Miasto Chełm i dwie sąsiadujące gminy podpisały porozumienie o wzajemnej współpracy. Powołali Chełmski Obszar Funkcjonalny.
- Daje nam to dodatkowe możliwości i większe szanse w staraniu się o środki z funduszy europejskich - mówi Agata Fisz, prezydent Chełma. - Powinniśmy wiele działań podejmować jako aglomeracja chełmska, a więc nie tylko dzielić się zadaniami, ale realizować je wspólnymi siłami.
Dysponent unijnych funduszy postawił na integrację działań publicznych oraz wspólne systemy zarządzania.
- Chełm jest naturalną stolicą Ziemi Chełmskiej, a przylegające gminy tworzą z miastem swoistą aglomerację - mówi Marcin Grel zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju, Promocji i Współpracy z Zagranicą UM. - Ważne jest, aby nasze działania były spójne. Chodzi tu przede wszystkim o pobudzanie wzrostu gospodarczego, tworzenie trwałych miejsc pracy, ale także wspólnie realizowane inwestycje drogowe, czy komunalne.
Jednym z pierwszych wspólnych działań w ramach podpisanego porozumienia ma być przygotowywanie Strategii Rozwoju Chełmskiego Obszaru Funkcjonalnego. Opracowanie będzie wyznaczać kierunki rozwoju, a także określi najważniejsze przedsięwzięcia i projekty do realizacji w bieżącym okresie programowania. W oparciu o strategię miasto i gminy mają przygotowywać wspólne projekty i zabiegać o unijne dofinansowanie.