Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

5 lipca 2017 r.
20:19

7. Landart Festiwal. Artystyczna droga przez Buble (program)

0 0 A A
6 lipca 2017 9:00
Jedna z prac (autorstwa Sławomira Matyjaszewskiego) jakie powstały nad Bugiem podczas wcześniejszych edycji Landartu<br />
Jedna z prac (autorstwa Sławomira Matyjaszewskiego) jakie powstały nad Bugiem podczas wcześniejszych edycji Landartu
(fot. Robert Pranagal / materiały organizatora)

Co Gdzie Kiedy. Był już Kazimierz, polsko-ukraińska granica, Roztocze. Od trzech lat jest Podlaski Przełom Bugu. To tutaj już w czwartek zjadą się artyści, by zostawić po sobie dedykowane temu miejscu dzieła sztuki. W okolicach Janowa Podlaskiego rozpoczyna się 7. Landart Festiwal.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Landarty, czyli osadzona w naturze sztuka współczesna, z biegiem lat stały się jednym z najbardziej rozpoznawalnych „produktów turystycznych” naszego regionu. „Wielokulturowy nurt Bugu”, czyli nadbużańskie tereny między Janowem a Włodawą z ich unikalnymi wydarzeniami kulturalnymi wygrał właśnie krajowy etap konkursu Komisji Europejskiej na Najlepszą Europejską Destynację. Lada dzień nad Bugiem pojawią się więc eksperci z Brukseli, by na własne oczy przekonać się o unikatowości tych terenów.

– W dużej mierze wygraliśmy właśnie dzięki Landart Festiwalowi – przyznaje Dorota Lachowska, dyrektor Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

To jedyny poświęcony landartom festiwal w Polsce, który przerwał dłużej niż dwie-trzy edycje. Jego twórca, czyli Fundacja Latająca Ryba, zaczynał skromnie. Na początku zapraszał 2-3 artystów, bo tylko na tylu było fundację stać. Dziś z budżetem ok. 200 tys. złotych może sobie pozwolić na sfinansowanie kilkunastu prac i zorganizowanie szeregu wydarzeń (koncerty, warsztaty dla dzieci, mapping, wystawy). Ale – jak podkreśla pomysłodawca festiwalu lubelski artysta Jarosław Koziara – nie jest to „kombinat turystyczny”. Landart Festiwal to nadal dość kameralna impreza, która swoje drugie życie prowadzi w internecie.

– Wydawałoby się, że pomysł wywiezienia sztuki współczesnej na krańce Polski, w krzaki, jest absolutnie abstrakcyjny – mówi Koziara. – Ale tak nie jest. Odezwał się do mnie człowiek z drugiego końca świata – z Nowej Zelandii. Też zajmuje się landartem. Przyjedzie w tym roku i zrobi jedną z prac.

Nad Bugiem pojawią się też artyści z Ukrainy, Włoch, Niemiec i z Polski. Powstanie 16 instalacji. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to „Droga”. – Dosłownie i w przenośni – tłumaczy Koziara. – Koncentrujemy się na czterech kilometrach drogi od wsi Bubel Granna do Bubla Starego. A każdy z artystów interpretuje hasło na swój sposób.

Co kilka lat festiwal zmieniał miejsce. Artystyczne instalacje pojawiały się w kazimierskich kamieniołomach i na Roztoczu. W tym roku powstanie już trzecia plenerowa galeria sztuki nad Bugiem. Ale nie ostatnia, bo impreza zostaje tu na dłużej.

– Prace tutaj nie są niszczone. I – co najważniejsze – budzą zainteresowanie nie tylko turystów, ale także miejscowych – podkreśla Koziara. – Zaobserwowaliśmy nawet spory wśród chłopów na temat interpretacji dzieła. Prości ludzie zainfekowani bakcylem sztuki współczesnej to największa wartość naszego festiwalu – podkreśla.

– Staramy się także zatrudniać do pracy ludzi stamtąd – dodaje Barbara Luszawska. – Automatycznie stają się wówczas kustoszami tego przedsięwzięcia.

 

7. Landart Festiwal - PROGRAM

Realizacja projektów przez zaproszonych artystów, 6 -15.07.2017 9:00

Artyści: Warsztaty - Agnieszka ChwiałkowskaAgnieszka DudekArtur TrojanowskiBart WolniewiczDonald Buglass (NZ)Dorota ProbaGrzegorz BorkowskiJan SajdakJanusz BałdygaJarosław KoziaraLorenzo Palmeri (IT) Mariusz TarkawianWarsztaty-Marta RyczkowskaMonika ProbaPaweł ChlebekRalf Witthaus (DE)Robert KuśmirowskiRoman Krawczenko (UA)Sergiy Radkkevich (UA)Siarhiej Leskiec (BL)Tatiana Talipowa Tomasz SikoraVlodko Kaufm­an (UA)Waldemar RudykWolodymyr Topij (UA)
Miejsca: Droga Janów Podlaski - Stary Bubel

INSTALACJA / Robert Kuśmirowski , Donald Buglass (NL) Waldemar Rudyk , Sergiy Radkievich (UA) Artur Trojanowski , Lorenzo Palmeri (I) Vlodko Kaufman (UA), Grzegorz Borkowski, Ralf Witthaus (DE) Paweł Chlebek , Jarosław Koziara , Jan Sajdak ,Tatiana Talipowa (UA), Bart Wolniewicz, Agnieszka Dudek PERFORMANCE/ Janusz Bałdyga, Vladimir Topij (UA).

