(Jacek B
Nowy ośrodek informacji turystycznej, przystań kajakowa, nowe parkingi oraz ogólnodostępne toalety. Na turystyczną rewolucję władze miasta dają sobie sześć miesięcy.
– Siedzibę dla nowego ośrodka informacji turystycznej chcemy wybudować u zbiegu ulic Partyzantów i Sanguszki – mówi Jerzy Wrzesień, burmistrz Włodawy. – Do prowadzenia tego typu usług mają być też przystosowane pomieszczenia biurowe Ośrodka Sportu i Rekreacji w Okunince nad Jeziorem Białym.
Najlepszym miejscem na przystań dla ponad 20 kajaków jest rejon dawnej kaflarni na wysokości ul. Mostowej. Natomiast nowy parking zostanie urządzony na bazie już istniejącego przy ul. Sanguszki. Będzie znacznie większy, wygodniejszy oraz przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z kolei sanitariaty staną u zbiegu ulic Przechodniej i Krótkiej oraz przy ul. Jana Pawła II.
– Mogliśmy sobie pozwolić na te inwestycje dzięki unijnemu wsparciu – podkreśla burmistrz. – Nasz projekt "Poprawa dostępności turystycznej Włodawy – Miasta Trzech Granic i Trzech Kultur” dopiero niedawno został doceniony i dofinansowany w ramach Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.
Wartość całego projektu to ponad 1,64 mln zł. – Tylko się cieszyć z tych inwestycji – mówi Krzysztof Skibinski, rodowity włodawianin. – W końcu nasze miasto jest stolicą Pojezierza Łęczyńsko Włodawskiego, a to przecież zobowiązuje.
Poza molem letnicy zastaną w Okunince nową promenadę od "Rusałki” do poczty z zatoczkami na stylowe ławeczki i oświetleniem. Z myślą o dzieciach gospodarze gminy zadbali także o nowy plac zabaw.
Dla włodawian i gości
Specjalną ofertę na tegoroczny sezon ma także włodawskie Muzeum Pojezierza Łęczyńsko- Włodawskiego. Dzisiaj zostanie tam otwarta wystawa "Rycerze Świętego Floriana”. Znajdą się na niej zdjęcia, dokumenty oraz dawny sprzęt miejscowych strażaków. Prezentowany będzie także film nakręcony 22 lipca 1964 r. podczas największego w dziejach miasta pożaru. Ponadto od 18 maja ma być czynna wystawa "Z popiołów Sobiboru”, która w ciągu ostatnich lat była pokazywana w Holandii, Włoszech, Norwegii i na Słowacji. Zdążyło obejrzeć ją już 50 tys. widzów. Teraz wróciła do Włodawy.