Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

5 lipca 2017 r.
20:19

7. Landart Festiwal. Artystyczna droga przez Buble (program)

0 0 A A
6 lipca 2017 9:00
Jedna z prac (autorstwa Sławomira Matyjaszewskiego) jakie powstały nad Bugiem podczas wcześniejszych edycji Landartu<br />
Jedna z prac (autorstwa Sławomira Matyjaszewskiego) jakie powstały nad Bugiem podczas wcześniejszych edycji Landartu
(fot. Robert Pranagal / materiały organizatora)

Co Gdzie Kiedy. Był już Kazimierz, polsko-ukraińska granica, Roztocze. Od trzech lat jest Podlaski Przełom Bugu. To tutaj już w czwartek zjadą się artyści, by zostawić po sobie dedykowane temu miejscu dzieła sztuki. W okolicach Janowa Podlaskiego rozpoczyna się 7. Landart Festiwal.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Landarty, czyli osadzona w naturze sztuka współczesna, z biegiem lat stały się jednym z najbardziej rozpoznawalnych „produktów turystycznych” naszego regionu. „Wielokulturowy nurt Bugu”, czyli nadbużańskie tereny między Janowem a Włodawą z ich unikalnymi wydarzeniami kulturalnymi wygrał właśnie krajowy etap konkursu Komisji Europejskiej na Najlepszą Europejską Destynację. Lada dzień nad Bugiem pojawią się więc eksperci z Brukseli, by na własne oczy przekonać się o unikatowości tych terenów.

– W dużej mierze wygraliśmy właśnie dzięki Landart Festiwalowi – przyznaje Dorota Lachowska, dyrektor Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

To jedyny poświęcony landartom festiwal w Polsce, który przerwał dłużej niż dwie-trzy edycje. Jego twórca, czyli Fundacja Latająca Ryba, zaczynał skromnie. Na początku zapraszał 2-3 artystów, bo tylko na tylu było fundację stać. Dziś z budżetem ok. 200 tys. złotych może sobie pozwolić na sfinansowanie kilkunastu prac i zorganizowanie szeregu wydarzeń (koncerty, warsztaty dla dzieci, mapping, wystawy). Ale – jak podkreśla pomysłodawca festiwalu lubelski artysta Jarosław Koziara – nie jest to „kombinat turystyczny”. Landart Festiwal to nadal dość kameralna impreza, która swoje drugie życie prowadzi w internecie.

– Wydawałoby się, że pomysł wywiezienia sztuki współczesnej na krańce Polski, w krzaki, jest absolutnie abstrakcyjny – mówi Koziara. – Ale tak nie jest. Odezwał się do mnie człowiek z drugiego końca świata – z Nowej Zelandii. Też zajmuje się landartem. Przyjedzie w tym roku i zrobi jedną z prac.

Nad Bugiem pojawią się też artyści z Ukrainy, Włoch, Niemiec i z Polski. Powstanie 16 instalacji. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to „Droga”. – Dosłownie i w przenośni – tłumaczy Koziara. – Koncentrujemy się na czterech kilometrach drogi od wsi Bubel Granna do Bubla Starego. A każdy z artystów interpretuje hasło na swój sposób.

Co kilka lat festiwal zmieniał miejsce. Artystyczne instalacje pojawiały się w kazimierskich kamieniołomach i na Roztoczu. W tym roku powstanie już trzecia plenerowa galeria sztuki nad Bugiem. Ale nie ostatnia, bo impreza zostaje tu na dłużej.

– Prace tutaj nie są niszczone. I – co najważniejsze – budzą zainteresowanie nie tylko turystów, ale także miejscowych – podkreśla Koziara. – Zaobserwowaliśmy nawet spory wśród chłopów na temat interpretacji dzieła. Prości ludzie zainfekowani bakcylem sztuki współczesnej to największa wartość naszego festiwalu – podkreśla.

– Staramy się także zatrudniać do pracy ludzi stamtąd – dodaje Barbara Luszawska. – Automatycznie stają się wówczas kustoszami tego przedsięwzięcia.

 

7. Landart Festiwal - PROGRAM

Realizacja projektów przez zaproszonych artystów, 6 -15.07.2017 9:00

Artyści: Warsztaty - Agnieszka ChwiałkowskaAgnieszka DudekArtur TrojanowskiBart WolniewiczDonald Buglass (NZ)Dorota ProbaGrzegorz BorkowskiJan SajdakJanusz BałdygaJarosław KoziaraLorenzo Palmeri (IT) Mariusz TarkawianWarsztaty-Marta RyczkowskaMonika ProbaPaweł ChlebekRalf Witthaus (DE)Robert KuśmirowskiRoman Krawczenko (UA)Sergiy Radkkevich (UA)Siarhiej Leskiec (BL)Tatiana Talipowa Tomasz SikoraVlodko Kaufm­an (UA)Waldemar RudykWolodymyr Topij (UA)
Miejsca: Droga Janów Podlaski - Stary Bubel

INSTALACJA / Robert Kuśmirowski , Donald Buglass (NL) Waldemar Rudyk , Sergiy Radkievich (UA) Artur Trojanowski , Lorenzo Palmeri (I) Vlodko Kaufman (UA), Grzegorz Borkowski, Ralf Witthaus (DE) Paweł Chlebek , Jarosław Koziara , Jan Sajdak ,Tatiana Talipowa (UA), Bart Wolniewicz, Agnieszka Dudek PERFORMANCE/ Janusz Bałdyga, Vladimir Topij (UA).

