Mieszkańcy gminy Chełm są przeciw. Tych z miasta to nie interesuje – takie wnioski płyną z wyników konsultacji społecznych w sprawie zmiany granic administracyjnych Chełma. Ostateczna decyzja w tej sprawie powinna zapaść do końca roku.
W zakończonych niedawno konsultacjach mieszkańcy Chełma mogli wyrazić swoje zdanie w sprawie przyłączenia do miasta niezamieszkałych terenów inwestycyjnych zlokalizowanych w miejscowościach: * Depułtycze Królewskie * Pokrywka * Koza Gotówka * Srebrzyszcze * Rudka.
Zainteresowanie było znikome. Do udziału w głosowaniu uprawnionych było 48,5 tys. chełmian. Zagłosowały zaledwie 652 osoby.
Z tego grona 70 proc. opowiedziało się za poszerzeniem granic, 29 proc. było przeciw, zaś 1 proc. wstrzymał się od głosu.
– Frekwencja może wynikać z faktu, iż konsultacje dotyczyły przyłączenia do miasta niezamieszkałych obszarów, które, pomimo tego, że niosą ze sobą niewątpliwe perspektywy rozwojowe, na tym etapie nie wpływają bezpośrednio na życie mieszkańców Chełma – komentuje Damian Zieliński z gabinetu prezydenta.
O wiele bardziej zainteresowani udziałem w konsultacjach byli mieszkańcy gminy Chełm, która ma zostać pozbawiona części swoich terenów kosztem miasta. Tu głosowanie odbyło się w listopadzie. Wzięły w nim udział prawie trzy tysiące osób, czyli co czwarty z uprawnionych. Prawie 98 proc. głosujących była przeciwko zmianom administracyjnym.
Przypomnijmy, że początkowo plany prezydenta Jakuba Banaszka zakładały przyłączenie do miasta ośmiu okolicznych sołectw, stanowiących ok. 20 proc. powierzchni gminy wiejskiej.
Pomysł nie spodobał się mieszkańcom okolicznych wsi, którzy wywiesili na swoich posesjach banery z hasłami sprzeciwu, zorganizowali też głośny protest w Lublinie.
W październiku prezydent Chełma zawarł z wójtem Wiesławem Kociubą porozumienie, na mocy którego do miasta miałyby zostać włączone tylko niezamieszkane tereny z potencjałem inwestycyjnym.
Ostateczne zdanie będzie należało do Rady Ministrów, której rekomendacje w tej sprawie przekaże Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
– Zakłada się, że decyzja w tym przedmiocie zostanie podjęta do końca tego roku. Natomiast, analiza przedmiotowej sprawy uwzględni wszystkie okoliczności, w tym również – obok innych kwestii – wyniki konsultacji – informuje biuro prasowe MSWiA.