Dobra wiadomość dla Rejowca Fabrycznego i gminy Siedliszcze. Na Radzie Ministrów stanie projekt rozszerzający Specjalną Strefę Ekonomiczną Euro-Park Mielec o tereny w powiecie chełmskim.
Nowa podstrefa mieleckiej strefy ekonomicznej ma powstać w miejscowości Pawłów w gminie Rejowiec Fabryczny. Przygotowany teren obejmuje grunty o powierzchni około 27 ha, przylegające do drogi wojewódzkiej z Marynina do Rejowca, od skrzyżowania z krajową "dwunastką”.
- Gmina i miasto Rejowiec Fabryczny zawsze miały głęboko zakorzenione tradycje przemysłowe - mówi Zdzisław Krupa, wójt gminy. - Te tradycje zmalały dopiero po ostatnich przemianach gospodarczych. Po zakładach zostały jednak sieci drogowe, energetyczne i kolejowe bocznice. W planie przestrzennego zagospodarowania gminy wydzieliliśmy cały ten teren, uporządkowaliśmy jego stan prawny (cały obszar jest już naszą własnością), dozbroiliśmy w wodociągi i kanalizację. Z kolei firmy zewnętrzne doprowadziły tam gaz ziemny średniego ciśnienia i łącza telekomunikacyjne łącznie ze światłowodem.
Przygotowanym pod inwestycje terenem w Pawłowie zainteresował się Zarząd Kieleckiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Ministerstwo Gospodarki, które pomogło przygotować projekt rozporządzenia rozszerzającego kielecką strefę. Przedsięwzięcie to poparł Zarząd Województwa Lubelskiego.
Wójt Krupa jest przekonany, że formalne przyłączenie Pawłowa do Mielca to tylko kwestia czasu. Podobne nadzieje ma Stanisław Bodys, burmistrz Rejowca Fabrycznego.
- Razem z gminami Rejowiec Fabryczny i Siedliszcze stworzyliśmy unię gospodarczą - mówi burmistrz Bodys. - Ze strony miasta będziemy wkrótce gotowi powiększyć podstrefę o kolejne 43 ha atrakcyjnego terenu.
Samorządowcom pozostaje już tylko czekać na takie samo rozporządzenie Rady Ministrów, jakie wydała 27 marca na rzecz Chełma. Dzięki temu kielecka strefa zyskała 6 ha atrakcyjnego terenu przy ul. Hutniczej.
- Prowadzimy obiecujące rozmowy z dwoma poważnym firmami zainteresowany rozwinięciem działalności w naszej podstrefie - mówi Marcin Grel, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju, Promocji i Współpracy z Zagranicą chełmskiego Ratusza. - Ważne jest to, że kolejne firmy zwracają się bezpośrednio do nas, bądź do kieleckiej centrali z zapytaniami o możliwości i warunki zainwestowania pieniędzy w Chełmie.