Warunkiem jest wprowadzenie zmian do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Dotyczy to ośmiu rejonów o łącznej powierzchni 840 ha.
Największy projekt obejmujący blisko 680 ha dotyczy rejonu ulic Wolwinów-Hrubieszowska.
– W tym przypadku chodzi o wygospodarowanie nowych terenów pod zabudowę jednorodzinną i usługi – mówi Jerzy Dobrowolski, p.o. dyrektora Wydziału Gospodarki Przestrzennej, Architektury i Budownictwa UM. – Konieczne będzie przesunięcie o kilkanaście metrów granic kopalni kredy. Zmiany dotyczą także układu komunikacyjnego.
Kolejny miejscowy plan, który wymaga zmian, dotyczy liczącego 54 ha rejonu ul. Wschodniej. Chodzi o plany przyłączenieado chełmskiej podstrefy ekonomicznej nowych terenów. Z uwagi na lokalizację przy krajowej „dwunastce” miejsce to jest niezwykle atrakcyjne dla inwestorów.
Kolejne obszary przeznaczone pod budownictwo jednorodzinne pojawią się także w rejonie rzeki Janówki i ulicy Metalowej.
– Taki będzie efekt m.in. zawężenia strefy ochronnej ujęcia wody Trubaków – dodaje Dobrowolski. – Inne zmiany w miejscowych planach sprowadzają się do umożliwienia rozbudowy osiedla Słoneczne, budowy bloków wielorodzinnych w obrębie wojskowego terenu przy ul. Trubakowskiej czy poprawy układu komunikacyjnego i zwiększenia powierzchni usług w sąsiedztwie Placu Kupieckiego. Nowy plan umożliwi tam także budowę podziemnych parkingów.
Jerzy Dobrowolski podkreśla, że wszystkie prace projektowe Wydział Gospodarki Przestrzennej, Architektury i Budownictwa UM prowadzi własnymi siłami. Jedyne co zleca, to oceny obecnego stanu przyrody i wpływu na środowisko planowanych zmian.
Gotowe plany zostaną wyłożone do publicznego wglądu. Tak, aby zainteresowani mogli wnieść swoje uwagi. Miasto liczy na to, że większość zmian w planach miejscowych zostanie uchwalona jeszcze w tym roku.