Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

CGK-hp

6 grudnia 2019 r.
10:16

"Chcemy ożywić piwnice Centrum Kultury". Rusza Jazz Bez Festiwal

1 0 A A
6 grudnia 2019 19:00
(fot. Fot. materiały prasowe)

W weekend Centrum Kultury stanie się mekką dla wielbicieli jazzu. Będzie ten w klasycznym wydaniu i duża dawka muzyki eksperymentalnej. O 12. edycji Jazz Bez opowiada organizator wydarzenia, Adam Szczepanek.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Co usłyszymy w tym roku?

- Podczas tej edycji będą 4 „jazzbezowe” koncerty i jeden organizowany wspólnie z Ośrodkiem Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”. W maju tego roku zmarł Markijan Ivaszczyszyn, pomysłodawca Jazz Bezu, ale też wielki człowiek kultury Lwowa. Postać bardzo kulturotwórcza i opiniotwórcza. Szczególnym wydarzeniem będzie koncert poświęcony jego osobie. Wykonają go piątek o 19 PKP Trio razem z dwoma muzykami z Ukrainy: Igorem Hnydynem na perkusji i Tarasem Kushnirukem na gitarze. Cały ten projekt tworzą artyści, którzy w Dzydze - czyli takim klubie „matce” we Lwowie, gdzie powstał Jazz Bez - bywali bardzo często. Wyrośli z tamtego środowiska. Zarówno muzycy z Ukrainy, jak i z Polski ze składu PKP.

• Tego samego dnia wystąpi również lubelski skład Anesthesis.

- Tak. I towarzyszyć im będzie warszawski trębacz Kamil Szuszkiewicz, znany m.in. z projektu Profesjonalizm. Zespół Anesthesis jest związany z Fundacją Badania Możliwości. To najbardziej aktywni muzycy jazzowi i jazzujący, eksperymentujący w Lublinie.

• W sobotę jest bardziej nowocześnie?

- Drugiego dnia odsłona projektu, który rozpoczął się w 2017 roku. Mam nadzieję, że na stałe wróci do Centrum Kultury. Cykl Modern Music Weekend ma za zadanie ukazywać najnowsze, najświeższe odkrycia z Polski i z zagranicy związane z szeroko pojętą muzyką niszową czy awangardową, z tzw. „muzyką nową”. Usłyszymy trzy koncerty. Zespół LOTTO, który gra muzykę eksperymentalną z pogranicza jazzu, noise’u, country i minimalu. Zaraz po nich wystąpi producent 1988 znany z duetu Syny. Te dwa występy będą ściśle ze sobą połączone. Chłopaki się znają i wyruszyli razem we wspólną trasę. Pierwszym koncertem tego dnia będzie polsko-estoński duet recitalowy - dwóch pianistów, czyli Piotr Sałajczyk i Mikhel Poll. Będą grać coś bardziej klasycznego, m.in. Szymanowskiego czy Tansmana.

• Ta nowa muzyka jest w dużej mierze eksperymentalny. Czy w takim kierunku podąża współczesny jazz?

- Nie tylko. Jest blok mainstreamowy, w którym niewiele się zmienia oraz środowisko eksperymentatorów, którzy szukają nowych ścieżek i form wyrazu. Tacy ludzie często wyrośli ze środowiska jazzowego, ale są to też muzycy, którzy wychowali się na metalu czy reggae. Twórcy poszukujący. Ci, którzy grają mainstream też poszukują nowych form wyrazu, ale w obrębie tego jazzu bardziej „przystępnego dla ucha”.

• W piątek będzie też jam session.

- Chcemy ożywić przestrzeń piwnic Centrum Kultury, nie tylko w czasie festiwalu, ale by te jamy pojawiały się częściej. Jest na to zapotrzebowanie. Muzyków przybywa, a nie mają gdzie i z kim grać. Jazz to często nie jest muzyka studyjna, tylko taka wręcz barowa, improwizowana. Zapraszamy nie tylko osoby po szkołach muzycznych, ale też tych, którzy chcą się spróbować na scenie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dachowanie na Kościelnej. Parczew

Dachowanie na Kościelnej. Parczew

Prawdopodobnie zbyt szybka jazda była przyczyną wypadku na ul. Kościelnej w Parczewie

Lublin. Park na Felinie zagrożony

Lublin. Park na Felinie zagrożony

Park na Felinie miał powstać w ramach budżetu obywatelskiego dla Lublina. Ale żaden wykonawca nie chciał się podjąć jego budowy za 380 tys. zł

Edach Budowlani do końca będą walczyć o czwórkę. W sobotę mecz z Juvenią Kraków

Edach Budowlani do końca będą walczyć o czwórkę. W sobotę mecz z Juvenią Kraków

W spotkaniu ostatniej kolejki sezonu zasadniczego Edach Budowlani Lublin zmierzą się z RzKS Juvenią Kraków. Pierwszy gwizdek na boisku przy ul. Magnoliowej w sobotę o godzinie 16. O tej samej porze rozpocznie się ważne dla układu tabeli spotkanie Awenta Pogoni Siedlce w Sopocie z Ogniwem

Zakończyła się pierwsza runda Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Zakończyła się pierwsza runda Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Organizatorem rozgrywek jest stowarzyszenie Manufaktura Futbolu. Do rywalizacji w grupie „35+” stanęło sześć drużyn. Mecze są rozgrywane na boisku Orlik Szkoły Podstawowej nr 5 przy ul. Jarzębinowej 6 w Świdniku, która jest oficjalnym partnerem Ligi PABLO. Rozgrywki w całości są finansowane ze Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego.

Miejska spółka nadal ma czuwać nad babskim rynkiem. Przybędzie miejsc parkingowych

Miejska spółka nadal ma czuwać nad babskim rynkiem. Przybędzie miejsc parkingowych

Od roku babski rynek działa w odnowionej przestrzeni. Administracją nadal zajmować się będzie Zakład Gospodarki Lokalowej, który jako jedyny złożył taką ofertę.

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewacz elektryczny?

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewacz elektryczny?

Ogrzewanie domu lub mieszkania może odbywać się na kilka sposobów, jednym z nich jest ogrzewacz elektryczny. Urządzenie o ekologicznym charakterze jest energooszczędnym wyborem dla osób ceniących sobie ekonomiczne rozwiązania. Producenci grzejników elektrycznych oferują nam modele zróżnicowane pod względem posiadanych funkcji, dlatego też bez problemu znajdziemy model dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb.

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival

Organizatorzy nie zwalniają tempa i przedstawiają kolejną gwiazdę największej lotniczej imprezy po tej stronie Wisły. To znany z widowiskowego lądowania na dachu wieżowca Burdż Al Arab w Dubaju Łukasz Czepiela.

Pierwszy robot zdał maturę

Pierwszy robot zdał maturę

W zeszłym tygodniu 263 tysiące absolwentów szkół średnich zdawało egzamin maturalny z języka polskiego. W ramach eksperymentu przeprowadzonego przez Fundację Zwolnieni z Teorii do rozwiązywania arkusza przystąpił również Prymus, robot wyposażony w sztuczną inteligencję

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji
Dzień Wschodzi
film

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji

W słoneczne popołudnie na alejkach Parku Ludowego pojawił się niecodzienny gość, który wzbudził ogromne zainteresowanie. Hydros, ultralekki, ważący zaledwie 34 kg bolid, stworzony przez studentów Politechniki Lubelskiej. Już jutro ekipa wyjeżdża na Shell Eco-marathon, który odbędzie się w tym roku w Nogaro we Francji.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Fala kwietniowych przymrozków dotknęła lubelskich sadowników. - U niektórych straty sięgają 100 proc. -mówi Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Minister rolnictwa obiecuje wsparcie.

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Na mapce ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dziś cała Lubelszczyzna na brązowo - kolor ten oznacza ekstremalne zagrożenie pożarowe w lasach

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Stan zapasów krwi grupy A RhD (-) i grupy 0 RHD (-) jest bardzo niski - alarmuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

W tej gminie opozycja nie istnieje. Przeciwko wójtowi do wyborów nie przystąpił żaden kontrkandydat, a na 15 miejsc w radzie - wszystkie 15 otrzymał jeden komitet - ten popierający Jana Gędka. Głosowanie było potrzebne tylko w jednym okręgu. Czy to jeszcze demokracja?

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Małgorzata Bzówka nie jest już prezesem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu. Zastąpił ją jako pełniący obowiązki Franiszek Josik.

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna