Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

9 czerwca 2021 r.
12:00

W Kraśniku ma powstać Zakład Odzysku Energii. Będzie przetwarzać odpady na ciepło i prąd

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne

Przy ul. Fabrycznej w Kraśniku ma powstać Zakład Odzysku Energii. Inwestor – firma Ekoland przekonuje, że odpady, które teraz służą produkcji cementu, będą mogły zostać wykorzystane do produkcji ciepła w mieście oraz energii elektrycznej. Niektórzy radni mają jednak obawy. Chodzi o reakcję kraśniczan na tego typu inwestycje

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Firma Ekoland (specjalizuje się w gospodarce odpadowej, jest właścicielem Zakładu Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Kraśniku) ogłosiła niedawno, że chce wybudować przy ul. Fabrycznej 6 Zakład Odzysku Energii i produkować ciepło na potrzeby odbiorców w Kraśniku. Partnerem technologicznym, a później operatorem ZOE ma być Veolia Wschód odpowiedzialna za system ciepłowniczy i dostawy ciepła dla Kraśnika.

– Projekt jest na wstępnym etapie, ale mamy już wypracowane założenia dotyczące technologii, przepustowości, mocy cieplnej i elektrycznej oraz opłacalności tej inwestycji – mówi Wojciech Wojtaszek, prezes Ekolandu. – Przed nami przygotowanie pełnej dokumentacji, w tym samego projektu instalacji czy też uzyskanie decyzji środowiskowej i pozwolenia na budowę. Budowa zakładu może zacząć się już w 2023 roku oczywiście pod warunkiem, że otrzymamy do tego czasu wszystkie niezbędne decyzje i pozwolenia.

Zakład miałby ruszyć w 2024 roku.

– Do ZOE będą trafiać opady z czterech powiatów – kraśnickiego, janowskiego, lubelskiego i opolskiego – czyli obszaru obsługiwanego przez nasz Zakład Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Kraśniku. To z tego zakładu będzie pochodził pre-RDF przetwarzany w przyszłości w ZOE – wyjaśnia prezes Wojtaszek. I przekonuje, że korzyści są obopólne – zarówno dla firmy, jak i dla miasta i jego mieszkańców. – ZOE ma mnóstwo zalet ekonomicznych i środowiskowych. Przede wszystkim daje możliwość stabilizacji kosztów gospodarki odpadowej i cen ciepła – podkreśla. – Dzięki ZOE zredukowany zostanie poziom emisji dzięki ograniczeniu wykorzystania węgla w elektrociepłowni z korzyścią dla zdrowia mieszkańców i jakości środowiska.

Pre-RDF to kaloryczna część odpadów komunalnych. Chodzi m.in. o zużyte tekstylia, zanieczyszczone plastiki, zatłuszczony papier, odpady drewniane i wszystko, co jest łatwopalne, a czego nie da się już przetworzyć ponownie na surowce lub inaczej wykorzystać. Obecnie tego typu odpady trafiają albo do Cementowni Chełm, albo Cementowni Ożarów.

– Informację o planach nowej inwestycji, która pozwoli w sposób ekologiczny rozwiązać problem rosnących kosztów zagospodarowania odpadów, przyjąłem z zainteresowaniem – przyznaje Wojciech Wilk, burmistrz Kraśnika. – Dla mnie, jako gospodarza miasta, zasadniczą sprawą jest możliwość ustabilizowania cen za odpady komunalne i energię cieplną, którą ponoszą mieszkańcy. Niebagatelną sprawą jest również ograniczenie zużycia węgla w elektrociepłowni, co przyczyni się do poprawy jakości środowiska naturalnego. Dlatego z mojej inicjatywy odbyło się spotkanie przedstawicieli inwestora z radnymi Miasta Kraśnik. Jego celem było zaprezentowanie projektu i stworzenie możliwości do otwartej dyskusji na jego temat.

– Przedstawiona koncepcja Zakładu Odzysku Energii w ogólnym rozumieniu ekologii jest jak najbardziej słuszna – uważa radny Krzysztof Ślusarz, szef klubu radnych burmistrza (Porozumienie i Rozwój). – Mam jednak obawy o to, jaki będzie odbiór społeczny tej inwestycji. Czy nie będzie protestów, jeśli mieszkańcy odczytają ten projekt jako spalarnię śmieci. Obawiam się, że inwestorowi nie będzie łatwo przekonać do tego kraśniczan, zwłaszcza, że obecnie jest spore poruszenie w związku z planowaną budowy farmy wiatrowej. Lokalizacja turbin wiatrowych w pobliżu miasta spowodowała pewne problemy dla części mieszkańców Kraśnika (są to przede wszystkim właściciele działek, którzy znaleźli się w strefie oddziaływania wiatraków i póki co nie mogą zacząć budowy swoich domów – red.).

– Tego typu zakład to jest dobry pomysł, ale pod takim warunkiem, że gmina będzie uczestniczyć w tym projekcie – dodaje radny Jerzy Misiak (klub radnych prawa i Sprawiedliwości).

Obecnie w Polsce działa kilka tego typu zakładów m.in. w Krakowie, Rzeszowie i Poznaniu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W decydującym meczu półfinału play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała Jastrzębski Węgiel 3:2 i zagra w finale

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin co najmniej ze srebrnym medalem, ograła Jastrzębski Węgiel

W trzecim decydującym spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin po zaciętym boju pokonała mistrza Polski Jastrzębski Węgiel 3:2 i po raz pierwszy w historii zagra o medale mistrzostw Polski, i to od razu o złote

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

W niedzielę 27 kwietnia sklepy będą otwarte. To druga i zarazem ostatnia niedziela handlowa w kwietniu, tuż przed długim weekendem majowym.

