Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

15 września 2018 r.
12:47

Nietypowe znaleziska na granicy. Celników już nic nie zaskoczy

0 4 A A

„Chagall” wpadł na początku września podczas rutynowej kontroli na przejściu w Hrebennem. Prawdopodobnie obraz jego autorstwa przewoził obywatel Ukrainy: pod kurtką na tylnej kanapie auta. Malowane na płótnie dzieło przedstawia postać trzymająca latawiec w kształcie twarzy na kolorowym tle.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Na awersie, w prawym dolnym rogu obrazu widnieje podpis „Marc Chagall”, z kolei rewers sygnowany jest napisem „Chagall” - mówi Marta Szpakowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie. - W 2017 roku, podczas licytacji zorganizowanej przez londyński dom aukcyjny Christie’s, zostało sprzedanych pięć obrazów Chagalla za zawrotną kwotę 3,5 mln dolarów. Jeśli zatem eksperci potwierdzą autentyczność tego dzieła, to będzie to niewątpliwie jedno z najbardziej spektakularnych ujawnień na przełomie ostatnich lat. Dlatego z niecierpliwością czekamy na wynik ekspertyzy.

Papierosy i bursztyn

Marta Szpakowska podkreśla, że nielegalnym towarem nr jeden na przejściach granicznych wciąż są papierosy. W ramach jednorazowych zatrzymań tego rodzaju kontrabandy tegoroczny rekord to około 70 tys. paczek. Takich paczek funkcjonariusze celno-skarbowi od chwili powstania KAS - czyli od marca - tylko na lubelskim odcinku granicy z Białorusią i Ukrainą przejęli już ponad 8 mln.

- Do tej pory papierosy były znajdowane pod ładunkami węgla, tarcicy, rudy żelaza, czy peletu - dodaje Szpakowska. - Przemytnicy wypróbowują jednak coraz to inne sposoby. Ostatnio kontrabandę przy pomocy strażaków wydobyto z płynnej smoły, czy też setek worków z nasionami kolendry.

Poza papierosami co najmniej raz w tygodniu graniczne służby wykrywają w pojazdach, skrytkach, czy bagażach podróżnych z Ukrainy bursztyn. Tylko w ostatnich dniach były dwa takie „trafienia” przekładające się najpierw na 8, a następnie 18 kg tego cennego surowca.

Dama z legwanem

- W podobnej skali przemycane są także środki ochrony roślin, podrabiane markowe ubrania, torebki, czy kosmetyki - wylicza Szpakowska. - Wciąż trafiają się też różnego rodzaju leki, bądź równie zabronione sterydy anaboliczne. Podróżni przyłapani z takim towarem zazwyczaj tłumaczą się nieznajomością polskich przepisów, które uniemożliwiają przywóz tego typu artykułów. Sporadycznie natomiast wykrywana jest żywność, chociaż na lotnisku w Świdniku udało się nie dopuścić do przywozu 55 kg wołowiny z Izraela.

Specjalnych pozwoleń wymaga także przewożenie przez granicę zwierząt. W przypadku tych objętych Konwencją Waszyngtońską CITES w ogóle jest to niemożliwe. Tymczasem niedawno na drogowym przejściu granicznym w Dorohusku podróżna z Ukrainy oczekiwała w aucie na odprawę z legwanem na kolanach. Kobieta nie posiadała wymaganych dokumentów na przewóz zwierzęcia, ani odpowiedniego terrarium lub chociaż klatki. Zostało wszczęte wobec niej postępowanie karne, a iguana została przekazana do ZOO w Zamościu, gdzie odbywa kwarantannę.

Służby graniczne były nie mniej zaskoczone, kiedy na tym samym przejściu, ale już nie drogowym, lecz kolejowym w śmietniczkach pociągu z Kijowa do Warszawy znaleźli pięć worków z ponad 3 tys. chronionych, żywych pijawek lekarskich. Nikt z podróżnych się do nich nie przyznał. Ostatecznie pijawki, tak jak i legwan trafiły do ZOO w Zamościu.

W tym roku na swoim koncie funkcjonariusze celno-skarbowi zapisali także maść i skórę z niedźwiedzia.

7 granatników

Dzięki tegorocznym osiągnięciom służb granicznych wzbogacą się także polskie muzea. Do jednego z nich, można przypuszczać, że do Narodowego trafi obraz Chagalla - jeśli nie okaże się falsyfikatem. Inne placówki mogą liczyć na ikony, numizmaty, zabytkowe odznaczenia, czy egzemplarze broni białej. - Jeszcze niedawno wydawało się, że przemyt zabytkowych ikon do Polski ustał - dodaje Marta Szpakowska. - Tymczasem w czerwcu i lipcu udało się odebrać przemytnikom kilkanaście tego rodzaju dzieł sztuki. Ich historyczną i artystyczną wartość także ustalają eksperci.

Niepokojącym, bo narastającym zjawiskiem są próby przemytu sprawnej broni i amunicji. W ubiegłym roku służby graniczne przechwyciły działko przeciwpancerne. Tym razem w ich ręce wpadło siedem wyrzutni granatników. Trafiała się także amunicja i wojskowe noktowizory.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Terra Innominata w Ratuszu. Wernisaż z udziałem autora
4 października 2024, 17:00
galeria

Terra Innominata w Ratuszu. Wernisaż z udziałem autora

Marcin Kuran, autor zdjęć składających się na wystawę „Terra Innominata” weźmie udział w jej wernisażu, który w piątek, 4 października odbędzie się w Galerii Fotografii Ratusz. Do udziału zaprasza Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne.

