Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

7 września 2016 r.
18:36

Polana mogił w Sobiborze. Muzeum ma ogłosić przetarg jeszcze w tym roku

Obecna infrastruktura sobiborskiego muzeum to jedynie prowizorycznie ustawiony kontener, nad którym góruje przeniesiony z terenu dawnego obozu Pomnik Więźniarki (fot. Jacek Barczyński)
Obecna infrastruktura sobiborskiego muzeum to jedynie prowizorycznie ustawiony kontener, nad którym góruje przeniesiony z terenu dawnego obozu Pomnik Więźniarki (fot. Jacek Barczyński)

Jeszcze w tym roku Muzeum na Majdanku chce ogłosić przetarg na zabezpieczenie tak zwanej polany mogił, czyli masowych grobów na terenie Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady w Sobiborze. Termin uzależniony jest od tego, jak szybko projektanci uwzględnią opinie wydane przez eksperta z Izraela. Jego zadaniem było dopilnowanie, aby sam projekt i idea upamiętnienia była zgodna z prawem rabinicznym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W Sobiborze budowa nowego, nowoczesnego muzeum wraz z upamiętnieniem całego tamtejszego hitlerowskiego miejsca kaźni miała rozpocząć się jeszcze w ubiegłym roku. Na przeszkodzie stanęło między innymi długo oczekiwane odkrycie przez archeologów pozostałości komór gazowych i protesty izraelskich historyków opowiadających się za kontynuowaniem prac archeologicznych. Siłą rzeczy przełożyło się to na potrzebę wprowadzenia pewnych zmian w gotowym już projekcie.

– Grupa złożona z przedstawicieli rządów Izraela, Holandii, Słowacji i Polski nie podjęła jeszcze decyzji w sprawie niektórych szczegółów ostatecznego projektu – przyznaje Grzegorz Plewik, zastępca dyrektora Muzeum na Majdanku. – Na teren dawnego obozu wrócą jeszcze archeolodzy, aby dodatkowo przebadać niektóre miejsca. W ramach nadzorów będą także towarzyszyć wszelkim planowanym pracom budowlanym.

Przyjęty projekt nie obejmuje kolejowego dworca Sobibór ani tamtejszej rampy, przy której zatrzymywały się transporty Żydów wiezionych na zagładę. Kolejarze przekazali już dworzec na własność Starostwu Powiatowemu. Starostwo przejęło też rampę, ale jako własność Skarbu Państwa. Od początku intencją nowego właściciela było przekazanie obu tych obiektów na potrzeby sobiborskiego muzeum.

– Dworzec nie był częścią struktury obozowej – podkreśla Plewik. – Kiedy obecny właściciel sprecyzuje koncepcję jego wykorzystania, będziemy gotowi z nim współpracować. Jesteśmy natomiast zainteresowani rampą, która była bardzo ważnym elementem struktury obozowej.
W efekcie starostwo pozostało z dworcem i szuka pieniędzy na jego remont i zaadaptowanie na Centrum Edukacji.

– Nie mam kłopotu z tym dworcem – mówi Andrzej Romańczuk, starosta włodawski – Po wyremontowaniu chcemy w nim urządzić Miejsce Edukacji Historycznej Sobibór. O pieniądze na ten cel zabiegamy w ramach jednego z unijnych programów. Ponadto podpisaliśmy list intencyjny z zaprzyjaźnioną ze środowiskiem włodawskim Fundacją Laetitia, która gotowa jest nas wspomóc.
Starosta nie ukrywa, że zagospodarowany dworzec przynajmniej do pewnego stopnia może być alternatywą dla muzeum, którego budowa wciąż nie może się rozpocząć.

Dziś na terenie muzeum nie ma nawet budynku administracyjnego. Biuro mieści się w kontenerze, nad którym góruje przeniesiony z terenu obozu Pomnik Więźniarki. Tymczasem w tym roku od stycznia do końca sierpnia muzeum odwiedziła rekordowa liczba ponad 25,8 tys. zwiedzających. Muzealnicy zebrali wiele gorzkich uwag na temat stanu zagospodarowania terenu obozu i braku chociażby kawałku dachu, pod którym mogliby się schronić.

Grupa Sterująca

Projekt utworzenia Muzeum – Miejsca Pamięci na terenie byłego obozu to międzynarodowa inicjatywa podjęta przez Polskę, Holandię, Izrael i Słowację jeszcze we wrześniu 2008 r. W styczniu zainteresowanie włączeniem się, także finansowym do projektu, wyraził również w imieniu swojego rządu minister kultury Federacji Rosyjskiej. Powołana przez wymienione państwa Grupa Sterująca wytycza kierunki oraz zadania poszczególnych etapów przedsięwzięcia. Koordynatorem i skarbnikiem prac związanych z realizacją projektu jest Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie. Najważniejszy cel to godne upamiętnienie ofiar obozu w Sobiborze oraz – poprzez muzeum – przekazywanie historii masowej zagłady obecnym i przyszłym pokoleniom.

Pozostałe informacje

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

zdjęcie ilustracyjne

Wypadek w pracy? ZUS zwiększył stawki odszkodowania

Od kwietnia wzrosła kwota odszkodowania z ZUS za każdy procent uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Obecnie można liczyć na 1636 zł odszkodowania. To o 205 złotych więcej niż dotychczas.

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek

A jednak to jeszcze niepełnoprawna wiosna. Tej nocy mogą pojawić się przymrozki w jednym z powiatów województwa lubelskiego.

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Trwa przebudowa ulicy Samsonowicza na lubelskim Wrotkowie. Od czwartku kierowców czekają kolejne utrudnienia.

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Kolejny pseudokibic zatrzymany do sprawy śmiertelnego pobicia. To sprawa z 2016 roku, gdy w wyniku starcia pseudokibiców drużyn z Lublina i Stalowej Woli na drodze w powiecie radomskim śmierć poniósł 33-latek ze Stalowej Woli.

Marcin Romanowski

Zwrot w sprawie Marcina Romanowskiego. Prokuratura nie odpuszcza

Prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy wobec posła PiS Marcina Romanowskiego - poinformowała w środę rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak. Treść wniosku nie jest na ten moment znana.

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych to inwestycja, która znacząco wpływa na bezpieczeństwo i estetykę domu lub mieszkania. Drzwi wejściowe stanowią nie tylko funkcjonalny element budynku, ale również wizytówkę domu. Właściwy wybór oraz prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych pozwoli nam cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem przez długie lata. Niezależnie od tego, czy wymieniasz drzwi wejściowe w domu jednorodzinnym, czy w bloku, ten poradnik przeprowadzi Cię przez najważniejsze aspekty tego procesu.

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"
Dzień Wschodzi
film

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"

O przyszłości kopalni „Bogdanka”, wielkim proteście w Lublinie i wielu innych tematach rozmawiamy z Jarosławem Niemcem, związkowcem przewodniczącym Związku Zawodowego „Przeróbka”

Nowy Starbucks znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu 12
galeria

Pierwszy na Lubelszczyźnie Starbucks otwarty

Starbucks, jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, otwiera swoją pierwszą kawiarnię w Lublinie. Już od 2 kwietnia będzie można cieszyć się kultowymi napojami w nowoczesnym wnętrzu przy ul. Krakowskie Przedmieście. Na pierwszych gości czeka niespodzianka.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty