Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

23 października 2023 r.
6:49

Ci samorządowcy z Lubelskiego zostali posłami. Kto ich zastąpi?

Przez najbliższych kilka miesięcy gminą Biłgoraj będzie kierował komisarz. Dotychczasowy wójt Wiesław Rożyński został posłem i z chwilą wyboru pożegnał się ze stanowiskiem. Zastąpić będzie trzeba także kilkoro radnych różnego szczebla, którzy także pracę w samorządzie zamienią na poselskie ławy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Należący do Polskiego Stronnictwa Ludowego Różyński do Sejmu startował z pierwszego miejsca na liście Trzeciej Drogi w okręgu wyborczym nr 7. Zdobył 17 237 głosów, co oznaczało, że musi pożegnać się z funkcją wójta. Nie można jej bowiem łączyć z pełnieniem poselskiego mandatu.

- W chwili wyboru na posła przestałem być wójtem. Ale posłem zostanę dopiero po złożeniu ślubowania – mówi nam były już wójt, który na czele gminy Biłgoraj stał od 2006 roku. – Między innymi dlatego podjąłem decyzję o starcie w wyborach. Przez te lata poznałem, jak funkcjonuje samorząd, który w ostatnich latach przez obecnie rządzących był marginalizowany. Chcę wykorzystać swoje doświadczenie i wiedzę, żeby to zmienić – dodaje Różyński.

Wygaśnięcie mandatu wójta oficjalnie potwierdził już komisarz wyborczy w Zamościu. W takiej sytuacji, zgodnie z przepisami, z funkcją pożegnał się także zastępca wójta Wojciech Dziduch. Gminą kieruje obecnie sekretarz Teresa Różańska.

Urzędnicy czekają teraz na decyzję premiera, który na wniosek wojewody lubelskiego wskaże komisarza. Będzie on zarządzał gminą Biłgoraj do czasu przyszłorocznych wyborów samorządowych, mających się odbyć między 31 marca a 23 kwietnia 2024 roku. Przypomnijmy, że w przypadku, gdy do zakończenia kadencji pozostało mniej niż pół roku, nie przeprowadza się wyborów samorządowych. Jak informuje Agnieszka Strzępka, rzeczniczka wojewody lubelskiego Lecha Sprawki, wniosek w tej sprawie do prezesa Rady Ministrów złoży on „w najbliższych dniach”.

Z radnymi jest prościej

Nieco prościej wygląda procedura w przypadku radnych, których do Sejmu z naszego regionu dostało się czworo. W samorządach zastąpią ich ci, którzy w poprzednich wyborach uzyskali kolejny najwyższy wynik na danej liście wśród tych, którzy mandatu nie zdobyli.

Dwaj nowi radni pojawią się w sejmiku województwa. W kolejce do miejsca zwolnionego przez Magdalenę Filipek-Sobczak (Prawo i Sprawiedliwość) czeka Jacek Szczot. To poseł trzeciej kadencji (1997-2001), a w latach 2000-2001 oraz w 2007 roku wiceminister rozwoju regionalnego w rządach Jerzego Buzka i Jarosława Kaczyńskiego. Jego kariera wyhamowała po tym, gdy w 2008 roku usłyszał zarzut dotyczący oszustw związanych z pobieraniem bonów paliwowych. Po czterech latach został nieprawomocnie skazany na rok więzienia w zawieszeniu. Po złożonej apelacji i trwającym prawie 10 lat postępowaniu został uniewinniony i w 2017 roku wrócił do życia publicznego. Związał się z Porozumieniem Jarosława Gowina, zasiadał we władzach krajowych partii. Wystąpił z niej po odejściu formacji z rządu Zjednoczonej Prawicy. Na przełomie 2020 i 2021 roku przez kilka miesięcy pełnił funkcję wiceprezesa Portu Lotniczego Lublin.

Z sejmikiem pożegna się także szef klubu radnych Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Bojarski. Dyrektor szpitala powiatowego w Łęcznej zamierza dalej kierować tamtejszą placówką i zostać tzw. posłem niezawodowym, ale tej funkcji nie będzie mógł łączyć z mandatem radnego. Pierwszy w kolejce do zastąpienia go jest Dariusz Białowąs, menadżer i syn miejskiego radnego KO ze Świdnika Waldemara Białowąsa.

Sejmowym debiutantem będzie również miejski radny z Zamościa Sławomir Ćwik, który startował z listy Trzeciej Drogi (ze wskazania Polski 2050) z drugiej pozycji w okręgu nr 7. W radzie może zastąpić go związany z lewicą Witold Tkaczyk, który jest pierwszym oczekującym na ewentualny wolny mandat.

Do zmiany dojdzie również w Radzie Powiatu w Świdniku. Tu posłem został Bartłomiej Pejo. Lider lubelskiej Konfederacji w wyborach samorządowych przed pięcioma laty kandydował z listy PiS, na której pierwsza „pod kreską” jest teraz Małgorzata Szwestka, członkini Świdnickiej Rady Kobiet. Co istotne, Pejo jest nie tylko radnym, ale i wicestarostą. O tym, kto zastąpi go w tej roli, zdecyduje rada powiatu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium