Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

9 czerwca 2021 r.
12:00

W Kraśniku ma powstać Zakład Odzysku Energii. Będzie przetwarzać odpady na ciepło i prąd

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne

Przy ul. Fabrycznej w Kraśniku ma powstać Zakład Odzysku Energii. Inwestor – firma Ekoland przekonuje, że odpady, które teraz służą produkcji cementu, będą mogły zostać wykorzystane do produkcji ciepła w mieście oraz energii elektrycznej. Niektórzy radni mają jednak obawy. Chodzi o reakcję kraśniczan na tego typu inwestycje

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Firma Ekoland (specjalizuje się w gospodarce odpadowej, jest właścicielem Zakładu Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Kraśniku) ogłosiła niedawno, że chce wybudować przy ul. Fabrycznej 6 Zakład Odzysku Energii i produkować ciepło na potrzeby odbiorców w Kraśniku. Partnerem technologicznym, a później operatorem ZOE ma być Veolia Wschód odpowiedzialna za system ciepłowniczy i dostawy ciepła dla Kraśnika.

– Projekt jest na wstępnym etapie, ale mamy już wypracowane założenia dotyczące technologii, przepustowości, mocy cieplnej i elektrycznej oraz opłacalności tej inwestycji – mówi Wojciech Wojtaszek, prezes Ekolandu. – Przed nami przygotowanie pełnej dokumentacji, w tym samego projektu instalacji czy też uzyskanie decyzji środowiskowej i pozwolenia na budowę. Budowa zakładu może zacząć się już w 2023 roku oczywiście pod warunkiem, że otrzymamy do tego czasu wszystkie niezbędne decyzje i pozwolenia.

Zakład miałby ruszyć w 2024 roku.

– Do ZOE będą trafiać opady z czterech powiatów – kraśnickiego, janowskiego, lubelskiego i opolskiego – czyli obszaru obsługiwanego przez nasz Zakład Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Kraśniku. To z tego zakładu będzie pochodził pre-RDF przetwarzany w przyszłości w ZOE – wyjaśnia prezes Wojtaszek. I przekonuje, że korzyści są obopólne – zarówno dla firmy, jak i dla miasta i jego mieszkańców. – ZOE ma mnóstwo zalet ekonomicznych i środowiskowych. Przede wszystkim daje możliwość stabilizacji kosztów gospodarki odpadowej i cen ciepła – podkreśla. – Dzięki ZOE zredukowany zostanie poziom emisji dzięki ograniczeniu wykorzystania węgla w elektrociepłowni z korzyścią dla zdrowia mieszkańców i jakości środowiska.

Pre-RDF to kaloryczna część odpadów komunalnych. Chodzi m.in. o zużyte tekstylia, zanieczyszczone plastiki, zatłuszczony papier, odpady drewniane i wszystko, co jest łatwopalne, a czego nie da się już przetworzyć ponownie na surowce lub inaczej wykorzystać. Obecnie tego typu odpady trafiają albo do Cementowni Chełm, albo Cementowni Ożarów.

– Informację o planach nowej inwestycji, która pozwoli w sposób ekologiczny rozwiązać problem rosnących kosztów zagospodarowania odpadów, przyjąłem z zainteresowaniem – przyznaje Wojciech Wilk, burmistrz Kraśnika. – Dla mnie, jako gospodarza miasta, zasadniczą sprawą jest możliwość ustabilizowania cen za odpady komunalne i energię cieplną, którą ponoszą mieszkańcy. Niebagatelną sprawą jest również ograniczenie zużycia węgla w elektrociepłowni, co przyczyni się do poprawy jakości środowiska naturalnego. Dlatego z mojej inicjatywy odbyło się spotkanie przedstawicieli inwestora z radnymi Miasta Kraśnik. Jego celem było zaprezentowanie projektu i stworzenie możliwości do otwartej dyskusji na jego temat.

– Przedstawiona koncepcja Zakładu Odzysku Energii w ogólnym rozumieniu ekologii jest jak najbardziej słuszna – uważa radny Krzysztof Ślusarz, szef klubu radnych burmistrza (Porozumienie i Rozwój). – Mam jednak obawy o to, jaki będzie odbiór społeczny tej inwestycji. Czy nie będzie protestów, jeśli mieszkańcy odczytają ten projekt jako spalarnię śmieci. Obawiam się, że inwestorowi nie będzie łatwo przekonać do tego kraśniczan, zwłaszcza, że obecnie jest spore poruszenie w związku z planowaną budowy farmy wiatrowej. Lokalizacja turbin wiatrowych w pobliżu miasta spowodowała pewne problemy dla części mieszkańców Kraśnika (są to przede wszystkim właściciele działek, którzy znaleźli się w strefie oddziaływania wiatraków i póki co nie mogą zacząć budowy swoich domów – red.).

– Tego typu zakład to jest dobry pomysł, ale pod takim warunkiem, że gmina będzie uczestniczyć w tym projekcie – dodaje radny Jerzy Misiak (klub radnych prawa i Sprawiedliwości).

