Do 21 września ma być opracowana wielobranżowa dokumentacja remontu siedziby Urzędu Stanu Cywilnego w pałacu Kretzschmarów przy ul. Pocztowej w Chełmie. Potrzebne są badania i ekspertyzy.
Urząd Miasta podpisał właśnie umowę na opracowanie wielobranżowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej z lubelską firmą LubCom, której zadaniem będzie wykonanie m.in. projektu budowlanego i wykonawczego, projektu zagospodarowania przestrzeni wokół budynku, a także jego wyposażenia wraz z aranżacją pomieszczeń. LubCom skalkuluje koszty inwestycji dla potrzeb złożenia wniosku o dofinansowanie do realizacji robót budowlanych.
Pałac powstał w latach 80-tych XIX wieku zbudowany przez inżyniera Wilhelma Kretzschmara, właściciela fabryki maszyn rolniczych. W 1906 r. Kretzschmar sprzedaje biznes i wyjeżdża z miasta, zaś nowy nabywca, Franciszek Gassner, gruntownie przebudowuje budynek, nadając mu dzisiejszy kształt – pojawia się piętro z „falującym” balkonem i nadająca sznytu wieżyczka.
Po wojnie pałacyk trafia w ręce miejskie, mieszkają w nim lokatorzy z kwaterunku, a na koniec zostaje siedzibą Urzędu Stanu Cywilnego.
- Projekt remontu zabytkowego pałacu Kretzschmarów obejmie m.in. wykonanie ekspertyz i badań związanych z inwentaryzacją, wykonania izolacji ścian fundamentowych i opasek odwadniających, naprawy pęknięć murów, renowacji tynków zewnętrznych, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej, wymiany stolarki dachowej wraz z pokryciem, remontu pomieszczeń i sanitariatów, wymiany instalacji odwodnienia, centralnego ogrzewania, ciepłej i zimnej wody, kanalizacji sanitarnej oraz przeciw pożarowej, a także wykonania instalacji monitoringu – wyliczają miejscy urzędnicy.
Tylko projekt kosztuje prawie 130 tys. zł. Koszt całego remontu trudno oszacować