Wystawy, 6-16 lipca 2017-07-06 09:00

6- 16 lipca – plenerowe wystawy fotografii prac land artu: Biała Podlaska, Janów Podlaski

Warsztaty, 8 – 15.07 2017-07-08 09:00

Artyści: Warsztaty - Agnieszka Chwiałkowska Warsztaty-Marta Ryczkowska
Mały Land Art -warsztaty dla dzieci / świetlica wiejska w Bubel Grannie / codziennie od 10.00 – 15.00 Kontakt: karuzela.sztuki@op.pl

Projekt „Mały Land Art” to program edukacyjny dla dzieci i młodzieży, który odwołuje się do lokalnej kultury i natury okolic Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu”, zajęcia są skierowane do dzieci z całego regionu oraz okolicznych wiosek.

Noc Kupały 

W sobotę, 8 lipca, o godz. 21  Zamku Biskupim w Janowie Lubelskim Noc Kupały – widowisko obrzędowe w wykonaniu Teatru Wiejskiego Czeladońka i impreza, na której zagra DJ Papa Zura z towarzyszeniem trąbki i perkusji

Teatr Obrzędowy Czeladońka z miejscowości Lubenka istnieje już 30 lat i na przestrzeni tych lat w teatrze zagrało już blisko 100 aktorów amatorów. Obecnie teatr liczy trzydzieści osób. Teatrem kieruje Kazimierz Kusznierow, który od 1977 roku kierował domem kultury w Lubence.

Pokaz pracy Ralfa Witthausa 2017-07-14 19:00

 Stadnina Koni w Janowie Podlaskim

Pokaz rysunków Mariusza Tarkawiana 2017-07-14 20:00

 Zamek Biskupi w Janowie Podlaskim

Monady – widowisko audiowizualne, 14 i 15 lipca

Artyści: Bart Wolniewicz
„Monady” – widowisko audiowizualne w technice mappingu 3 D / realizacja Bart Wolniewicz, godz.22.00 – 24.00

Wernisaż 2017-07-15 15:00

Artyści: Warsztaty - Agnieszka Chwiałkowska Agnieszka Dudek Artur Trojanowski Bart Wolniewicz Donald Buglass (NZ) Dorota Proba Grzegorz Borkowski Jan Sajdak Janusz Bałdyga Jarosław Koziara Lorenzo Palmeri (IT) Mariusz Tarkawian Warsztaty-Marta Ryczkowska Monika Proba Paweł Chlebek Ralf Witthaus (DE) Robert Kuśmirowski Roman Krawczenko (UA) Sergiy Radkkevich (UA) Siarhiej Leskiec (BL) Tatiana Talipowa Tomasz Sikora Vlodko Kaufm­an (UA) Waldemar Rudyk Wolodymyr Topij (UA)

Baza i klub festiwalu ; agroturystyka ,,Sami Swoi” Bubel Łukowiska 17

Pozostałe informacje

właścicielka pracowni krawieckiej

Jak założyć konto firmowe na Amazon? Poradnik

Amazon jest jedną z największych i najbardziej rozpoznawalnych platform e-commerce na świecie. Dla wielu firm, zarówno tych małych, jak i dużych, obecność na Amazonie to klucz do sukcesu.

Sklep internetowy w 2024 roku - co należy wiedzieć?

Sklep internetowy w 2024 roku - co należy wiedzieć?

W 2024 roku handel elektroniczny przeżywa dynamiczny rozwój, przynosząc nowe możliwości i wyzwania zarówno dla przedsiębiorców, jak i konsumentów. W dobie postępującej digitalizacji, sklep internetowy staje się kluczowym elementem strategii biznesowych, umożliwiając dotarcie do szerokiego grona klientów na całym świecie.

Lukas Klemenz i jego koledzy w niedzielę zagrają na wyjeździe z GKS Tychy

Górnik Łęczna w niedzielę zagra w Tychach mecz o wszystko

W niedzielę o godzinie 15 odbędą się wszystkie mecze 34. kolejki. Walczący o grę w barażach o PKO BP Ekstraklasę Górnik Łęczna zagra na wyjeździe w Tychach z tamtejszym GKS, którego jednym z czołowych zawodników jest były snajper zielono-czarnych Bartosz Śpiączka.

Akademicki Laur Dziennikarski wręczony. Znamy laureatów nagrody

Akademicki Laur Dziennikarski wręczony. Znamy laureatów nagrody

W piątek 24 maja odbyła się dziesiąta – jubileuszowa gala AKLAUD, czyli Akademickiego Lauru Dziennikarskiego. Nagrodę wręczono w dwóch kategoriach: AKLAUD i AKLAUD Młodych.