Obecnie w Polsce działa kilka tego typu zakładów m.in. w Krakowie, Rzeszowie i Poznaniu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Widmo spadku coraz poważniej zaczyna zagrażać Wiśle Puławy

Widmo spadku coraz poważniej zaczyna zagrażać Wiśle Puławy

Nie o takim wyniku marzyli kibice Wisły Puławy przeciwko GKS Jastrzębie. W starciu dwóch ekip walczących o utrzymanie w sobotę górą byli goście. Podopieczni trenera Macieja Tokarczyka przegrali aż 1:4 i znaleźli się w strefie spadkowej

Giełda w Nowym Jorku straciła 6,4 bln dolarów w dwa dni

Giełda w Nowym Jorku straciła 6,4 bln dolarów w dwa dni

To był najgorszy dzień na giełdzie od czasu pandemii. Indeks Dow Jones stracił w piątek ponad 2 tys. punktów, co w porównaniu z czwartkowymi spadkami oznacza, że nowojorska giełda straciła rekordowe 6,4 biliona dolarów w ciągu dwóch dni – donosi „Wall Street Journal”. To wynik zapowiedzianych przez Trumpa ceł oraz chińskiej zapowiedzi ceł odwetowych.

Naukowcy z Lublina chcą przewidywać awarie sieci energetycznych
WYSOKIE NAPIĘCIE

Naukowcy z Lublina chcą przewidywać awarie sieci energetycznych

Przerw w dostawie energii elektrycznej może być znacznie mniej, bo awarie będzie można przewidywać. Może być też bardziej ekologicznie i z myślą o środowisku – naukowcy Politechniki Lubelskiej tworzą Laboratorium Inteligentnych Systemów Diagnostycznych w Inżynierii Wysokonapięciowej – LabTech.

KMP Biała Podlaska

Było zgłoszenie o jednym, ale saperzy znaleźli jeszcze dwa

Granaty moździerzowe z czasów II wojny światowej znaleziono podczas prac ziemnych przy ul. Janowskiej w Białej Podlaskiej.

Orlen Oil Motor Lublin mistrzem Polski Par Klubowych po raz czwarty z rzędu!

Orlen Oil Motor Lublin mistrzem Polski Par Klubowych po raz czwarty z rzędu!

Ten weekend z pewnością na długo zapamięta Dominik Kubera. Po bardzo dobrym występie w piątek w MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha „Domin” i Bartosz Zmarzlik zostali mistrzami Polski Par Klubowych

Śląsk i Motor na remis. Beniaminek z Lublina zdobył 40 punkt
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Śląsk i Motor na remis. Beniaminek z Lublina zdobył 40 punkt

Śląsk Wrocław nie poszedł za ciosem. Po domowej wygranej z Lechem Poznań ostatni zespół w tabeli PKO BP Ekstraklasy zremisował w meczu przyjaźni z Motorem 1:1. Gospodarze i tak mogą być zadowoleni, bo niewiele zabrakło, a w końcówce beniaminek z Lublina zgarnąłby pełną pulę.

Mecz Śląsk Wrocław - Motor Lublin na trybunach (galeria)
galeria

Mecz Śląsk Wrocław - Motor Lublin na trybunach (galeria)

Tydzień temu kibice obu drużyn mieli bardzo dużo powodów do radości. Motor Lublin u siebie pokonał Stal Mielec 4-1. A mecz Śląsk Wrocław - Lech Poznań zakończył się wynikiem 3-1.

Chatka Żaka w 1974 roku
WYWIAD

Gdyby nie Chatka Żaka, to nie byłoby w Lublinie kultury jaką znamy

Chatka Żaka ma 60 lat. O historii, teraźniejszości i przyszłości opowiada nam Izabela Pastuszko, dyrektorka Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka.

Śnieżna sobota (5 kwietnia) w Lublinie
galeria

Śnieg, przymrozki i oblodzenie w województwie lubelskim

Miało być załamanie pogody i jest. A Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem, przymrozkami, opadami śniegu, oblodzeniem i gwałtownym wzrostem stanów wody.

Szalony Beret
foto
galeria

Szalony Beret

Największe muzyczne hity ostatnich lat, pulsujące światła i parkiet wypełniony miłośnikami muzyki oraz tańca – tak wyglądała ostatnia impreza w popularnym lubelskim klubie Rzut Beretem. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tej niezapomnianej nocy, podczas której królowały największe hity muzyczne!

Moto Session 2025
galeria

Moto Session 2025: Drft i szybkie samochody w Lublinie

Są samochody drogie i luksusowe. Są pokazy motocyklowych akrobacji. Są goście specjalni. W Lublinie trwa Moto Session 2025.

Tainted Grail: The Fall of Avalon
film

Tainted Grail: The Fall of Avalon. Edycja kolekcjonerska za 219 dolarów (wideo)

Twórcy Tainted Grail: The Fall of Avalon przed premierą gry uruchomili kampanię dla edycji kolekcjonerskiej.

W Lublinie przed Lidlem na Al., Solidarności pikietowało kilka osób

Pikietują przed Lidlem. I zapowiadają bojkot

Dęblin, Puławy, Zamość i Lublin – sklepy Lidla w tych miastach naszego regionu znalazły się na liście miast, w których zaplanowano kolejną pikietę przeciw budowie centrum dystrybucyjnego sieci w miejscowości Gietrzwałd.

Motor zdobył w sobotę 40 punkt w tym sezonie

Remis w meczu przyjaźni. Śląsk Wrocław - Motor Lublin (zapis relacji na żywo)

Jak na mecz przyjaźni przystało, spotkanie Śląska Wrocław i Motoru Lublin zakończyło się polubownym wynikiem 1:1.

Świdniczanka przegrała w sobotę z KSZO

Świdniczanka gorsza od KSZO

Druga porażka z rzędu Świdniczanki. Tym razem drużyna trenera Łukasza Gieresza musiała uznać wyższość rywali z Ostrowca Świętokrzyskiego (0:2).

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium