Każdy, kto chce sprawdzić swoją wiedzę ortografii, może już dzisiaj zapisać się do udziału w pierwszym chełmskim dyktandzie.
W rywalizacji mogą wziąć udział osoby związane z Chełmem i ziemią chełmską w wieku powyżej 14 lat. Wykluczony jest jedynie udział absolwentów filologii polskiej z tytułem magistra bądź licencjata i parających się polonistyką naukowców.
Jedynym warunkiem udziału w sprawdzianie jest zgłoszenie uczestnictwa. Termin mija 25 maja. Po wypełnieniu formularza, zamieszczonego na internetowej stronie PWSZ (www.pwsz.chelm.pl), należy go przesłać pocztą elektroniczną pod adresem: humanistyka@pwsz.chelm.pl. Formularze są też dostępne w Dziale Obsługi Studenta Instytutu Nauk Humanistycznych PWSZ przy ul. Nowy Świat 3.
- O udziale w konkursie zadecyduje kolejność zgłoszeń - mówi Anna Szymańska, kierownik Biura Obsługi Studenta Instytutu Nauk Humanistycznych. - Zakwalifikowanych zostanie jedynie pierwszych 100 osób. Do dyktanda zasiądą 30 maja o godz. 10 w auli im. Władysławy Mrożkiewicz w budynku Instytutu Matematyki i Informatyki PWSZ przy ul. Pocztowej 54.
Ocenie podlegać będzie, zarówno poprawność ortograficzna, jak i interpunkcyjna. Wszelkie nieczytelne i niejednoznaczne zapisy wyrazów, grup wyrazowych i znaków interpunkcyjnych będą interpretowane na niekorzyść piszącego.
Tekst dyktanda na podstawie zasad pisowni i interpunkcji zawartych w Wielkim Słowniku Ortograficznym PWN pod red. Edwarda Polańskiego przygotowuje dr Lucyna Sikorska.
- Nie ukrywam, że sprawdzian będzie trudny - mówi Sikorska. - Stawką jest popularyzacja wiedzy o języku polskim i zwrócenie uwagi na jego bogactwo i różnorodność.
Zwycięzcy i osoby wyróżnione otrzymają nagrody rzeczowe. Honorowy patronat nad projektem objęli: rektor PWSZ, prezydent Chełma, starosta chełmski oraz wójt gminy Chełm. Z założenia I Dyktando Chełmskie ma być imprezą doroczną.
- Kiedy wpadliśmy na pomysł zorganizowania pierwszego otwartego dyktanda, poszukałam w Internecie informacji o podobnych imprezach - mówi Szymańska. Nie spodziewałam się, jak dużą popularnością cieszą się takie sprawdziany ortograficzne i to nie tylko w miastach, ale też małych miasteczkach i gminach. Teraz do tego grona dołączy również Chełm.