Zabiegi ablacji z użyciem nowej techniki

To zaburzenie rytmu serca dotyczy miliona Polaków. W Lublinie leczą to nową techniką

Lubelscy lekarze przeprowadzili zabieg ablacji migotania przedsionków nową techniką varipulse. Dokonał tego jako jeden z pierwszych w Polsce zespół z Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii USK Nr 4 pod kierownictwem dr hab. Andrzeja Głowniaka.

Motor chce się zrewanżować Cracovii za porażkę z jesieni

Motor Lublin - Cracovia (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Motor Lublin - Cracovia. Początek spotkania o godz. 17.30.

Ogłoszenie wyroku

25 lat za zabójstwo komorniczki z Łukowa. Do sądu wpłynęły apelacje

Sąd skazał w styczniu Karola M. na 25 lat więzienia za zabójstwo komorniczki z Łukowa. Strony złożyły apelacje.

Ubiegłoroczna aukcja Pride of Poland

"To jest poniżej hipokryzji". Sprawa janowskiej stadniny w Sejmie

- To jest poniżej hipokryzji, co pan rozpowiada - tak w Sejmie wicemarszałkini Dorota Niedziela (KO) odniosła się do wypowiedzi polityków PiS dotyczących sytuacji w państwowych stadninach koni. Poseł Kazimierz Choma (PiS) dopytywał co zrobi resort rolnictwa, by „powstrzymać upadek hodowli koni”.

Arkadiusz Maj zdobył w sobotę trzy gole

Avia rozbiła w Krakowie rezerwy Wisły

Patryk Małecki w sobotę zagrał przeciwko Wiśle II, ale bohaterem spotkania Avii w Krakowie był zdecydowanie Arkadiusz Maj. Napastnik zespołu ze Świdnika w tym sezonie nie imponował skutecznością. Przed spotkaniem z rezerwami „Białej Gwiazdy” miał na koncie tylko dwa gole. Po wizycie w „Grodzie Kraka” ma ich już pięć, a żółto-niebiescy łatwo pokonali rywali 4:1.

Fryderyk Janaszek zapewnia, że jego zespół do końca sezonu będzie walczyć o miejsce w barażach

Górnik Łęczna spróbuje podtrzymać dobrą passę w Opolu

Górnik Łęczna w niedzielę powalczy o szóstą wygraną z rzędu. Tym razem zielono-czarni zagrają na wyjeździe z Odrą Opole, która w tym tygodniu „odczarowała” swój nowy stadion. Zawody rozpoczną się o godz. 12.

Przymrozki wracają na Lubelszczyznę

Przymrozki wracają na Lubelszczyznę

Po słonecznym dniu czeka nas chłodna noc. Nie jest to dobra informacja dla rolników i ogrodników.

Multimedialne widowisko o polskich bohaterach
Zapowiedź

Multimedialne widowisko o polskich bohaterach

Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie serdecznie zapraszają mieszkańców na niezwykłe widowisko "Iskry Niepodległej", które odbędzie się w dniach 6–8 maja 2025 roku na Placu Konstytucji 3 Maja. Wydarzenie wpisuje się w tegoroczne obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja.

Zdjęcie ilustracyjne

Wyszedł drzwiami, wrócił oknem, a pieniądze zniknęły

Bialscy policjanci zatrzymali 29-letniego mieszkańca Białej Podlaskiej, podejrzanego o włamanie do mieszkania swojego znajomego. Mężczyzna, który początkowo uczestniczył w spotkaniu towarzyskim, po kłótni z gospodarzem opuścił mieszkanie, by chwilę później powrócić – tym razem wchodząc przez okno.

Padwa zmierzy się z niewygodnym rywalem

Padwa Zamość w niedzielę podejmie Nielbę Wągrowiec

W spotkaniu 23. kolejki KPR Padwa Zamość zagra z Nielbą Wągrowiec. Początek niedzielnego meczu o godzinie 17.

Zdjęcie ilustracyjne
ZDJĘCIA

66-latka z gminy Jabłoń padła ofiarą internetowych oszustów. Napisała do niej "znajoma"

Kobieta, działając pod wpływem emocji i uśpionej czujności, uwierzyła w fałszywą wiadomość o rzekomej wygranej w konkursie znanej sieci handlowej. Poniżej publikujemy zapis jej rozmowy z oszustami.

Zdjęcie ilustracyjne

Rosyjski śmigłowiec nad polskim Bałtykiem

Do incydentu doszło wczoraj wieczorem. Zdaniem DORSZ Rosja testuje w ten sposób gotowość naszych systemów obrony powietrznej.

Prypeć, miasto położone nieopodal elektrowni, zostało ewakuowane dzień po wybuchu. Miasto opuściło około 50 000 mieszkańców

39 lat od katastrofy w Czarnobylu

Mija 39 lat od katastrofy w Czarnobylu; dziś Ukraina oddaje hołd bohaterom, przypominając, że rosyjska agresja i ataki na obiekty jądrowe nadal zagrażają światu, a walka o bezpieczeństwo trwa - przekazał w sobotę szef Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) Ukrainy Andrij Danyk.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium