Od soboty, 8 sierpnia, przez dziewięć kolejnych dni Szczebrzeszyn będzie stolicą języka polskiego.
A wszystko za sprawą festiwalu, w którym udział weźmie wielu pisarzy i językoznawców. Oprócz spotkań autorskich, gwiazdy będzie można zobaczyć - a przede wszystkim porozmawiać - na wszystkich ulicach miasta.
Festiwal to wspólne dziecko Piotra Dudy, animatora i menadżera kultury wywodzącego się ze Szczebrzeszyna, Tomasza Brzozowskiego, wydawcy i założycielowi Fundacji Czułego Barbarzyńcy, formalnego organizatora festiwalu oraz Elżbiety Szymańskiej związanej z Teatrem Mazowieckim.
Dzięki takim organizatorom do Szczebrzeszyna udało się ściągnąć wielu wybitnych twórców. Pierwszego dnia imprezy zaplanowano spotkanie z fotografikiem Markiem Staszewskim oraz pisarzem i historykiem Adamem Zamoyskim. W niedzielę natomiast czytelnicy będą mogli osobiście poznać Józefa Wilkonia i Agnieszkę Taborską, autorów książki "Rybak na dnie morza" oraz wybitnego językoznawcę prof. Jerzego Bralczyka.
Z kim jeszcze będziemy mogli się zobaczyć? Szczebrzeszyn odwiedzą m.in.: Eustachy Rylski, Ryszard Krynicki, Marek Bieńczyk, Grzegorz Kasdepke i Jakub Żulczyk. Nie zabraknie też wybitnych aktorów: Mai Komorowskiej, Stanisławy Celińskiej, Jadwigi Jankowskiej-Cieślak, Katarzyny Herman, Karoliny Gorczycy, Stefana Szmidta, Mariusza Bonaszewskiego, Adama Woronowicza, Przemysława Bluszcza.
W ramach "Stolicy języka polskiego" w Szczebrzeszynie odbędą się też trzydniowe warsztaty dla dziennikarzy i młodych ludzi zainteresowanych książkami oraz warsztaty ilustracji "Homo lector" dla uczniów i absolwentów liceum plastycznego. Poznają oni proces powstawania książki oraz dowiedzą się, jak przebiega współpraca z wydawcą. W części praktycznej będą mieli zaś okazję do stworzenia książki własnego pomysłu.
Organizatorzy zaplanowali także warsztaty teatralne i muzyczne. Pomyśleli także o najmłodszych. Dzieci w wieku od 5 do 8 lat zapraszają na "Bajkowisko" (podczas którego maluchy poznają techniki tworzenia audiobooków) oraz "WYTWÓRNIKI" (zajęcia plastyczne i spotkania z ilustratorami oryginalnych książek, które bawią i rozwijają kreatywność, wyobraźnię oraz zdolności manualne u najmłodszych i nieco starszych dzieci). Głodni nie tylko doznań duchowych mogą wziąć udział w "Kuchni od literatury", czyli zajęciach kulinarnych dla dzieci i dorosłych prowadzonych we współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich z powiatu zamojskiego.
Komu i tego będzie mało, może wziąć udział w projekcjach filmów i spektaklach, projektach literacko-muzycznych, quizach językowych, wykładach i koncertach.
Pełny program imprezy znajdziemy na www.stolicajezykapolskiego.pl