Wyślesz maila, sprawdzisz o której odjeżdża autobus i co się dzieje w mieście. Wszystko to w multimedialnych przewodnikach,
W infokioskach znajdziemy plan miasta, aktualną prognozę pogody, rozkład jazdy autobusów i pociągów oraz informacje na temat usług hotelarskich i restauracyjnych na terenie całego miasta. Urządzenia zostały zamontowane w miejscach najczęściej uczęszczanych przez turystów: na ścianie magistratu przy ulicy Lubelskiej 65, w witrynie okiennej przy wejściu do podziemi kredowych i na chełmskim deptaku przy ulicy Lwowskiej 9.
- Ustalając ich lokalizację kierowaliśmy się opinią przewodników turystycznych i Chełmskiego Ośrodka Informacji Turystycznej - mówi Marcin Grel, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju, Promocji i Współpracy z Zagranicą UM Chełm. - Nie bez znaczenia było też zdanie konserwatora zabytków.
Infokiosk przy magistracie już działa. Pozostałe dwa zaczną pracę 15 kwietnia. Teraz jeszcze są ostatecznie sprawdzane i konfigurowane.
Urządzenia już wzbudziły zainteresowanie mieszkańców. - Podoba mi się to, że przez cała dobę będzie można sprawdzić co grają w kinie i gdzie jest jakaś impreza - mówi Rafał Woźniak. - Dla turystów to też duże udogodnienie, choć przecież w Chełmie nie narzekamy na ich nadmiar - śmieje się.
Infokioski mają pełnić rolę multimedialnego przewodnika turystycznego. Na ekranie znajdziemy informacje dotyczące miasta i aktualnych wydarzeń kulturalnych. - Każdy będzie mógł sprawdzić szlaki turystyczne czy zasięgnąć informacji gdzie warto spędzić wieczór - tłumaczy Grel.
Przed kilkoma laty, podobne urządzenie było zamontowane w ścianie tuż obok wejścia do Chełmskiego Ośrodka Informacji Turystycznej. - Pamiętam je jeszcze - mówi Jacek Zakrzycki. - Można z nich było za darmo wysłać wiadomość sms. Niestety aparat został zdewastowany i miasto się go pozbyło.
Teraz urzędnicy zadbali, by podobny los nie spotkał nowej inwestycji.
- Nowe urządzenia są widoczne z systemu monitoringu miejskiego, będą wyposażone w system alarmowy i zostaną ubezpieczone - mówi Grel.
Pomysł na zamontowanie urządzeń zrodził się podczas pisania projektu "Turystyka na pograniczu - szansą rozwoju regionu”. Urząd miasta wydał na nie ponad 31 tysięcy zł. Część inwestycji sfinansowała Unia Europejska.