Nareszcie Chełm ma powody do radości. Przy ul. Wschodniej rozpoczęły się prace przygotowawcze pod budowę zapowiadanego HUB-u logistycznego. Obiekt ma być gotowy do końca 2025 roku.
Po niemal sześciu latach od nawiązania współpracy miasta z Agencją Rozwoju Przemysłu, budowa HUB-u logistycznego – centrum przeładunku i dystrybucji towarów zza wschodniej granicy – stała się faktem. Firma otrzymała pozwolenie na budowę pod koniec listopada.
- Czasem wolniej, czasem z trudnościami, ale wszystko idzie do przodu – przyznał prezydent Jakub Banaszek na swoim profilu w mediach, informując o rozpoczęciu prac.
Hala produkcyjno-magazynowa z zapleczem socjalno-biurowym powstanie za 24,5 mln zł. Inwestycję realizuje firma SOLKAN z Rzeszowa. Obiekt będzie miał 5630 mkw powierzchni i 8 metrów wysokości.
Planowany termin zakończenia budowy to IV kwartał 2025 roku, który - jak informuje Katarzyna Frendl, rzecznik prasowy ARP – Na chwilę obecną termin ten nie jest zagrożony.
Inwestycja na dużą skalę
Przypomnijmy, że ARP nabyła prawa do 10 hektarowej działki pod budowę, odkupując ją od miasta pod koniec października 2019 roku za prawie 4,5 mln zł. Następnie w 2020 roku, na mocy listu intencyjnego podpisanego przez prezydenta Banaszka i prezesa PKP S.A. Krzysztofa Mamińskiego, powstała spółka PKP Linia Chełmska Szerokotorowa (PKP LCHS). To właśnie ona odpowiadać będzie za przewozy towarowe zza wschodniej granicy, które następnie będą magazynowane i dystrybuowane dalej.
Za sprawą wspomnianego zadania rok później chełmski samorząd zdecydował się na podjęcie kolejnej współpracy – tym razem z nowo utworzonym PKP LCHS. W efekcie od września 2021 roku Zespół Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie prowadzi nabór do klas o profilu technik transportu kolejowego. Absolwenci tych kierunków mają w przyszłości zasilać kadrę przedsiębiorstw kolejowych.
Podsumowując, korzyści wynikające z powstania kompleksu mają mieć charakter długofalowy, w tym wpłynąć na rozwój usług logistycznych, sektora kolejowego, przyciągnięcie przedsiębiorców a przede wszystkim – jak zaznaczył prezydent Chełma przy podpisywaniu listu intencyjnego z ARP – „to nowe miejsca pracy, w ślad za którymi idą wpływy podatkowe do miasta”.