Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

15 września 2018 r.
12:47

Nietypowe znaleziska na granicy. Celników już nic nie zaskoczy

0 4 A A

„Chagall” wpadł na początku września podczas rutynowej kontroli na przejściu w Hrebennem. Prawdopodobnie obraz jego autorstwa przewoził obywatel Ukrainy: pod kurtką na tylnej kanapie auta. Malowane na płótnie dzieło przedstawia postać trzymająca latawiec w kształcie twarzy na kolorowym tle.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Na awersie, w prawym dolnym rogu obrazu widnieje podpis „Marc Chagall”, z kolei rewers sygnowany jest napisem „Chagall” - mówi Marta Szpakowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie. - W 2017 roku, podczas licytacji zorganizowanej przez londyński dom aukcyjny Christie’s, zostało sprzedanych pięć obrazów Chagalla za zawrotną kwotę 3,5 mln dolarów. Jeśli zatem eksperci potwierdzą autentyczność tego dzieła, to będzie to niewątpliwie jedno z najbardziej spektakularnych ujawnień na przełomie ostatnich lat. Dlatego z niecierpliwością czekamy na wynik ekspertyzy.

Papierosy i bursztyn

Marta Szpakowska podkreśla, że nielegalnym towarem nr jeden na przejściach granicznych wciąż są papierosy. W ramach jednorazowych zatrzymań tego rodzaju kontrabandy tegoroczny rekord to około 70 tys. paczek. Takich paczek funkcjonariusze celno-skarbowi od chwili powstania KAS - czyli od marca - tylko na lubelskim odcinku granicy z Białorusią i Ukrainą przejęli już ponad 8 mln.

- Do tej pory papierosy były znajdowane pod ładunkami węgla, tarcicy, rudy żelaza, czy peletu - dodaje Szpakowska. - Przemytnicy wypróbowują jednak coraz to inne sposoby. Ostatnio kontrabandę przy pomocy strażaków wydobyto z płynnej smoły, czy też setek worków z nasionami kolendry.

Poza papierosami co najmniej raz w tygodniu graniczne służby wykrywają w pojazdach, skrytkach, czy bagażach podróżnych z Ukrainy bursztyn. Tylko w ostatnich dniach były dwa takie „trafienia” przekładające się najpierw na 8, a następnie 18 kg tego cennego surowca.

Dama z legwanem

- W podobnej skali przemycane są także środki ochrony roślin, podrabiane markowe ubrania, torebki, czy kosmetyki - wylicza Szpakowska. - Wciąż trafiają się też różnego rodzaju leki, bądź równie zabronione sterydy anaboliczne. Podróżni przyłapani z takim towarem zazwyczaj tłumaczą się nieznajomością polskich przepisów, które uniemożliwiają przywóz tego typu artykułów. Sporadycznie natomiast wykrywana jest żywność, chociaż na lotnisku w Świdniku udało się nie dopuścić do przywozu 55 kg wołowiny z Izraela.

Specjalnych pozwoleń wymaga także przewożenie przez granicę zwierząt. W przypadku tych objętych Konwencją Waszyngtońską CITES w ogóle jest to niemożliwe. Tymczasem niedawno na drogowym przejściu granicznym w Dorohusku podróżna z Ukrainy oczekiwała w aucie na odprawę z legwanem na kolanach. Kobieta nie posiadała wymaganych dokumentów na przewóz zwierzęcia, ani odpowiedniego terrarium lub chociaż klatki. Zostało wszczęte wobec niej postępowanie karne, a iguana została przekazana do ZOO w Zamościu, gdzie odbywa kwarantannę.

Służby graniczne były nie mniej zaskoczone, kiedy na tym samym przejściu, ale już nie drogowym, lecz kolejowym w śmietniczkach pociągu z Kijowa do Warszawy znaleźli pięć worków z ponad 3 tys. chronionych, żywych pijawek lekarskich. Nikt z podróżnych się do nich nie przyznał. Ostatecznie pijawki, tak jak i legwan trafiły do ZOO w Zamościu.

W tym roku na swoim koncie funkcjonariusze celno-skarbowi zapisali także maść i skórę z niedźwiedzia.

7 granatników

Dzięki tegorocznym osiągnięciom służb granicznych wzbogacą się także polskie muzea. Do jednego z nich, można przypuszczać, że do Narodowego trafi obraz Chagalla - jeśli nie okaże się falsyfikatem. Inne placówki mogą liczyć na ikony, numizmaty, zabytkowe odznaczenia, czy egzemplarze broni białej. - Jeszcze niedawno wydawało się, że przemyt zabytkowych ikon do Polski ustał - dodaje Marta Szpakowska. - Tymczasem w czerwcu i lipcu udało się odebrać przemytnikom kilkanaście tego rodzaju dzieł sztuki. Ich historyczną i artystyczną wartość także ustalają eksperci.

Niepokojącym, bo narastającym zjawiskiem są próby przemytu sprawnej broni i amunicji. W ubiegłym roku służby graniczne przechwyciły działko przeciwpancerne. Tym razem w ich ręce wpadło siedem wyrzutni granatników. Trafiała się także amunicja i wojskowe noktowizory.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie: Introdans
WYDARZENIE

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie: Młoda Polska i taniec

Prezentacja najciekawszych artystów tańca współczesnego z Polski i zagranicy – to główny cel Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie. Dziś, 4 listopada, rozpoczęła się już 28. edycja tego wydarzenia.

