy świątecznym stole rozbrzmiewają kolędy. A znasz bardzo dobrze ich tekst?

Paweł Socha w rundzie jesiennej wiele razy ratował Świdniczankę od straty gola

Świdniczanka planuje pięć-sześć transferów. „Rozmawialiśmy z grubo ponad 50 piłkarzami”

Zima w ekipie Świdniczanki będzie pracowita. I trudno się dziwić. Po rundzie jesiennej drużyna Łukasza Gieresza jest jednym z kandydatów do spadku. W tabeli znajduje się na trzecim miejscu, ale od końca. Do bezpiecznej strefy traci siedem punktów. Trener i dyrektor sportowy Mateusz Pielach prowadzą rozmowy z zawodnikami, a do klubu może przyjść nawet pięciu-sześciu zawodników.

O dawnych tradycjach opowiada Agata Witkowska z Muzeum Wsi Lubelskiej
WYWIAD
galeria

Choinka, pusty talerz i sianko. Skąd to się wzięło?

Wigilijne potrawy były zawsze postne, a ich liczba zależała od regionu i zamożności gospodarzy. Na Lubelszczyźnie liczba dań była często nieparzysta: pięć, siedem, a u bogatszych trzynaście – rozmowa z AGATĄ WITKOWSKĄ z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Wsi Lubelskiej.

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole
ZDJĘCIA
galeria

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole

Lubelska Caritas jak co roku zorganizowała Wigilię dla potrzebujących. Nie zabrakło wspólnego posiłku, kolędowania i łamania się opłatkiem.

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin
film

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin

Wiadomo, że na parkiecie radzą sobie znakomicie. Sprawdźcie, jak siatkarze Bogdanki LUK Lublin spisali się przy mikrofonie. Wilfredo Leon i spółka zaprezentowali swoją wersję świątecznej piosenki „Pada śnieg, pada śnieg”. A przy okazji złożyli kibicom życzenia na święta.

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci
RADAR

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci

W Wigilię i Boże Narodzenie najwięcej pracy ma święty Mikołaj. Ten najprawdziwszy z Laponii, wyruszył już w drogę ze świątecznymi prezentami.

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Wózki widłowe muszą regularnie przechodzić serwis. Jakakolwiek usterka w obrębie takich maszyn może bowiem powodować poważne zagrożenie dla pracowników. Gdzie najlepiej naprawić taki pojazd? Poznaj zalety serwisu wózków widłowych u producenta. Kto może znać lepiej budowę pojazdów i wiedzieć, jakie usterki zdarzają się w nich najczęściej, jeśli nie ich producent? To jasne. Dlatego w przypadku serwisu wózków widłowych – podobnie jak w przypadku innych pojazdów – naprawy wykonywane bezpośrednio przez producenta są najbezpieczniejszą, najbardziej polecaną i w długofalowej perspektywie najbardziej opłacalną opcją. Jakie konkretnie korzyści płyną z takiego rozwiązania?

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

37-latek wybrał się samochodem po karpia na wigilię. Nie przeszkadzały mu w tym blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!
ZDJĘCIA
galeria

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!

Chyba się nie pomylimy jak napiszemy że choinka, która stanęła pod Urzędem Miasta Świdnik jest wyjątkowa w skali całego kraju. Ma ona przypominać i dbać o nasze bezpieczeństwo.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Poszukuję

kobieta poszukuje pracy

lublin

0,00 zł

Praca -> Poszukuję

szukam pracy

Lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

195,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Komunikaty