Tak wyglądała szafa w pokoju mieszkańca gminy Tyszowce

Suszarnia w pokoju 25-latka. Marihuana zamiast ubrań na wieszakach

Nawet 10 więzienia grozi 25-latkowi z gminy Tyszowce. Policja znalazła u niego sporo nielegalnego towaru, m.in. marihuanę i susz tytoniowy.

Trzy osoby ranne w wypadku. 18-letni sprawca nie miał prawa jazdy

Trzy osoby ranne w wypadku. 18-letni sprawca nie miał prawa jazdy

Troje młodych ludzi trafiło do szpitala po wypadku, który spowodował 18-latek. Młody człowiek siadł za kierownicą, mimo że nie ma prawa jazdy.

Kochamy kuchnię włoską. A za co? Za smaki
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Kochamy kuchnię włoską. A za co? Za smaki

Wszyscy kochają kuchnię włoską. Pizza, makarony, desery... Żeby spróbować prawdziwej kuchni włoskiej nie trzeba wcale jechać do słonecznej Italii.

Ale cyrk!
foto
galeria

Ale cyrk!

W waszym ulubionym Helium Club odbył się niezły cyrk. Na parkiecie pełna paleta barw, najróżniejszych strojów, sztuczek cyrkowych, pokazów i energicznej muzyki. To była totalnie pokręcona noc. Zobaczcie, jak się bawi Lublin.

Wypadek na krajowej 17. Dwie osoby ranne. Policja kieruje na objazdy
galeria

Wypadek na krajowej 17. Dwie osoby ranne. Policja kieruje na objazdy

Zablokowany jest przejazd krajową drogą nr 17 między Zamościem a Tomaszowem Lubelskim. Doszło tam do wypadku.

Nowi w mundurze. Po ślubowaniu i szkoleniu zaczną strzec granicy

Nowi w mundurze. Po ślubowaniu i szkoleniu zaczną strzec granicy

Kobiety i mężczyźni, w sumie 63 osoby zasiliły formalnie szeregi Nadbużańskiego oddziału Straży Granicznej. W piątek złożyli ślubowanie, teraz czeka ich szkolenie, później już prawdziwa służba. Ta formacja wciąż rekrutuje. Można się zgłaszać.

Gorączka sobotniej nocy w Pszczole
foto
galeria

Gorączka sobotniej nocy w Pszczole

"Gorączka sobotniej nocy" w Pięknej Pszczole to jedna z popularniejszych cyklicznych imprez. Jak zwykle było gorąco, z klasą i odważnie. Muzyczne wrażenia zapewnił Dj Witkowski. Tak się bawi Lublin!

Grzeją już ponad pół wielu. Jubileuszowa gala LPEC
ZDJĘCIA
galeria

Grzeją już ponad pół wielu. Jubileuszowa gala LPEC

Minęło 60 lat od momentu powstania Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Jubileuszowa gala odbyła się w piątek. Były wspomnienia, gratulacje, życzenia, a także odznaczenia i dyplomy.

Przynajmniej do końca roku UM w Zamościu będzie pracował bez radny prawnego

Ratusz bez radcy prawnego. Żaden z 12 się nie nadawał

Wybrana jakiś czas temu radczyni prawna zrezygnowała po miesiącu pracy. Próby poszukiwania kolejnej osoby na to stanowisko w zamojskim magistracie spełzły na niczym. I to mimo że chętnych było naprawdę bardzo wielu.

Dary dla szpitala dziecięcego. Skorzystają mali pacjenci ortopedii
galeria

Dary dla szpitala dziecięcego. Skorzystają mali pacjenci ortopedii

Łóżko z wagą, ulepszony wózek inwalidzki czy szafki przyłóżkowe i pościel. Dary o wartości ponad 40 tys. złotych trafiły Na Oddział Ortopedii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.

Marta Sikora ma poczucie, że przedłuża coś, co stworzył jej dziadek i coś, co było „trzecim dzieckiem” jej taty Ma poczucie, że przedłuża coś, co stworzył jej dziadek i coś, co było „trzecim dzieckiem” jej taty
ZŁOTA SETKA

Moda w świecie wędlin, czyli szyk u Sikory. A zaczęło się od dziadka

Nie ma w Zamościu starszej masarni niż ta założona w 1937 roku przez Bolesława Sikorę, zarządzana później z sukcesami przez jego syna Zygmunta, a teraz wnuczkę Martę i jej męża Piotra. Obecna prezes od najmłodszych lat poznawała rodzinny biznes, ale zanim przejęła go po ojcu Zygmuncie spełniała się... w świecie sztuki i mody.

Życia 23-letniego kierowcy nie udało się uratować

Z samochodu została miazga. Młody kierowca nie przeżył

Tragiczny wypadek w powiecie tomaszowskim. Na trasie między miejscowościami Tarnawatka i Werechanie zginął młody człowiek.

Ten region ma potencjał. Jak go wykorzystać? Debatowali w Tomaszowie Lubelskim
galeria

Ten region ma potencjał. Jak go wykorzystać? Debatowali w Tomaszowie Lubelskim

Ostatnie takie spotkanie odbyło się w 2015 roku. Po latach przerwy Pracodawcy Lubelszczyzny „Lewiatan” i Grupa Oscar Sp. z o.o. zorganizowali Roztoczańskie Forum Gospodarcze. Odbyło się w piątek w Tomaszowie Lubelskim.

Grzegorz Białek nie jest już trenerem Lewartu Lubartów

Lewart Lubartów znowu gra o sześć punktów, ale z nowym trenerem

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Grzegorz Białek nie jest już szkoleniowcem Lewartu. W sobotnim spotkaniu z Wiślanami Skawina drużynę poprowadzi już nowy trener – Radosław Muszyński.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Komunikaty