Wyjątkowo dużym zainteresowaniem cieszyły się targi pracy zorganizowane przez Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP. Większość odwiedzających stanowili uczniowie i absolwenci chełmskich szkół.
- Korzystam ze wszystkich sposobów - mówi Pawlos. - Jak będę siedziała w domu, to na pewno pracy nie znajdę. Dlatego rozsyłam CV, kontaktuję się z firmami, zaglądam do urzędu pracy, przeglądam ogłoszenia i odwiedzam takie właśnie targi.
Jak mówi Eliza Mazurek, doradca zawodowy z CEiPM, takie podejście powinno być stawiane za wzór. Niestety wiele osób bezrobotnych postępuje wręcz przeciwnie. - Często bezrobotnym brakuje poczucia, że to od nich zależy bardzo wiele - mówi Mazurek.
- Jeśli nie będą aktywne, praca sama ich nie znajdzie. Podstawa sukcesu, to chcieć ten sukces odnieść. Chcieć zrobić cokolwiek. Już samo przyjście na tego rodzaju targi jest krokiem w dobrym kierunku. To okazja nie tylko do zapoznania się z ofertami pracy i szkoleń, ale także do tego, aby się czegoś nauczyć.
Odwiedzającym targi tłumaczymy, w jaki sposób poruszać się po rynku pracy i jak planować swoją karierę zawodową.
Te informacje przydają się szczególnie młodym ludziom, którzy pracy szukają po raz pierwszy. - Niestety, podstawowym błędem młodych ludzi jest to, że od razu chcieliby znaleźć świetnie płatną postadę. To nie zawsze jest możliwe - dodaje Mazurek.
Na targach nie zabrakło także osób starszych. Panie Beata i Mariola przyjechały z jednej z podchełmskich miejscowości. - W urzędzie pracy powiedzieli nam, że takie targi będą, więc postanowiłyśmy tu zajrzeć - mówią. - Może akurat znajdziemy coś dla siebie?
Jedno ze stoisk przygotował Powiatowy Urząd Pracy w Chełmie. - To dobra okazja, aby wyjść naprzeciw naszym klientom. Wielu woli się z nami spotkać tutaj niż w urzędzie - mówi Sylwia Jagiełło, pośrednik pracy.
- Co proponujemy odwiedzającym? Poza ofertami pracy także staże, szkolenia, prace interwencyjne. Informujemy także m.in., w jaki sposób otworzyć własną działalność gospodarczą.
Jak mówi Jagiełło, coraz więcej jest osób, które decydują się na rozpoczęcie pracy na własny rachunek. Chełmski PUP przyznaje rocznie około 100 dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Na takie rozwiązanie decydują się i osoby starsze, i absolwenci szkół. Tym, których nie interesuje własny biznes, a którzy dopiero zaczynają zawodową karierę, urzędnicy polecają staż.
- To dobra okazja do zdobycia doświadczenia i zaprezentowania swoich możliwości pracodawcy - mówi Jagiełło. - Często zdarza się, że stażysta, tak przypadnie pracodawcy do gustu, że po zakończeniu stażu oferuje mu zatrudnienie w swojej firmie.
Na targach oprócz CEiPM OHP i PUP, zaprezentowały się także Agencja Zatrudnienia "Prestige”, Centrum Integracji Społecznej, MOPR oraz szkoły: Centrum Kształcenia Ustawicznego, Medyczne Studium Zawodowe, PWSZ i Wyższa Szkoła Bogdana Jańskiego.