Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

14 sierpnia 2020 r.
7:29

Chełm: Kiedy uschną ostatnie drzewa na pl. Łuczkowskiego? Porasta je pasożyt

14 0 A A
Jednym z sztandarowych projektów prezydenta miasta jest rewitalizacja pl. Łuczkowskiego. Projekt to miliony złotych – zakłada m.in. nowe drzewa ale już w donicach. Głóg pojawia się we wszystkich projektach dotyczących odnowionego placu. Ciekawe czy doczeka pomocy człowieka
Jednym z sztandarowych projektów prezydenta miasta jest rewitalizacja pl. Łuczkowskiego. Projekt to miliony złotych – zakłada m.in. nowe drzewa ale już w donicach. Głóg pojawia się we wszystkich projektach dotyczących odnowionego placu. Ciekawe czy doczeka pomocy człowieka (fot. Archiwum)

Miały być wizytówką i ozdobą, ale w jemiole toną dwa ostatnie drzewa, jakie ostały się na pl. Łuczkowskiego. Pasożyt wypija ostatnie soki z głogu, który ginie na oczach przechodniów

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 

Gdy lata temu przebudowywano reprezentacyjny plac w Chełmie masowo wycinano drzewa zastępując je kamienną kostką i betonowymi kwietnikami. Ostały się dwa. Ajlant gruczołowaty przy kiosku Dobkowskiego którego nikt nie ważył się nawet do tchnąć, ponieważ to pomnik przyrody, świetnie rozrośnięty na blisko 15 metrów wysokości i o prawie dwumetrowym pn

Ale stojący nieopodal na placu przy zjeździe w ul. Kopernika głóg, już pomnikiem przyrody nie jest, więc urzędnicy zapewne doszli do wniosku, że opieki – bo to zwykłe przecież drzewo – już nie potrzebuje. Urbaniści projektując plac Łuczkowskiego przeznaczyli mu określoną rolę – z rozrośniętą koroną, kwitnąc od maja miał nadać szaroburemu brukowi kolorytu a pobliskiej drewnianej studni perspektywy. Żeby go zabezpieczyć, otoczono go sporym pasem zieleni z ławkami, co latem doceniają wszyscy, bo to jedyne miejsce na placu gdzie w cieniu można zjeść lody.

Od dwóch lat korony głogu nie widać. Drzewo zaatakowała jemioła. - Nie widać już nawet gałęzi ani liści. Jemioła i tylko jemioła – mówi Tadeusz Gryc. - Przecież to drzewo ginie w oczach.

Jemioła jest pasożytem porasta drzewa liściaste, nierzadko też iglaste i podprowadza z nich wodę i sole mineralne. Dawca powoli obumiera. Dlatego trzeba ją usuwać. Procedura jest prosta – kule jemioły odcina się piłą.

W Chełmie usuwanie jemioły jest nie lada problemem, a my pytamy Departament Komunalny w urzędzie miasta, który zajmuje się min. ochroną środowiska, o los ostatniego drzewa na pl. Łuczkowskiego zaatakowanego pasożytem - Departament informuje, że po konsultacji z dendrologiem zabiegi związane z usuwaniem jemioły będą przeprowadzane na jesieni tego roku, kiedy drzewa nie są w okresie wegetacji. Tego typu działania muszą być realizowanie również poza okresem lęgowym ptaków, który trwa od 1 marca do 15 października – taką odpowiedź, poprzez gabinet prezydenta otrzymaliśmy z departamentu kierowanego przez dyrektor Marzenę Kozaczuk.

O jakie ptaki gniazdujące na głogu na pl. Łuczkowskiego chodzi i samej treści opinii dendrologa wykluczającej usuwanie jemioły w dowolnym terminie jeszcze nie otrzymaliśmy.

Skoro w Chełmie można mieć problem z jemiołą na jednym drzewie na głównym placu, zapytaliśmy jak radzi sobie ktoś, kto „ma na głowie las” i kilkusethektarowy, czyli Dariusza Filipczuka z Nadleśnictwa Sobibór. Jak się okazało, leśnik nie czeka, aż jego las zaatakuje jemioła. - Nie słyszałem o takim rozwiązaniu. My dbamy o las, chcemy żeby drzewa były zdrowe. Pasożyty są niebezpieczne. Jemiołę ścinamy bez względu na porę roku, jeżeli trzeba chore drzewa też.-

Na tym jednak nie koniec. W lipcu 2019 roku pisaliśmy o dwóch uschniętych drzewkach, też na pl. Łuczkowskiego w tle pomnika Niepodległości. Kikuty straszyły pół roku, wyjęto je po tekście dziennika. Obiecano je zastąpić. Nic z tego nie będzie, bo w sprawę zaangażował się Lubelski Konserwator Zabytków i wskazał, iż nasadzenia zastępcze, w zamian za wycinkę dwóch uschniętych drzew na Pl. Łuczkowskiego, mają zostać zrobione w ... inej części miasta, czyli w parku XXX Lecia.

