Przy rozliczeniu z fiskusem możemy pomóc potrzebującym. Wystarczy, że przekażemy jeden procent swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Towarzystwo "Oświata”, które jest taką organizacją, spożytkuje pieniądze na wsparcie chełmskich rodzin.
- Apelujemy o pomoc dla czterech rodzin - mówi Barbara Gwóźdź z chełmskiego MOPR. - Wszystkie są w wyjątkowo trudnej sytuacji materialnej, głównie za sprawą długotrwałych chorób dzieci i potrzeby kosztownego leczenia.
Małżeństwo Bożeny i Grzegorza P. wychowuje trójkę dzieci. Najstarsza Małgorzata ma 12 lat. Jest jeszcze 5-letnia Monika i 2-letnia Magdalena. Dwie młodsze dziewczynki od urodzenia cierpią na rzadką chorobę zwaną rybią łuską. Wymagają ciągłej opieki. Są pod stałą kontrolą Kliniki Dermatologii w Lublinie. Na ich leczenie rodzina przeznacza miesięcznie około 400 złotych. To dla nich duży wydatek, ponieważ całą piątkę utrzymuje tylko ojciec pracujący na umowę-zlecenie.
Beata C. jest wdową, która wychowuje ośmioro dzieci. Najstarsze ma 12 lat, najmłodsze rok. Kobieta nie może podjąć pracy, ponieważ opieka nad dziećmi pochłania cały jej czas. Rodzina jest w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Pięcioro dzieci jest w wieku szkolnym, co wiąże się z dużymi wydatkami.
Trudną sytuację finansową ma także Iwona W., samotna matka wychowująca dwoje dzieci w wieku 17 i 5 lat. Nie pracuje, ponieważ musi opiekować się 5-letnia Natalią, która od ponad roku jest leczona z powodu choroby nowotworowej. Dziewczynka ma już za sobą skomplikowaną operację oraz przeszczep szpiku kostnego. Jednak leczenie nadal trwa i dużo kosztuje. Tym bardziej że Natalia musi systematycznie przyjmować leki.
Małgorzata i Piotr R. mają czwórkę dzieci w wieku 11-18 lat. O najstarszej córce, 18-letniej Emilii, pisaliśmy na łamach Dziennika wielokrotnie. Dziewczyna cierpi na chorobę nowotworową. Od lutego ubiegłego roku jest pod opieką Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Onkologii Dziecięcej Akademii Medycznej w Gdańsku oraz Kliniki Hematologii w Lublinie. Ma za sobą zabiegi chirurgiczne, chemioterapię i terapię zachowawczą. Koszty leczenia Emilii są bardzo wysokie. Rodzina nie jest w stanie im podołać.
Możemy pomóc Emilii i trzem pozostałym rodzinom. Przekażmy dla nich jeden procent naszego podatku. Dodatkowe informacje można uzyskać w MOPR, tel. 082-564-22-50 w.215 lub 228, e-mail: mopr@moprchelm.pop.pl oraz w Towarzystwie "Oświata”, tel. 082-564-33-10 . •