Jazzowy listopad w Klubie Muzycznym CSK
koncert
14 listopada 2024, 19:00
film

Jazzowy listopad w Klubie Muzycznym CSK

Nad wyraz atrakcyjnie zapowiada się listopad w Klubie Muzycznym CSK. Najpierw (7 listopada) wystąpi Maciej Tubis w zjawiskowym repertuarze Krzysztofa Komedy. Dwa tygodnie później crème de la crème, czyli Mieczysław Szcześniak i Krzysztof Herdzin Trio w programie „Songs from yesterday”

Jan Antolak (numer 23) dostał "awaryjne" powołanie do kadry

Jan Antolak z Azotów Puławy z powołaniem do kadry

Rozgrywający Azotów Puławy Jan Antolak z szansami na występ w meczach eliminacji mistrzostw Europy

Rewelacja ze Śląska. Koncert Darii ze Śląska w Radiu Lublin
koncert
15 listopada 2024, 20:00
film

Rewelacja ze Śląska. Koncert Darii ze Śląska w Radiu Lublin

Po głośnym debiucie Darii ze Śląska, który przyniósł jej dwa Fryderyki, Daria wraca na klubową scenę z nową płytą „Na południu bez zmian”, który przynosi nowe emocjonalne utwory. Artystka wystąpi 15 listopada (piątek) w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin.

Palił i pił na peronie. Ale miał więcej na sumieniu

Palił i pił na peronie. Ale miał więcej na sumieniu

Rutynowa kontrola sokistów w Wólce Niedzieliskiej zakończyła się zatrzymaniem mężczyzny z narkotykami. Wpadł, bo pił alkohol i palił papierosy na peronie.

Świetliki, zespół brutalnych doświadczeń wystąpi w Zgrzycie
koncert
10 listopada 2024, 19:00
film

Świetliki, zespół brutalnych doświadczeń wystąpi w Zgrzycie

Świetliki – zespół legenda. Wokalistą jest pochodzący z Piask, Marcin Świetlicki. Zespół w tym roku obchodzi 30-lecie istnienia. Jubileuszowy koncert odbędzie się 10 listopada (niedziela) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Bezpłatnie wyleczą zęby. Dentobus ruszył w trasę po regionie

Bezpłatnie wyleczą zęby. Dentobus ruszył w trasę po regionie

Mobilny gabinet dentystyczny zaparkuje w mniejszych miejscowościach w regionie. Dzieci i młodzież mogą tam m.in. wyleczyć próchnicę i zrobić zdjęcie RTG.

zdjęcie ilustracyjne

Nie ma czym dojechać do stacji PKP. Tym razem w grupie siła

Będzie kolejna próba skomunikowania Radzynia Podlaskiego ze stacją PKP w Bedlnie. Tym razem, miasto chce postarać się o dofinansowanie wspólnie z innymi samorządami.

Wyróżnienia otrzymały także przestrzenie młodych, które powstały w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. W sumie w mieście jest ich osiem.

Trzy projekty Lublina jako inspiracja dla innych miast

Komitet URBACT wyróżnił trzy projekty Lublina za innowacyjne podejście do rozwoju społeczności.

Pocisk artyleryjski znaleziony na budowie

Pocisk artyleryjski znaleziony na budowie

Na niebezpieczne znalezisko natrafiono na jednym z terenów budowy w Stężycy. Okazało się, że to pocisk artyleryjski z czasów II Wojny Światowej.

"Osoby spoza ekosystemu" powołane bez konkursu. Nowe szefowe ważnych instytucji

"Osoby spoza ekosystemu" powołane bez konkursu. Nowe szefowe ważnych instytucji

Na funkcje kierownicze powołałem osoby spoza ekosystemu - tak o nowych dyrektorkach ośrodka kultury i biblioteki mówi burmistrz Radzynia Podlaskiego. Obie panie na stanowiska trafiły bez konkursu.

Wyremontują chodniki. Ma być równiej i jaśniej

Wyremontują chodniki. Ma być równiej i jaśniej

 Miasto podpisało umowy na wykonanie remontu kolejnych chodników. Drogowcy zmodernizują piesze trakty w dzielnicach Śródmieście i Kośminek o łącznej długości ok. 700 m. Z kolei na ul. Pasiecznej powstanie nowe oświetlenie drogowe na odcinku ponad 850 m.

Górniczki nie dały rywalkom z Częstochowy żadnych szans

Wygrana piłkarek Górnika Łęczna w Częstochowie to był obowiązek

GKS Górnik Łęczna rozgromił Skrę Częstochowa. Zielono-czarne do przerwy prowadziły 2:0, a po przerwie zaaplikowały rywalkom jeszcze cztery gole.

Odpowiedzą z rozbój w Parku Ludowym

Odpowiedzą z rozbój w Parku Ludowym

Kryminalni z „trójki” i komendy miejskiej zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 17 i 20 lat, którzy odpowiedzą za usiłowanie rozboju. Mieszkańcy Lublina zaatakowali w Parku Ludowym 18-latka. Chcieli od niego pieniędzy. Ostatecznie uciekli. Sprawcy są powiązani ze środowiskiem pseudokibiców. Usłyszeli już zarzuty.

To miasto zwiększa liczbę koncesji na mocny alkohol o 100 proc. I wprowadza prohibicję

To miasto zwiększa liczbę koncesji na mocny alkohol o 100 proc. I wprowadza prohibicję

O 100 proc. wzrośnie pula koncesji na mocny alkohol w Łukowie. Ale jednocześnie w mieście zacznie obowiązywać nocna prohibicja. Niektórzy radni byli zaskoczeni ekspresowym procedowaniem uchwały w tej sprawie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty