W Chełmie wrócił temat rozbudowy skateparku w Parku Miejskim. Niewykluczone, że po sąsiedzku powstanie też pumptrack, czyli niewielki tor, na którym połączymy jazdę np. rowerem z wszechstronnym treningiem.
Na obecnym etapie urzędnicy skupili się na specyfikacji niezbędnej do wyłonienia wykonawcy dokumentacji technicznej i projektu rozbudowy strefy sportów wyczynowych w Parku Miejskim. Stawką jest przede wszystkim rozbudowa skateparku o kolejne „przeszkody” oraz wypracowanie koncepcji budowy od podstaw pumptrucka.
– Sam skatepark był budowany etapami i zgodnie z zapowiedzią chcemy kontynuować te prace – mówi Agata Fisz, prezydent Chełma. – Chciałabym również, aby w naszym mieście powstał pumptrack, a więc specjalny tor, z którego korzystać mogą zarówno rowerzyści, rolkarze oraz deskorolkarze. Obiekt zostałby zlokalizowany w pobliżu skateparku, a szczegóły techniczne toru mają określić projektanci w ramach opracowanej przez nas koncepcji zagospodarowania terenu.
Pumptrack to rodzaj toru zbudowanego z szybkich zakrętów i muld umożliwiających przejazd ze zróżnicowanymi prędkościami. Najczęściej ma kształt zamkniętej pętli o falistym kształcie. Z założenia tego typu obiekty przeznaczone są zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów w różnym wieku. Pumptracki są wykorzystywane również do jazdy na deskorolce, rolkach, a nawet hulajnogach. Jazda na tego typu torze odbywa się najczęściej z wykorzystaniem siły ciężkości i siły odśrodkowej. Pumptruck wyrabia u użytkowników refleks, zmysł równowagi oraz kondycję.
Zlecone opracowanie ma uwzględnić możliwości dalszego rozwoju strefy sportów wyczynowych w Parku Miejskim. To z kolei ma pozwolić na wyznaczanie kolejnych etapów prac. Dokument byłby również pomocny w ewentualnych staraniach się o zewnętrzne dofinansowanie.
– W tegorocznym budżecie na rozbudowę skateparku mamy zabezpieczone ćwierć miliona złotych – dodaje prezydent Fisz. – Dokumentacja techniczna i projekt zagospodarowania terenu, który obecnie zlecamy, warunkować będą dalsze prace, w tym kosztorys dla poszczególnych etapów inwestycji. Podobnie jak to miało miejsce przy budowie skateparku w poprzednich latach, tak i teraz będziemy zapraszać wszystkich zainteresowanych na konsultacje z udziałem projektantów.
Magistrat zapowiada, że już niedługo zostaną wszczęte procedury związane z wyłonieniem biura projektowego, którego zadaniem będzie opracowanie dokumentacji technicznej nowego pumptrucka i rozbudowy skateparku. Same prace budowlane mają szansę ruszyć jeszcze w tym roku.