Jak uzyskać dofinansowanie
Należy złożyć wniosek o zniesienie barier architektonicznych do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. We Włodawie mieści się przy ulicy Piłsudskiego (budynek przychodni lekarskiej). Potem komisja odwiedza nas w domu i biorąc pod uwagę potrzeby osoby niepełnosprawnej określa pełny zakres robót i zleca wykonanie projektu. Po jego zatwierdzeniu rozpoczynają się prace. CPR pokrywa 80% kosztów. Pozostałe 20% stanowi udział własny interesanta.
Prawie 232 tys. zł. na zniesienie barier architektonicznych wydało w tym roku Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie we Włodawie. Kwotą tą wsparto 29 osób niepełnosprawnych. – Bariery są likwidowane indywidualnie, dla potrzeb każdego niepełnosprawnego – mówi Elżbieta Szymańska, dyrektor CPR we Włodawie. – Dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich dostosowujemy łazienki, drzwi, podłogi, robimy podjazdy. Pomagamy też osobom niewidomym, osobom z wadami słuchu. Dla ich potrzeb dofinansowujemy np. zakup pralki z programem brajla, komputery z głośno mówiącym lektorem, radia. To dla nich bardzo dużo.
Włodawskie CPR działa od sześciu lat. Współpracuje z różnymi stowarzyszeniami działającymi nie tylko na rzecz osób niepełnosprawnych. Skoordynowane w ten sposób działania sprawiły, że od kilku lat sytuacja niepełnosprawnych ulega systematycznej poprawie. Nie oznacza to jednak, że chętnych do skorzystania ze wsparcia CPR ubywa. W tym roku o dofinansowanie ubiegało się 34 osoby. Pieniędzy wystarczyło dla 29. Dodatkowo ponad 200 osób skorzystało z częściowej refundacji turnusów rehabilitacyjnych w całym kraju.
Ile osób skorzysta z pomocy CPR w przyszłym roku? Jeszcze nie wiadomo. Można jednak przypuszczać, że ich liczba będzie zbliżona. – Wiele osób nadal nie wie, że taka forma pomocy istnieje – mówi Szymańska. – Zachęcamy do odwiedzenia nas. Informacje można też uzyskać na naszych stronach internetowych i we wszystkich placówkach GOPS.