Jednym z sztandarowych projektów prezydenta miasta jest rewitalizacja pl. Łuczkowskiego. Projekt to miliony złotych – zakłada min nowe drzewa ale już w donicach. Na wszystkich planach jest głóg. Ciekawe czy doczeka pomocy człowieka.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Srebro jednak nie dla Lublina? Karne rozstrzygnęły mecz MKS FunFloor z KPR Gminy Kobierzyce [zdjęcia]
galeria

Srebro jednak nie dla Lublina? Karne rozstrzygnęły mecz MKS FunFloor z KPR Gminy Kobierzyce [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin przegrał z KPR Gminy Kobierzyce. Ten wynik oznacza, że srebrny medal mocno oddalił się od podopiecznych Edyty Majdzińskiej.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć?

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu
Patronat Dziennik Wschodniego

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu

Sytuacja w Europie, po rozpoczęciu przez Rosjan pełnoskalowej wojny w Ukrainie, stawia przed biznesem wyzwania. O nich będą dyskutować naukowcy i praktycy podczas konferencji naukowej zorganizowanej przez Akademię WSEI w Kazimierzu. Początek obrad już w środę, 15 maja.

Studencka Wiosna Teatralna
22 maja 2024, 15:00

Studencka Wiosna Teatralna

XII Ogólnopolski Festiwal Studencka Wiosna Teatralna powraca! Przygotujcie się na trzy dni pełne amatorskiego teatru studenckiego! W dniach 22-24 maja, w kolebce teatru alternatywnego – ACKiM UMCS Chatka Żaka w Lublinie wystąpią teatry studenckie z całego kraju.

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Takiej podniebnej maszyny jeszcze na Świdnik Air Festival nie widzieliśmy – Miejski Ośrodek Kultury odsłania kolejne karty i zdradza, co zobaczymy na IV edycji Świdnik Air Festival.

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Aplikacja do rehabilitacji mowy i wirtualni pacjenci chorzy na cukrzycę typu 1 – to rozwiązania stworzone przez naukowców Politechniki Lubelskiej. Będzie je można sprawdzić już jutro, 15 maja, w Lublinie.

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Osoby z niepełnosprawnością na co dzień zmagają się z wieloma przeszkodami. Coraz więcej miejsc jest przystosowana tak, aby ułatwić im codzienne funkcjonowanie. Ale nie wszystkie i nie wszędzie.

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Kolejny wyrównany mecz na torze przy Al. Zygmuntowskich w ramach Ekstraligi U24. We wtorek Motor po dwunastu biegach przegrywał z Enea Stalą Gorzów 33:39. Mimo to „Koziołki” wywalczyły jeden punkt. Po pościgu lubelskiej drużyny w końcówce zawody zakończyły się remisem 45:45.

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie
18 maja 2024, 20:00

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie

Cykl Lublin Jazz prezentuje najciekawsze zjawiska we współczesnym jazzie i muzyce improwizowanej. Tym razem na scenie CK wystąpi trio z Ameryki Łacińskiej i Północnej.

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże między Łukowem a Radomiem Głównym obiecuje PKP. Wszystko za sprawą prac na 6-kilometrowym odcinku między miejscowościami Łuków a Łuków Łapiguz.

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów
film

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów

W Nadleśnictwie Krasnystaw trwają ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej. Dziś strażacy z Lubelszczyzny trenują walkę z pożarami lasów pod okiem instruktorów z Wielkopolski.

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu
LUBLIN
15 maja 2024, 10:00

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu

Bezpłatne pomiary, plan żywieniowy i lekcja udzielania pierwszej pomocy. Lubelski oddział NFZ zaprasza na środę z profilaktyką.

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP
18 maja 2024, 15:30

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP

Aktor, wokalista, muzyk – Paweł Domagała zrobił sobie prezent na 40-te urodziny i zadebiutować jako stand-uper w programie „Zresztą nieważne”.

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)
film

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)

Sylvester Stallone z rodziną opuszcza Hollywood. Córki rozjeżdżają się po USA, a on wraz zoną wybiera Palm Beach. Premiera drugiego sezonu programu The Family Stallone.

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Było trochę kadrowych zmian i przetasowań, ale wygląda na to, że zamojscy strażacy mają już nowego komendanta na stałe.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty