Włodawianie swoją przyszłość opierają na przeszłości. Przypartą do granicznego Bugu Włodawę promują jako miasto trzech kultur. Dorobili się też imponującego poziomem festiwalu o tej samej nazwie. Teraz przysłowiową kropką nad i w tej polityce ma być wytyczenie szlaku trzech kultur, wiodącego przez miasto od dawnej synagogi do prawosławnej cerkwi i paulińskiego kościoła rzymskokatolickiego.
Prace już się rozpoczęły i na początek objęły odcinek ul. Czerwonego Krzyża od ul. Sanguszki do Al. Piłsudskiego. Akurat obok kompleksu posynagogalnego, w którym mieści się Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. Obecnie robotnicy demontują tam betonowe słupy oświetleniowe i zrywają stare chodniki i krawężniki.
– Stylowe oświetlenie oraz granitowe płyty i kostkę brukową już zamówiliśmy – mówi Bolesław Leńczuk z Wydziału Planowania Przestrzennego i Inwestycji Urzędu Miejskiego we Włodawie. – Jeszcze przed zimą ul. Czerwonego Krzyża nabierze reprezentacyjnego charakteru. W przyszłym roku przyjdzie kolej na dalsze odcinki ulic, włączonych do szlaku trzech kultur.
Gospodarze miasta mają nadzieję, że podniesienie technicznego i estetycznego standardu zaliczonych do szlaku ulic Czerwonego Krzyża, Kościuszki, Kościelnej, 11 Listopada, Al. Piłsudskiego oraz Rynku zachęci właścicieli tamtejszych posesji do większej dbałości o budynki i ich sąsiedztwo. Naturalną koleją rzeczy, wraz z postępem prac modernizacyjnych, zwiększy się też atrakcyjność działek budowlanych, a tym samym ich cena. W tej sytuacji można przypuszczać, że z pejzażu włodawskiej Starówki utrwalone tam drewniane rudery wyprze nowa zabudowa.
Drugą włodawską inwestycją, która właśnie doczekała się realizacji jest z dawna planowana modernizacja miejskiej oczyszczalni ścieków, połączona z rozbudową sieci kanalizacyjnej. Jeszcze niedawno istniała obawa, że przyznane już na ten cel pieniądze z Funduszu PHARE zostaną przekazane nie do Włodawy, lecz na rzecz ośrodków dotkniętych tegorocznymi powodziami. Tak się jednak nie stało, dzięki czemu przedsięwzięcie w końcu ruszyło z miejsca.
– Na modernizację oczyszczalni i kanalizację PHARE przyznało nam 2,6 mln euro – mówi B. Leńczuk. – To połowa przewidywanych kosztów. Resztę zamierzamy pozyskać z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska oraz dochodów własnych.
Wspólnikami miasta w tej inwestycji jest gmina Włodawa oraz Spółka Wodno-Ściekowa Jezioro Białe-Glinki. Strony w końcu podpisały w tej sprawie stosowne porozumienie i występują już ramię w ramię. Stawką jest między innymi zwiększenie przepustowości miejskiej oczyszczalni z 3.250 do 4.800 metrów sześciennych na dobę, co ma zaspokoić potrzeby miasta i gminy do 2025 roku.