Kiedy politycy rekomendowali kolejnych kandydatów na stanowisko prezydenta Chełma, Agata Fisz, która sprawuje tę funkcję już trzecią kadencję, zachowywała milczenie. Przerwała je dopiero w ostatni piątek, kiedy znane były już nazwiska trzech jej rywali.
Inauguracja kampanii ubiegającej się o reelekcję prezydent przypominała wiec. Jej wystąpienia słuchało około 100 osób. Wśród nich łatwo było rozpoznać magistrackich urzędników, pracowników podległych pani prezydent spółek i instytucji oraz znanych działaczy lewicowych.
– Moich kontrkandydatów na stanowisko prezydenta miasta rekomendowali politycy, a mnie mieszkańcy – powiedziała prezydent Fisz dodając, że politycy się zmieniają, a mieszkańcy nie. Podkreśliła również, że jej komitet wyborczy „Postaw na Chełm” opiera się nie tylko na ludziach związanych z lewicą. Wszystkich natomiast jednoczy chęć wspólnej pracy na rzecz miasta.
Pytana wcześniej o start w wyborach Fisz konsekwentnie odpowiadała, że całą swoją energię skupia na projektach i inwestycjach, na które miasto otrzymało dofinansowania. Podkreślała, że mieszka w Chełmie, tutaj pracuje, spotyka się z mieszkańcami, a więc nie musi się specjalnie aktywizować przed wyborami, bo robi to każdego dnia. Twierdziła, że ma wiele nowych pomysłów. W końcu w piątek przedstawiła je mieszkańcom.
Najpierw zapewniła zebranych, że wszystko to, co zostało rozpoczęte, a więc modernizacja miejskiego odcinka krajowej „dwunastki”, rozbudowa podstrefy ekonomicznej, czy tworzenie Centrum Aktywności Gospodarczej będzie kontynuowane. Kategorycznie odżegnała się od prywatyzacji miejskich spółek.
– W nowej kadencji chcemy skoncentrować się na rozwoju gospodarczym i na miejskich drogach – powiedziała prezydent. – Między innymi w centrum miasta chcę rozpocząć budowę wielopoziomowego parkingu. Ponadto projekt „Miejski rower” zamierzamy rozbudować o „Miejski skuter elektryczny”.
Agata Fisz zapowiedziała również kontynuację budowy mieszkań komunalnych, socjalnych oraz w ramach TBS. Miasto chce też skorzystać z rządowego programu Mieszkanie Plus. Inne propozycje to „Pakiet Mieszkańca Chełma”, dodatkowe wsparcie dla klubów seniora oraz „Karta mieszkańca” gwarantująca ulgi i zwolnienia na imprezy kulturalne czy usługi świadczone przez miejskie spółki. Prezydent zamierza również promować projekt „Rozlicz PIT w Chełmie”. Wśród jego uczestników co roku mają być rozlosowywane nagrody.
Z żywą reakcją zebranych słuchaczy spotkał się kolejny projekt zatytułowany „Chełmski Maturzysta”. Wszyscy uczniowie, którzy zdadzą egzamin dojrzałości mają jednorazowo otrzymać 1 tys. zł. W opinii Fisz ma to być dodatkowym dopingiem do nauki i pod względem finansowym ułatwić absolwentom starania o miejsce na wybranej uczelni.
– Nie obiecuję rzeczy nierealnych – podkreśliła prezydent. – Wszystkie nasze propozycje mają pokrycie finansowe. Tym bardziej, że według naszych szacunków w przyszłym roku dochody miasta znacznie wzrosną.
Agata Fisz publicznie zapewniła też swoich wyborców, że niedługo rozliczy się przed nimi z wszystkich obietnic, jakie złożyła w poprzednich wyborach.
Kontrkandydaci
O stanowisko prezydenta Chełma będą się ubiegać: Jakub Banaszek reprezentujący Zjednoczoną Prawicę (PiS i Porozumienie), Dariusz Grabczuk (PO) i Justyna Manasterska-Raszka (PSL).
Banaszek zdążył już obiecać wyborcom m.in. akademicki Chełm i darmową komunikację. Grabczuk swój program opiera na wspieraniu przedsiębiorców i przedsiębiorczości oraz szeroko rozumianej miejskiej infrastruktury. Z kolei Monasterska-Raszka pragnie z wyborcami zawrzeć porozumienie społeczne, którego celem będzie wspólna troska o sprawy i rozwój miasta. Jednym z celów, jakie sobie stawia, to zahamowanie wyludniania się Chełma.