Budynek „Dyrekcji” zostanie przejęty przez Urząd Miasta. Negocjacje w tej sprawie są już mocno zaawansowane. Prezydent Jakub Banaszek chce tam przenieść siedzibę urzędu.
„Dyrekcja” to jeden z najbardziej reprezentacyjnych budynków w Chełmie.
– Prezydent Jakub Banaszek zabiega o przejęcie tego gmachu od początku swojego urzędowania. W tym celu prowadzi rozmowy z wojewodą lubelskim Przemysławem Czarnkiem oraz Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju. Prezydent planuje przeniesienie tam Urzędu Miasta, jednak dziś ciężko określić, kiedy dokładnie to nastąpi – informuje Wioletta Bielecka, z Urzędu Miasta w Chełmie.
„Dyrekcja” ma za sobą spory kawałek fascynującej historii. Ten pięciokondygnacyjny budynek biurowy wzniesiono w latach 1928-1939 w ramach budowy dzielnicy Nowe Miasto. Przed II Wojną miała się tam przenieść Wschodnia Dyrekcja Kolei Państwowych z Radomia.
Niestety, nie udało się.
Od 22 lipca do 1 sierpnia 1944 gmach był siedzibą Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Z jego balkonu odczytano Manifest Lipcowy. W latach 1974-1999 był siedzibą Urzędu Wojewódzkiego w Chełmie. Obecnie pracują tu urzędnicy m.in. Starostwa Powiatowego, Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, Poczty Polskiej.
Urząd Miasta mieści w budynku przy ulicy Lubelskiej 65. Jednak potrzeby lokalowe urzędu są większe. „Dyrekcja” ma być poddana remontowi. Jego koszty jest szacowany na kilka milionów złotych.
W budynku jest ponad 300 pokoi, sala konferencyjna i przepastne korytarze. Pozostaje pytanie, czy miasto poradzi sobie z utrzymaniem tak potężnej nieruchomości. Jakub Banaszek zapewnia, że nieruchomość przynosi zysk z wynajmu pomieszczeń. Problemem pozostają środki na remont samego budynku oraz Placu Niepodległości. Miasto ma plan, aby aplikować po środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. „Dyrekcja” oraz osiedle kolejowe są wpisane do rejestru zabytków.