Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

27 stycznia 2006 r.
16:16
Edytuj ten wpis

Pamięć kosztuje

Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego robi bokami. Pieniędzy, jakie otrzyma
od starosty, wystarczy na utrzymanie kilku pracowników i administrowanie budynkami. Może ich natomiast zabraknąć na obsługę Muzeum Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady w Sobiborze. W praktyce może wyglądać to tak, że na miejscu nie będzie miał kto przyjąć wycieczki z Izraela, posprzątać Alei Pamięci, czy poprowadzić młodzieży ścieżką edukacyjną.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W ubiegłym roku Sobibór odwiedziło ponad 12 tys. osób. To był ich świadomy wybór. Do Sobiboru nie wpada się bowiem po drodze. Aby tam dotrzeć, trzeba zjechać w boczną drogę. Spośród tych, którzy się na to zdecydowali, 20 proc. stanowili obcokrajowcy. Przede wszystkim z Izraela, Niemiec, Holandii czy Wielkiej Brytanii, ale też Australii, Meksyku, USA, Japonii czy RPA. Większość tych ludzi po zwiedzeniu terenu
po byłym obozie odwiedziła także Włodawę, by zobaczyć również tamtejsze muzeum, zjeść obiad, zatankować paliwo, kupić pamiątki. Za sprawą Sobiboru
co roku kilkanaście tysięcy ludzi zostawia w tym mieście swoje pieniądze. A skoro tak, to chce także coś w zamian.
- Czym, poza wymiarem materialnym, różni się muzeum sobiborskie od tego na Majdanku, w Bełżcu czy Oświęcimiu? - zastanawia się Marek Bem, dyrektor Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. - Wszystkie te miejsca są równie ważne dla naszej pamięci. Problem w tym,
że na ich utrzymanie trzeba mieć pieniądze. W przeciwnym razie muzeum grozi degradacja.
Muzeum Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady w Sobiborze, w przeciwieństwie do wymienionych przez Bema placówek, nie ma osobowości prawnej. Jest to jedno z zadań statutowych włodawskiego muzeum. Oznacza to, że ciężar utrzymania sobiborskiego miejsca kaźni w całości spoczywa na barkach nie ministra kultury czy marszałka województwa ale włodawskiego starostwa, które utrzymuje MPŁW. W kraju takie rozwiązanie nie ma precedensu.
Do tej pory Bem te pieniądze miał. Nie od starosty, marszałka czy ministra kultury, ale od sponsorów. Dzięki ich dotacjom rozpoczęto zagospodarowywać teren po byłym obozie.
Za pieniądze od zaprzyjaźnionych instytucji w Niemczech i Holandii urządzono Aleję Pamięci. Z kolei Brytyjczycy sfinansowali ścieżkę edukacyjną. Czas ku temu był najwyższy, gdyż świat ostatnio przypomniał sobie o tym tragicznym miejscu
i coraz liczniej je odwiedza. Po tym, co zastaje na miejscu, ocenia też miejscowych gospodarzy. Zjawisko to docenił i Edward Łągwa, starosta włodawski, który na piśmie powiadomił o finansowych kłopotach związanych z utrzymaniem Sobiboru prezydenta i premiera RP, ministra kultury oraz przewodniczącego i sekretarza generalnego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Jak do tej pory nie doczekał się odpowiedzi.

Pozostałe informacje

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

zdjęcie ilustracyjne

Wypadek w pracy? ZUS zwiększył stawki odszkodowania

Od kwietnia wzrosła kwota odszkodowania z ZUS za każdy procent uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Obecnie można liczyć na 1636 zł odszkodowania. To o 205 złotych więcej niż dotychczas.

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek

A jednak to jeszcze niepełnoprawna wiosna. Tej nocy mogą pojawić się przymrozki w jednym z powiatów województwa lubelskiego.

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Trwa przebudowa ulicy Samsonowicza na lubelskim Wrotkowie. Od czwartku kierowców czekają kolejne utrudnienia.

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Kolejny pseudokibic zatrzymany do sprawy śmiertelnego pobicia. To sprawa z 2016 roku, gdy w wyniku starcia pseudokibiców drużyn z Lublina i Stalowej Woli na drodze w powiecie radomskim śmierć poniósł 33-latek ze Stalowej Woli.

Marcin Romanowski

Zwrot w sprawie Marcina Romanowskiego. Prokuratura nie odpuszcza

Prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy wobec posła PiS Marcina Romanowskiego - poinformowała w środę rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak. Treść wniosku nie jest na ten moment znana.

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych to inwestycja, która znacząco wpływa na bezpieczeństwo i estetykę domu lub mieszkania. Drzwi wejściowe stanowią nie tylko funkcjonalny element budynku, ale również wizytówkę domu. Właściwy wybór oraz prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych pozwoli nam cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem przez długie lata. Niezależnie od tego, czy wymieniasz drzwi wejściowe w domu jednorodzinnym, czy w bloku, ten poradnik przeprowadzi Cię przez najważniejsze aspekty tego procesu.

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"
Dzień Wschodzi
film

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"

O przyszłości kopalni „Bogdanka”, wielkim proteście w Lublinie i wielu innych tematach rozmawiamy z Jarosławem Niemcem, związkowcem przewodniczącym Związku Zawodowego „Przeróbka”

Nowy Starbucks znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu 12
galeria

Pierwszy na Lubelszczyźnie Starbucks otwarty

Starbucks, jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, otwiera swoją pierwszą kawiarnię w Lublinie. Już od 2 kwietnia będzie można cieszyć się kultowymi napojami w nowoczesnym wnętrzu przy ul. Krakowskie Przedmieście. Na pierwszych gości czeka niespodzianka.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty