Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

1 czerwca 2022 r.
14:52

Minister Czarnek zdecydował o przyszłości szkoły w Dubience. Walczyli o nią uczniowie

Akcja protestacyjna w obronie szkoły w Dubience
Akcja protestacyjna w obronie szkoły w Dubience (fot. Agrounia/Facebook)

Liceum mundurowe w Dubience zostaje – minister edukacji i nauki opowiedział się po stronie uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli i nie zgodził się na likwidację placówki. – Przegrają wszyscy mieszkańcy powiatu chełmskiego – mówi starosta chełmski. A dyrektor szkoły odpowiada: – Walczyliśmy o to przez tyle czasu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Można powiedzieć, że Liceum Ogólnokształcące im. 27. Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej w Dubience przeszło drogę z piekła do nieba. Jeszcze w grudniu ubiegłego roku radni powiatu chełmskiego przyjęli uchwałę intencyjną, dotyczącą „zamiaru likwidacji” szkoły. Argumentowali, że zainteresowanie nią było zbyt małe, poziom nauczania za niski, a koszty prowadzenia coraz wyższe. Plan zakładał stopniową likwidację do 2025 roku.

Taka decyzja spotkała się z ogromnym sprzeciwem, przede wszystkim, społeczności szkolnej. Aby ta niszczycielska machina urzędnicza ruszyła, potrzebna była pozytywna opinia lubelskiego kuratora oświaty. Teresa Misiuk opowiedziała się jednak przeciw likwidacji „mundurówki”. Jak uzasadniała, placówka dysponuje dobrą bazą lokalową i dydaktyczną, jest jedną z najstarszych szkół mundurowych na Lubelszczyźnie, prowadzi „innowacje pedagogiczne”, współpracuje ze Strażą Graniczną i wojskiem, a ostatnia rekrutacja do klas pierwszych była prowadzona w „atmosferze konfliktu”.

W rozmowie z Dziennikiem starosta chełmski, Piotr Deniszczuk, zapowiadał, że będzie chciał dopiąć swego, czyli doprowadzić do likwidacji placówki, dlatego jeszcze w marcu złożył do Ministerstwa Edukacji i Nauki zażalenie na opinię kuratora. Przemysław Czarnek, szef tego resortu, również nie był zwolennikiem takiego rozwiązania – stanął po stronie uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli i podtrzymał stanowisko Teresy Misiuk.

– W opinii Ministra, liceum w Dubience posiada dobrą bazę lokalową i dydaktyczną, od lat cieszy się podobnym zainteresowaniem wśród mieszkańców nie tylko powiatu chełmskiego, ale również hrubieszowskiego, włodawskiego, łęczyńskiego, lubelskiego, krasnostawskiego, parczewskiego, tomaszowskiego i zamojskiego, co wskazuje na potrzebę jego dalszego istnienia. Minister stwierdza też, że przeprowadzone postępowanie wykazało, iż nie jest zasadne stanowisko wnoszącego zażalenie, że likwidacja liceum w Dubience wynika wyłącznie z małej liczebności uczniów w klasach, braku zadawalających wyników kształcenia oraz wysokich kosztów jej utrzymania. W jego ocenie, korzyści ekonomiczne dla powiatu, zwłaszcza w sytuacji dalszego utrzymywania budynku, będącego w zarządzie powiatu chełmskiego, gdzie nadal funkcjonować będzie Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Artylerii I Armii Wojska Polskiego w Dubience, mogą okazać się niewspółmiernie małe – takie uzasadnienie podjętej decyzji przekazało nam biuro prasowe MEiN.

Na to postanowienie można złożyć skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w terminie do 30 dni od dnia jego doręczenia. Starosta chełmski zapowiada, że nie skieruje sprawy na drogę sądową, bo „ceni sobie zdanie ministra”.

– Przegrają wszyscy mieszkańcy powiatu chełmskiego, w tym ja, bo też tutaj mieszkam. Mogę zbudować szkołę w każdej gminie, tylko niech ktoś pokryje koszty ich prowadzenia – mówi nam Piotr Deniszczuk. – Taka decyzja oznacza ogromne koszty dla powiatu. Zmieniły się okoliczności, bo kiedy rozmawialiśmy o likwidacji szkoły, to nie było jeszcze wojny. Szacowaliśmy, że będziemy musieli co roku dokładać do jej funkcjonowania około 2 mln zł. Kiedy będzie nowy nabór, to zrobimy taką analizę i zobaczymy, jakie teraz będą koszty.

Jak jednak dodaje, liczy na to, że od nowego roku w szkole będą uczyć się także dzieci uchodźców z Ukrainy. – To będzie oznaczało dużo nowych godzin, bo trzeba będzie prowadzić dla nich lekcje języka polskiego – wyjaśnia starosta chełmski. Na pytanie, czy włączy się w przyszłą promocję „mundurówki”, żeby zachęcić młodzież do nauki w tej placówce, odpowiada, że w Starostwie Powiatowym w Chełmie, „jest wydział, który się tym zajmuje”.

– Nie liczyliśmy na nic innego, jak tylko na taką decyzję – zaznacza z kolei Kazimiera Ciupa, p.o. dyrektor w Liceum Ogólnokształcącym im. 27. Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej w Dubience. – Walczyliśmy o to przez tyle czasu, ważne, że ktoś to zauważył. Zdobyliśmy zaufanie i pozostaje nam się tylko cieszyć.

Jak dodaje, szkoła dalej będzie kontynuować swoją współpracę z wojskiem (ponownie otrzymała od Ministerstwa Obrony Narodowej zezwolenie na utworzenie oddziałów przygotowania wojskowego) oraz strażą graniczną. Co więcej, już teraz 20 uczniów zgłosiło chęć nauki w „mundurówce”. Kazimiera Ciupa pozostanie na stanowisku dyrektora do 31 sierpnia, czyli będzie odpowiadać za przygotowanie zbliżającej się rekrutacji do szkoły.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty