W poniedziałek skończyły się konsultacje społeczne w sprawie zmiany nazwy ulicy Okrzei na Aleje Świętego Jana Pawła II oraz fragmentu ulicy Czystej na Żołnierzy Wyklętych. Pod koniec lutego, w sprawie budzącej duże emocje, zadecydują radni.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Żeby opowiedzieć się „za” lub „przeciw” proponowanym zmianom należało wypełnić dostępny na stronie internetowej miasta oraz w Biurze Obsługi Mieszkańca UM krótki wniosek oraz złożyć go w Urzędzie Miasta. Do udziału w konsultacjach uprawnione były osoby zameldowane w mieście i posiadające czynne prawo wyborcze.
– Wielu mieszkańców składając wniosek głośno wyrażało swoje opinie – mówi jeden z urzędników krasnostawskiego magistratu. – Chwilami dochodziło niemal do awantur.
– Nie mamy z tą inicjatywą nic wspólnego – podkreśla Hanna Mazurkiewicz, burmistrz Krasnegostawu. – Pod wnioskiem w sprawie zmiany nazwy ulic podpisało się Środowisko Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym, dwie miejscowe parafie oraz kilku przedsiębiorców. My zobligowani przepisami musieliśmy zorganizować konsultacje społeczne.
Przez czas trwania konsultacji do Urzędu Miasta dochodziły listy i e-maile. Naukowcy, politycy, osoby prywatne i przedstawiciele różnych instytucji z całej Polski zabierali głos w tej sprawie. Na różnego rodzaju portalach internetowych trwały dyskusje a ostatnio stanowisko zajęła Polska Partia Pracy oraz lubelski okręg Partii Razem.
„Pomysł ten (zmiany nazwy ul. Okrzei na Świętego Jana Pawła II – od red.) bardzo nas dziwi, a argumentacja przedstawiona przez inicjatorów tego przedsięwzięcia wręcz oburza – napisał Szymon Martys z Polskiej Partii Pracy. – Działacza robotniczego, socjalistycznego i niepodległościowego członka Polskiej Partii Socjalistycznej i jej Organizacji Bojowej, ofiarę Rewolucji 1905 r., osobę walczącą o wolną i sprawiedliwą społecznie Polskę, sprowadza się wyłącznie do postaci „hołubionej przez PRL”. Wpisuje się to w antylewicową politykę historyczną rugującą ze świadomości społecznej wszystkie tradycje obce jej „bogoojczyźnianiej” wersji”.
W podobnym tonie jest stanowisko Partii Razem. Zdaniem autorów „Polityka historyczna uprawiana w ostatnich 25 latach przez niemal wszystkie rządy III Rzeczpospolitej w niepokojący sposób pomija postacie, które były oddane nie tylko idei niepodległości Polski, ale również walce o prawa ludzi pracy. Lubelski okręg partii Razem nie zgadza się na zapominanie o bohaterach-patriotach polskiej lewicy i apeluje do władz Krasnegostawu o pozostawienie Stefana Okrzei patronem ulicy”.
Tymczasem, bez względu na wynik konsultacji, ostateczną decyzję w sprawie wnioskowanych zmian nazw ulic podejmą radni. Najbliższa sesja planowana jest w końcu lutego.