Wystawy, 6-16 lipca 2017-07-06 09:00

6- 16 lipca – plenerowe wystawy fotografii prac land artu: Biała Podlaska, Janów Podlaski

Warsztaty, 8 – 15.07 2017-07-08 09:00

Artyści: Warsztaty - Agnieszka Chwiałkowska Warsztaty-Marta Ryczkowska
Mały Land Art -warsztaty dla dzieci / świetlica wiejska w Bubel Grannie / codziennie od 10.00 – 15.00 Kontakt: karuzela.sztuki@op.pl

Projekt „Mały Land Art” to program edukacyjny dla dzieci i młodzieży, który odwołuje się do lokalnej kultury i natury okolic Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu”, zajęcia są skierowane do dzieci z całego regionu oraz okolicznych wiosek.

Noc Kupały 

W sobotę, 8 lipca, o godz. 21  Zamku Biskupim w Janowie Lubelskim Noc Kupały – widowisko obrzędowe w wykonaniu Teatru Wiejskiego Czeladońka i impreza, na której zagra DJ Papa Zura z towarzyszeniem trąbki i perkusji

Teatr Obrzędowy Czeladońka z miejscowości Lubenka istnieje już 30 lat i na przestrzeni tych lat w teatrze zagrało już blisko 100 aktorów amatorów. Obecnie teatr liczy trzydzieści osób. Teatrem kieruje Kazimierz Kusznierow, który od 1977 roku kierował domem kultury w Lubence.

Pokaz pracy Ralfa Witthausa 2017-07-14 19:00

 Stadnina Koni w Janowie Podlaskim

Pokaz rysunków Mariusza Tarkawiana 2017-07-14 20:00

 Zamek Biskupi w Janowie Podlaskim

Monady – widowisko audiowizualne, 14 i 15 lipca

Artyści: Bart Wolniewicz
„Monady” – widowisko audiowizualne w technice mappingu 3 D / realizacja Bart Wolniewicz, godz.22.00 – 24.00

Wernisaż 2017-07-15 15:00

Artyści: Warsztaty - Agnieszka Chwiałkowska Agnieszka Dudek Artur Trojanowski Bart Wolniewicz Donald Buglass (NZ) Dorota Proba Grzegorz Borkowski Jan Sajdak Janusz Bałdyga Jarosław Koziara Lorenzo Palmeri (IT) Mariusz Tarkawian Warsztaty-Marta Ryczkowska Monika Proba Paweł Chlebek Ralf Witthaus (DE) Robert Kuśmirowski Roman Krawczenko (UA) Sergiy Radkkevich (UA) Siarhiej Leskiec (BL) Tatiana Talipowa Tomasz Sikora Vlodko Kaufm­an (UA) Waldemar Rudyk Wolodymyr Topij (UA)

Baza i klub festiwalu ; agroturystyka ,,Sami Swoi” Bubel Łukowiska 17

Pozostałe informacje

Ostra sobota
foto
galeria

Ostra sobota

Ostra Sobota w Klubokawiarni OSTRO! Za didżejką stanął jeden z najlepszych didżejów w Polsce - 69beats oraz Szop-n! Jak zawsze było dużo fajnej muzyki. Jeśli jesteście ciekawi jak było, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Wypadki w regionie

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Wypadki w regionie

Śliska nawierzchnia i niedostosowanie prędkości do warunków drogowych były przyczyną dwóch zdarzeń, do których doszło wczoraj i dziś rano w Chotyłowie i Białej Podlaskiej. Policja apeluje o ostrożność za kierownicą oraz dostosowanie stylu jazdy do panujących warunków atmosferycznych.

Górnik Łęczna zremisował ósmy mecz w rundzie jesiennej

Górnik Łęczna dwa razy prowadził z GKS Tychy, ale kompletu punktów nie wywalczył

Po 16. kolejkach Górnik Łęczna miał na koncie siedem remisów na zapleczu PKO BP Ekstraklasy. Tym razem do Łęcznej przyjechał GKS Tychy, a więc drużyna, która w tym sezonie punktami dzieliła się do tej pory aż 10-krotnie. W meczu padły aż cztery gole, ale obie drużyny solidarnie podzieliły się punktami po raz kolejny.

Raz, dwa, trzy "i,,...
galeria

Raz, dwa, trzy "i,,...

W dniach 23-25 listopada w Lublinie odbywa się 3. FIT – Festiwal Improwizacji Teatralnych, który zaprasza publiczność do świata spontanicznych spektakli, pełnych kreatywności i interakcji. Wydarzenie odbywające się w Domu Kultury LSM to wyjątkowa okazja, by doświadczyć magii, improwizacji i zabawy.

Stella Johnson wróciła do gry po przerwie spowodowanej kontuzją

Polski Cukier AZS UMCS do przerwy prowadził we Wrocławiu, a przegrał ze Ślęzą ponad 20 punktami

Polski Cukier AZS UMCS Lublin został rozgromiony we Wrocławiu. Zespołowi, który aspiruje do medali mistrzostw Polski takie porażki nie przystoją.

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Azoty Puławy świetnie rozpoczęły mecz w Kwidzynie i ostatecznie pokonały Energę Borys MMTS 35:32

(Po lewej Radosław Dobrowolski, rektor UMCS w Lublinie. Po prawej Jakub Banaszek, prezydent Chełma.)

Oddział UMCS w Chełmie? Jest porozumienie między prezydentem a rektorem

Włodarz Chełma zadeklarował nawiązanie trwałej współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Efektem tego porozumienia jest utworzenie Centrum Kompetencji Europejskich w mieście - miejsce, które ma stać się ważnym ośrodkiem edukacji i miejscem pracy w regionie.

Tak obecnie prezentuje się ulica Granatowa w Lublinie

Ulica Granatowa w Lublinie dziurawa jak ser szwajcarski. Niedługo może się to zmienić

Prace projektowe nad ulicą Granatową miały nabrać tempa, jednak mieszkańcy Węglina Południowego jeszcze poczekają na realizację obietnic. Radna Anna Glijer interweniuje w sprawie poprawy bezpieczeństwa i komfortu użytkowników tej ulicy i dopytuje o miejsca parkingowe. Miasto zapewniało, że prace ruszą, jednak pojawił się duży problem.

Lewart zakończył 2024 rok porażką

KS Wiązownica pokonał Lewart Lubartów w meczu o sześć punktów

Na koniec 2024 roku i na początek rundy wiosennej Lewart zagrał bardzo ważne spotkanie w Wiązownicy. Przed pierwszym gwizdkiem obie ekipy w tabeli dzieliło pięć punktów. Beniaminek z Lubartowa miał szansę, żeby znacznie ten dystans zmniejszyć. Niestety, goście przegrali 0:2. A to oznacza, że przerwę w rozgrywkach przezimują na przedostatnim miejscu.

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?
wybory prezydenckie

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?

Radosław Sikorski w starciu z Rafałem Trzaskowskim, tym żyła polska scena polityczna od kilku dni. Dzisiaj to, kto będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta RP jest już jasne. Co o wyborze prezydenta Warszawy na kandydata myślą politycy z naszego regionu?

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Po blisko dwóch tygodniach przerwy Wisła Puławy wróciła do walki o punkty. Jednak w ostatnim w 2024 roku na swoim stadionie podopieczni trenera Macieja Tokarczyka nie dali swoim kibicom powodów do radości. Marcin Stromecki i spółka przegrali aż 0:4

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Chełmiance bardzo zależało, żeby pozytywnym akcentem zakończyć 2024 rok. Gospodarze przede wszystkim chcieli się zrewanżować Starowi Starachowice za porażkę na inaugurację aż 1:5. Dodatkowo w sobotę biało-zieloni żegnali się ze swoim stadionem, który będzie teraz remontowany. Pożegnanie nie do końca się jednak udało. Mecz zakończył się remisem 1:1, a kibice mieli sporo pretensji do działaczy, że nie wszyscy weszli na trybuny.

Nagrodzeni uczniowie III edycji programu "Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie".

Nauka przez działanie. Startuje IV edycja programu „Aktywni Błękitni”

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ponownie zaprasza do udziału w ogólnopolskim programie „Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie”. Na uczestników czekają warsztaty, wycieczki - a dla najlepszych - konkursy z nagrodami.

Podlasie w końcówce jednak pokonało Świdniczankę
ZDJĘCIA
galeria

Szalona końcówka. Świdniczanka tylko przez 23 sekundy cieszyła się z remisu w derbach z Podlasiem

Po raz enty mają czego żałować piłkarze Świdniczanki. Po kwadransie meczu z Podlasiem mogli prowadzić 2:0, ale zmarnowali nawet rzut karny. Efekt? Po dramatycznej końcówce przegrali 1:2, a to była dla nich już szósta z rzędu porażka. Rywale z Białej Podlaskiej przełamali się za to na wyjazdach, bo wygrali drugie takie spotkanie w tym sezonie. Poprzednie 21 sierpnia w Chełmie.

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Już w najbliższy poniedziałek (25.11) UMCS wręczy tytuły doktora honoris causa Anne Applebaum, Agnieszce Holland i Oldze Tokarczuk. Wcześniej odbędzie się jednak pikieta środowisk, którym ta decyzja nie przypadła do gustu.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30