We wtorek, 21 czerwca o godz. 18 w Centrum Kultury odbędzie się kolejne spotkanie w ramach cyklu "Fotografia w dialogu". Tym razem pisarz Jacek Dehnel i fotografik Marcin Sudziński opowiedzą o fotografiach grozy, losu i cierpienia.
– W swoich początkach fotografia pokazywała świat „wyczyszczony”. Szlachetne panie i panowie w odświętnych ubraniach, upozowani na tle kolumny i kotary, niczym na oficjalnych portretach. Piękne pejzaże[...], wzniosłe, starożytne budowle. Szybko jednak okazało się, że do tego rajskiego królestwa, jak do pałacu księcia Siddharthy, przesącza się cierpienie i groza. Fotografia naukowa zaczęła zapisywać choroby i deformacje ciała, uwieczniano nie tylko generałów w galowych mundurach, ale i zwłoki na polach bitew, egzekucje czy spalone miasta, poszukiwania etnograficzne objawiły, chcąc czy nie chcąc, bezmiar biedy europejskiej wsi – piszą organizatorzy w kontekście tematu spotkania.
W czasie spotkania zaprezentowana zostanie wystawa pokazująca kilkadziesiąt powstałych w drugiej połowie XIX i pierwszej połowie XX wieku zdjęć z kolekcji pisarza Jacka Dehnela. Zwraca uwagę na różnorodność przedstawień, które budzą w nas sprzeczne uczucia fascynacji i odrazy: od fotografii medycznych, przez policyjne, reportażowe, aż po zdjęcia amatorskie.
Wstęp na spotkanie jest wolny.