Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

16 czerwca 2022 r.
19:50

Rolnicza gmina zdecydowała. Kina nie było tu nigdy, ale teraz nadchodzą zmiany

Autor: Zdjęcie autora agdy
W centrum miejscowości od wielu lat stała opuszczona nieruchomość
W centrum miejscowości od wielu lat stała opuszczona nieruchomość (fot. Archiwum UG Kamień)

To może być historyczny moment – seans filmowy w miejscowości, w której nigdy nie było kina, a życie kulturalne toczy się w bibliotece i świetlicach. Opuszczony budynek po ośrodku zdrowia zmienia się w Gminny Ośrodek Kultury. Atrakcją będą plenerowe seanse na tyłach zupełnie odmienionej nieruchomości

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Gmina Kamień w powiecie chełmskim charakteryzowana jest jako rolnicza, jednak wpływy z podatków mówią co innego. Te z działalności rolniczej to niespełna jedna trzecia "podatkowej" kwoty trafiającej do gminy, bo Kamień stał się zapleczem Chełma. Powstają nowe domy, przybywa mieszkańców, z których większość zawodowo i edukacyjnie związana jest pobliskim miastem.

Miejscami kojarzonymi z kulturą jest gminna biblioteka i trzy świetlice. Ale to się zmieni. Trwają przygotowania, by ze starego ośrodka zdrowia zrobić Gminny Ośrodek Kultury.

Pusty, biedny, dziurawy

Nieruchomość pamiętająca PRL należała do Gromadzkiej Rady Narodowej, po transformacji ustrojowej stała się własnością gminy.

– Trzeba było coś zrobić, bo szkoda było budynku, który od niemal dziesięciu lat stał pusty, bo wyniosły się przychodnia i apteka. Od początku był pomysł, żeby go przeznaczyć na cele kulturalne. Zaczęliśmy szukać zewnętrznych pieniędzy, jednocześnie zabezpieczając przeciekający dach, uruchamiając ogrzewanie, żeby stary ośrodek zdrowia nie niszczał – wspomina Dariusz Stocki, wójt gminy Kamień.

Najpierw gmina próbowała pozyskać dofinansowanie, by stworzyć klub dla seniorów i organizować dla starszych osób zajęcia. Ale projekt trafił na listę rezerwową, potem, gdy już była szansa na wsparcie, okazało się, że będą pieniądze z Polskiego Ładu. Gmina dostała ponad 6 milionów złotych, z czego 2 miliony 250 tys. zł wyda właśnie na to przedsięwzięcie.

Dużo nas

– Ośrodek kultury jest potrzebny. Na wydarzenia, które organizowane są w gminie, przychodzą tłumy. Ludzie są związani z tym miejscem. Jesteśmy ewenementem, bo tu liczba mieszkańców się zwiększa. Powstają nowe domy, wiele osób do nas się sprowadza, tu mają ciszę i spokój, a żeby dojechać do Chełma do pracy potrzebują kilku minut – tłumaczy wójt, który pamięta czasy, gdy chodził do lekarza do starego ośrodka i przy okazji korzystał z działającej tam biblioteki.

Nieruchomość ma bowiem kulturalną przeszłość. Gminna biblioteka działała tam od 1968 do 1990, kiedy jej miejsce zajęła apteka.

– Sąsiedztwo przychodni było bardzo dobre, byliśmy w centrum, mnóstwo osób przed albo po wizycie u lekarza zaglądało do nas. Ale czytelnicy już się przyzwyczaili, że jesteśmy w sąsiednim Strachosławiu – mówi Urszula Jawornicka, kierowniczka gminnej biblioteki. Z placówką jest związana od połowy lat 80. ubiegłego wieku. Zaczęła pracę jeszcze w starej przychodni. Żartuje, że chyba dlatego prawie w ogóle nie chorowała, kłopoty ze zdrowiem ma od niedawna.

Bibliotekarka też zauważa, że społeczeństwo Kamienia jest inne, teraz jej czytelnicy to głównie kobiety między 30. a 50. rokiem życia. Uczniowie zniknęli, gdy zlikwidowano gimnazjum, starszych też jest mniej. – Młode czytelniczki przychodzą z listą tytułów w smartfonie, przepisuję ją do zeszytu i zamawiam książki – uśmiecha się kierowniczka.

Główna wizualna zmiana jaka zajdzie po modernizacji przychodni to nowa klatka schodowa, bo komunikacja w budynku była czymś na co narzekali dawni użytkownicy.

Kino na leżakach

– Użytkowy będzie parter i poddasze. Na dole zaprojektowano niewielką salę konferencyjną z zapleczem kuchennym, magazynkiem, toaletami i szatnią. Będzie tu można organizować wydarzenia kulturalne, spotkania, nawet rodzinne jak chrzciny czy przyjęcie komunijne. Na górze będzie sala podobnej wielkości – wylicza Grzegorz Mysiak, specjalista ds. ochrony środowiska, rolnictwa i funduszy europejskich w Urzędzie Gminy Kamień i dodaje, że na tyłach budynku będą organizowane projekcje kina letniego. – Będzie dmuchany ekran, leżaki tworzące widownię i sprzęt gwarantujący dobrej jakości obraz i dźwięk.

– Zamiana opustoszałego budynku w placówkę kultury jest dobrym rozwiązaniem. Pracowałam tam w czasie, kiedy w drugiej części nie było już biblioteki, tylko apteka. Na parterze były dwa gabinety lekarskie, przyjmował stomatolog, był gabinet zabiegowy i pomieszczenia socjalne plus rejestracja. Na piętrze mieliśmy punkt szczepień i gabinet do którego przyjeżdżał ginekolog. Chyba dziesięć lat tam byłam – wspomina doktor Agnieszka Skarbek z NZOZ KAMED, która dodaje, że nie może sobie wyobrazić jak się wszyscy tam mieścili. Nowy, prywatny budynek w którym działa NZOZ powstał, bo warunki w starym gminnym były nie do zaakceptowania przez sanepid. Zmieniły się przepisy i normy budowlane, których gmach nie spełniał.

Lekarka też zauważa, że mieszkańców w Kamieniu przybywa, powstają nowe osiedla, ludzie się sprowadzają, jest dużo dzieci.

Za projektem Gminnego Ośrodka Kultury stoi NAFF Studio projektowe z Chełma.

Strażacy z OSP pomagali zabezpieczyć budynek przed zniszczeniem (fot. Archiwum UG Kamień)

Program funkcjonalno-użytkowy GCK

Funkcja budynku pozostaje bez zmian – budynek użyteczności publicznej. Zmianom podlega przeznaczenie Ośrodek Zdrowia na Gminne Centrum Kultury oraz jego powierzchnia zabudowy o projektowaną klatkę schodową. W pomieszczeniach na parterze oraz na terenie inwestycji będą świadczone usługi w ramach działalności, której na celu jest zaspokojenie kulturalnych potrzeb ludności GCK. Piwnica oraz piętro przeznaczone będzie wyłącznie do użytku osób zatrudnionych w budynku.

Przewiduje się zatrudnienie jednej osoby prowadzącej budynek na pełny etat. Sprzątaniem zajmować się będzie osoba zatrudniona na część etatu.

Budynek dostosowany do jednoczesnego pobytu maksymalnie 50 osób. W ramach adaptacji powstanie: sala konferencyjna do realizacji spotkań i zajęć kulturalnych, zaplecze kuchenne do realizacji zajęć kulinarnych, gabinet kierownika prowadzącego GCK oraz: magazynki do przechowywania wyposażenia, pomieszczenia porządkowe, szatnie, łazienki (w tym jedna dla osób niepełnosprawnych).

Na zagospodarowanym terenie przewiduje się organizację wydarzeń kulturalnych (np. kino plenerowe z miejscami siedzącymi dla 50 osób).

(Z materiałów udostępnionych przez Studio Projektowe NAFF z Chełma)

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty