Rejowiec Fabryczny. Młodzieżowe Centrum Kariery rozpoczęło cykl warsztatów z wykorzystaniem gry edukacyjnej ,,Chłopska szkoła biznesu”. To prosta symulacja mechanizmów wolnego rynku, na którym można obserwować takie zjawiska jak podaż, popyt, spółka handlowa, cena, koszty produkcji czy negocjacje handlowe.
– Gra nawiązuje do działalności produkcyjnej i handlowej rzemieślników z tkackiego ośrodka andrychowskiego w XVIII wieku – mówi Elżbieta Rorenberg z MCK w Rejowcu Fabrycznym. – Każdy gracz wciela się w rolę jednego z andrychowskich rzemieślników: kowala, piekarza lub tkacza, który produkuje i sprzedaje bryki handlowe, chleby lub lniane płótna. Rola gracza jest oznaczana wizytówką – identyfikatorem rzemieślnika zawieszanym na szyi. Celem graczy jest zebranie jak największego majątku liczonego w złotych górskich, będących walutą gry dzięki transakcjom z innymi graczami i realizowaniu wypraw handlowych na planszy, którą jest mapa Europy.
Gracze równocześnie produkują, handlują między sobą i prowadzą wyprawy handlowe. Wszystko opiera się na interakcjach i decyzjach uczestników grających samodzielnie lub w dwuosobowych spółkach handlowych. Sala, w której odbywa się rozgrywka, zamienia się w wielki jarmark. Gracze dyskutują i zawzięcie ze sobą negocjują. Zwycięzcą gry zostaje gracz lub spółka, która zebrała największy majątek.
– Obserwując grających zauważa się, jak gracze sobie radzą – dodaje Rorenberg. – Gra nie tylko uczy, ale jest też świetnym narzędziem pozwalającym integrować grupę, umożliwia bezpośrednie interakcje uczestników rozgrywki i wywołuje u nich silne emocje i zaangażowanie. Co najważniejsze – uczy też logicznego myślenia i planowania.
W najbliższym czasie w rejowieckim „Dworku” planowane są kolejne warsztaty z wykorzystaniem edukacyjnej gry. Sprawdzić się w niej chcą także licealiści. Zainteresowani mogą kontaktować się z organizatorami dzwoniąc na numer telefonu 502 032 223 lub wysyłając zapytania na adres mck.rejowiecfabryczny@ohp.pl.