Adam Skiba
Pogoda na weekend
film

Upalnie, ale sporo chmur - pogoda na weekend

Upały, ale z chmurami. Tradycyjnie w piątek przedstawiamy prognozę pogody przygotowaną przez meteorologów z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS. Prezentuje Adam Skiba.

Wisła Grupa Azoty Puławy w ostatniej kolejce zagra najważniejszy mecz sezonu 23/24

Wisła Grupa Azoty chce postawić kropkę nad i w meczu z Pogonią Siedlce

Zapowiada się ciekawa sobota w Puławach. Wisła Grupa Azoty zagra ostatni mecz w sezonie. Walczący o utrzymanie podopieczni Mikołaja Raczyńskiego zmierzą się z drugą w tabeli Pogonią Siedlce, która jeszcze nie przypieczętowała awansu. Pierwszy gwizdek o godz. 14.

Pracownicy firmy DROGMOST mają zacząć pracować przy budowie ulicy Ładnej w poniedziałek.
ZAMOŚĆ

Drogowcy wejdą na Ładną. To część większej inwestycji

Na Lwowskiej prace już trwają, na Ładnej mają się zacząć w poniedziałek. Ta pierwsza jest rozbudowywana, druga powstanie od podstaw. Obie są elementami większej inwestycji, najdroższej z drogowych zaplanowanych na ten rok przez miasto Zamość.

Brak uwagi mógł doprowadzić do tragedii

Brak uwagi mógł doprowadzić do tragedii

Kilka dni temu w Łukowie na ul. 11 Listopada doszło do wypadku, w skutek którego kierująca samochodem osobowym potrąciła nastolatkę jadącą rowerem.

Euro 2024 coraz bliżej. Czy w Lublinie będzie strefa kibica?

Euro 2024 coraz bliżej. Czy w Lublinie będzie strefa kibica?

Flagi, szaliki, okrzyki zachwytu i wspólne westchnięcia po zmarnowanych okazjach — to atmosfera towarzysząca kibicom w trakcie występów Polaków na międzynarodowych turniejach. Ci, którzy nie mogą być na miejscu występu z naszymi reprezentantami często wybierają się do tzw. stref kibica. Sprawdziliśmy, czy przed zbliżającym się EURO 2024 w Lublinie pojawi się takie miejsce.

Łukasz Mierzejewski po pięciu latach żegna się z Avią Świdnik

Łukasz Mierzejewski żegna się z Avią Świdnik

Po pięciu latach Avia Świdnik będzie miała nowego trenera. Kontrakt Łukasza Mierzejewskiego, który wygasa 30 czerwca nie zostanie przedłużony. W czwartek żółto-niebiescy oficjalnie poinformowali, że w klubie dojdzie do zmiany szkoleniowca.

Moc atrakcji dla kobiet od kobiet. Dla zdrowia, urody i rozrywki
25 maja 2024, 11:00

Moc atrakcji dla kobiet od kobiet. Dla zdrowia, urody i rozrywki

Porady fizjoterapeutów, konsultacje dietetyczne, pokazy kosmetyczne i mnóstwo innych atrakcji czeka na wszystkie panie, które w sobotę (25 maja) wybiorą się do Galerii Twierdza w Zamościu na wydarzenie "Kobiety-Kobietom". Z okazji Dnia Matki organizuje je Stowarzyszenie Lokalnie i Globalnie.

Imprezy klubowe w Lublinie – 24-25 maja
24 maja 2024, 19:00

Imprezy klubowe w Lublinie – 24-25 maja

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Przed nami weekend. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto nasze propozycje.

Tajemnice skrzynki elektrycznej: Jak działa instalacja elektryczna w Twoim domu?

Tajemnice skrzynki elektrycznej: Jak działa instalacja elektryczna w Twoim domu?

Instalacja elektryczna w każdym domu jest sercem systemu zasilającego każde urządzenie, od lamp po komputery. Chociaż często jest niewidoczna, ukryta za ścianami i w skrzynkach elektrycznych, jej znaczenie jest nie do przecenienia. W tym artykule przyjrzymy się, jak skonstruowana jest domowa instalacja elektryczna, jakie role pełnią poszczególne jej elementy oraz jakie tajemnice kryje każda skrzynka elektryczna.

Ewolucja iPhone'a - od symbolu luksusu do narzędzia codzienności

Ewolucja iPhone'a - od symbolu luksusu do narzędzia codzienności

Od momentu swojego debiutu w 2007 roku, iPhone nie tylko odmienił sposób, w jaki ludzie komunikują się i korzystają z technologii, ale także stał się ikoną współczesnej kultury. Ewolucja iPhone'a jest zarówno historią innowacji technologicznych, jak i opowieścią o zmieniających się potrzebach społeczeństwa oraz roli smartfonów w życiu codziennym.

Jak wybrać odpowiednią przyczepkę rowerową dla dzieci?

Jak wybrać odpowiednią przyczepkę rowerową dla dzieci?

Rodzinna przejażdżka rowerowa to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu, na przykład w weekend. Takową można zaplanować nawet z półrocznym dzieckiem, a do tego celu przyda się odpowiednia przyczepka dla małego pasażera.

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna