Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

29 lipca 2016 r.
11:11

Carnaval Sztukmistrzów 2016: Co warto zobaczyć, gdzie warto pójść?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga

Przed nami trzy najciekawsze dni tegorocznego Carnavalu Sztukmistrzów, czyli święta ulicznych artystów i cyrku bez zwierząt. Jak co roku będzie dużo śmiechu, zadzierania głowy, kilometrowych spacerów od spektaklu do spektaklu i mnóstwo zrobionych zdjęć

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

A jak będzie lał deszcz? Na to pytanie, które zadawać może sobie wielu widzów odpowiedzmy od razu: też będzie wesoło.

– Są przygotowane zastępcze przestrzenie w razie gdyby pogoda nas zmusiła do schowania się pod dachem – mówi Ewa Dados-Jabłońska z biura festiwalu. Gdzie dokładnie przenoszone będą występy? – O tym będziemy informować na bieżąco poprzez stronę internetową, Facebooka i w punkcie informacyjnym na pl. Łokietka.

To właśnie w tym punkcie warto wziąć ulotkę z programem. Są w nim aż 133 wydarzenia. Obejrzenie wszystkich jest podobno możliwe, chociaż wymaga pewnego wysiłku. Po pierwsze trzeba dokładnie wczytać się w program festiwalu (dlatego warto go wziąć), a po drugie trzeba się dużo nachodzić.

Weź dobre buty

Koniecznie należy przy tym pamiętać, że na ulicznych spektaklach lepiej zawczasu zająć sobie dobre miejsce, by nie musieć potem stawać na palcach lub wspinać się na latarnię, aby mieć dobry widok.

Wskazówka: warto po drodze pytać napotkanych znajomych o to, co już widzieli, jak im się podobało i których artystów polecają. Druga wskazówka: koniecznie trzeba założyć najwygodniejsze i najbardziej wytrzymałe buty. Eleganckie szpilki? Nie warto. Nie dość, że znacznie utrudnią bieganie od spektaklu do spektaklu, to i tak pozostaną zupełnie niezauważone w tłumie.

A będzie gdzie chodzić, bo w tym roku festiwal zawita do miejsc, w których wcześniej nie gościł. To m.in. wirydarz klasztoru dominikanów, pusty plac między kamienicami stojącymi wzdłuż ul. Olejnej, pl. Rybny, albo dziedziniec lubelskiego Zamku.

Fotki na Rynku

Nowością jest też m.in. lina rozpięta między Ratuszem a Bramą Krakowską. Po linach spacerować mają w tym roku goście z 30 krajów świata, w tym z USA, Australii, Peru, Kanady czy Brazylii. Wśród nich śmiałek, który zdołał przejść po linie wiszącej na wysokości 600 m (ponad trzy Pałace Kultury) i długiej na 1020 metrów (jak od Bramy Krakowskiej do Ogrodu Saskiego). Wrażenie mogą robić i ci, którzy nad Rynkiem mają chodzić po linie, do której nie będą przypięci. W razie potknięcia spadną na siatkę.
Aha, kamienice wokół Rynku znów mają barwną iluminację, a na pl. Po Farze znowu wiszą parasolki.

Za darmo, ale...

Zdecydowana większość festiwalowych atrakcji to wydarzenia bezpłatne. Bilety wprowadzono tylko na te spektakle, które wymagają specjalnej zamkniętej przestrzeni. Na wszystkie takie punkty bilety kosztują tyle samo: 15 złotych. Można je kupić poprzez serwis internetowy Ticketpro, czy też w salonach Empiku.
Koniecznie!

O ile w zeszłym roku główną gwiazdą była ekipa Burn Out Punks, o tyle w tym roku jako największa atrakcja wskazywane są dwa przedstawienia plenerowe.

Oba odbywają się w tym samym czasie (o godz. 21.30) , ale w różnych miejscach (ul. Olejna i dziedziniec Zamku). Na szczęście grane są po dwa razy: w piątek i w sobotę, dlatego idąc raz w jedno miejsce, a raz w drugie można zobaczyć oba spektakle.

Jeden z nich to „Wanded” w wykonaniu eVenti Verticali. Tu trzeba będzie mocno zadzierać głowę, bo wszystko będzie się rozgrywać na ścianie. Na linie zawisną tu dwaj bohaterowie, którzy będą się poruszać po wyświetlanej na ścianie planszy rodem z gier wideo z lat 80. W zasadzie to będzie wiele plansz, które będą zmuszały głównych bohaterów do różnych wygibasów i pojedynków tudzież ucieczek przed policyjnymi pościgami.

Drugi z najbardziej polecanych spektakli to „Cyrk bez przemocy” w wykonaniu Kliniki Lalek. Okrutnie myli się ten, kto pomyśli, że to zwykłe przedstawienie kukiełkowe, bo jak nazwać zwykłym spektakl, gdzie lalki przedstawiające zwierzęta są w rozmiarach tychże zwierząt? Tak, żyrafa też. Słoń potrafiący stać na trąbie – również. I wygłodniały lew. Aha, żyrafa jest na zabój zakochana w treserze.
Uprzedzamy: jest duże ryzyko, że w żyrafie zakocha się widownia.

Dla dużych dzieci też

Co roku sporo jest też pytań o to, które występy szczególnie polecane są dla rodziców wybierających się na Carnaval Sztukmistrzów z małymi dziećmi. – Dla dzieci polecane są: Igrashka Plashko, Zig Zag Circo, Comapgne du fill a retrode, Luigi Ciotta i Andrea Menozzi – wylicza Ewa Dados-Jabłońska z biura festiwalu. Większe dzieci obowiązkowo trzeba zabrać na Zamek w piątek lub sobotę na godz. 21.30.

Z dzieckiem można też wybrać się do Klanzowego Miasteczka Zabaw Niezwykłych, które stałym bywalcom festiwalu zapewne jest dobrze znane. W tym roku miasteczko działa na pl. Kaczyńskiego, czyli obok Centrum Kultury i w piątek czynne jest od godz. 16 do 19, zaś w sobotę i niedzielę od godz. 12 do 17.

Pozostali artyści

Andrea Menozzi serwuje tricki proste, ale efektowne, dzieci będą mieć ubaw, zaś dorośli będą mogli odnaleźć ironiczną wizję codzienności. Występuje na placu przed Centrum Kultury przy Peowiaków w piątek o godz. 17 i 19, w sobotę o 17.40 i 19.40, zaś w niedzielę o 17.30 i 19.10.

Barada Street anonsowany jest jako międzynarodowy duet „tyczkowatego angielskiego idioty i siłacza z Kirgistanu” z „piorunującą komedią pełną akrobatyki, żywiołowej muzyki i bezczelnej głupoty”. Co kryje się za takim opisem będzie można sprawdzić na pl. Po Farze w piątek o godz. 16.50 i 18.30, w sobotę o 17 i 18.40 oraz w niedzielę o godz. 17. Ostatni występ w niedzielę odbędzie się o 19.30 na pl. Rybnym.

Bill Bombadill to artysta posługujący się żonglerką, akrobacją i pantomimą. Może podobać się dzieciom, ale raczej nie tym bojaźliwym, bo jego występy potrafią przyprawić również o dreszcze. W piątek wystąpi o 16.50 na Rynku, w sobotę o 16.50 na deptaku po stronie pedetu, a o 18.40 na Rynku, zaś w niedzielę o 17 na pl. Rybnym i o 19.20 na deptaku po stronie pedetu.

Compagnie du fil a retorde to przesycona humorem kameralna burleska pod tytułem „Nie plącz się” z wystrojem dość kiczowatym, ale celowo. Występy będą się odbywać wyłącznie na wirydarzu klasztoru oo. dominikanów na Starym Mieście: w piątek o godz. 18, a w sobotę i niedzielę o godz. 17 i 20.

Cotzani&Wendy – po ich występie można się spodziewać strzelania z bata, rzucania nożami i magicznych sztuczek w zderzeniu niegrzecznego chłopca i naiwnej dziewczynki, która zdobi wszystko, by łobuz na nią zerknął. W piątek można ich zobaczyć przed CK o 16, w sobotę na deptaku po stronie pedetu o 17.40 i 20.10, zaś w niedzielę przed CK o 16.40 i 18.20.

Domi Circo to artysta, który występ zaczyna od ustawienia się w roli fajtłapy, choć potem zadziwia umiejętnościami i wywołuje uśmiech, także na dziecięcych buziach. Tego iluzjonistę i żonglera zobaczymy w piątek o godz. 16 na pl. Po Farze, w sobotę o 16.50 na Rynku i o 19.20 na pl. Rybnym, zaś w niedzielę na Rynku o 17.40 i 19.30.

Emiliano to – jak zapowiadają go organizatorzy Carnavalu Sztukmistrzów – „artysta eksperymentujący, poszukujący różnych form wyrazu z pogranicza sztuk cyrkowych, teatru i tańca”. Występy przed Teatrem Andersena w sobotę i niedzielę o godz. 18.

Ey Pacha! to człowiek-orkiestra: muzyka na żywo, klaunada, beatbox, teatr kukiełkowy i gra na pile. A skoro człowiek-orkiestra to będzie próbował grać koncert. I będzie śmiesznie. Wystąpi w sobotę o godz. 16 na Rynku i o 17.50 na pl. Po Farze. W niedzielę o 17.50 na pl. Rybnym i o 19 na pl. Po Farze.

Freak Show to Pan Ząbek (tak, ten) i jego Panna Helleene w komedii małżeńskiej „Speciale-Normale”, czyli słodkie uniesienia, czarna komedia i skrajne humory. Wszystkie występy przed Teatrem Andersena: w piątek o godz. 17 i 19.10, zaś w sobotę i niedzielę o godz. 16 i 19.

Goma z programem „The Atari Show” to „komedia ruchu i taneczne show”. Artysta pożycza motywy muzyczne ze znanych filmów okraszając to żonglerką i tańcem. Piątkowy występ o godz. 16 na deptaku po stronie pedetu, sobotnie na Rynku o godz. 17.40 i 19.30, zaś w niedzielę Goma wystąpi o 16 na deptaku po stronie pedetu, a o 18.40 na pl. Rybnym.

Igrachka Plashko i ich „Circus” to wydarzenie szczególnie polecane dzieciom. Trzyczęściowy spektakl zaczyna się od relaksu i wśród baniek mydlanych i pięknych figur akrobatycznych, potem do zabawy zapraszani są ochotnicy z widowni, a wszystko wieńczy jazda na „najbardziej niebezpiecznym monocyklu świata”. W piątek zobaczymy ich o godz. 17.40 na Rynku, w sobotę o 16 przed CK, a o 17.40 na pl. Rybnym, natomiast w niedzielę o 16 przed CK i o 17.40 na deptaku po stronie pedtu.

Interactive theatre Moustache to nieźli wesołkowie. Ich „Postman” to uliczny spektakl wąsatych listonoszy wciągających do zabawy widzów. Chcesz dostać od nich przesyłkę? Musisz przejść próbę zręczności. Na koniec każdy z widzów będzie mógł wysłać znajomym prawdziwą pocztówkę. Tak, papierową, nie mail. Występy na deptaku po stronie pedetu w piątek o 17.40 i 19.20, a w sobotę o 16 i 18.30.

Luigi Ciotta. Gość z walizką. A w niej walizką. A w niej jeszcze jedną. I jeszcze jedną. Walka bagażowego z siłami chaosu w hotelu pełnym walizek. Do zobaczenia w piątek na Rynku o godz. 16.50 i 18.20. W sobotę o godz. 16.40 przed CK i o 18.40 na Rynku, zaś w niedzielę na pl. Po Farze o 16 i 18.

Lulu – kobieta ubrana we wczorajsze gazety kreśląca bajkowy świat przy użyciu markera i papieru. W piątek przed CK o godz. 18 i 20, w sobotę na pl. Po Farze o 16 i 19.30, zaś w niedzielę o 17.50 przed Centrum Kultury.

Michał Rycaj, czyli człowiek, który z piłką zrobi wszystko. Aktualny Mistrz Świata Freestyle Football (Liberec 2015) oraz Mistrz Świata Freestyle Football Światowej Federacji F3 (2013), dwukrotny Mistrz Polski, występował w Brazylii, Japonii, Malezji, Dubaju, Katarze, „Mam Talent”, Maroku i RPA. W Lublinie w piątek na Rynku o godz. 17.30 i 19.30, a w sobotę o 15.20 przed CK i o 17.20 na Rynku.

Piotr Denisiuk, czyli iluzjonista z Lublina, którego zapewne widzieliście wiele razy. To nic, bo co roku przygotowuje nowe show. Tym razem w klimacie ulicznej magii. W piątek o 17.40 na pl. Po Farze, a o 20.20 na depatku po stronie pedetu. W sobotęo 16.50 na pl. Rybnym i 19.20 na deptaku po stronie pedetu, zaś w niedzielę wyłącznie na deptaku o 16.50 i 18.30.

Śpiewające trampki. Podobno dla nich grawitacja nie ma żadnego znaczenia. Do zobaczenia na deptaku koło koziołka w piątek o 18.30 i 20, a w sobotę o 16 i 18.30.

Zig Zag Circo. Spóźnienie to pierwszy punkt występu duetu żonglerów z dużą dawką humoru, nie tylko dla najmłodszych. W piątek na deptaku po stronie pedetu o 16.50 i 18.30. W sobotę na pl. Rybnym o godz. 16 i 18.30, a w niedzielę o 16 i 18.30 na Rynku.

Biletowane

Betticombo. W spektaklu „Al Cubo” dwóch mężczyzn i kobieta budują konstrukcje z plastikowych wiaderek i ukulele. Występy w namiocie na Błoniach obok Zamku w sobotę i niedzielę o 20.30.

La Boca Abierta to muzyczne przedstawienie Anne Kampf i Lior Shoov będące opowieścią o międzyludzkich relacjach językiem akrobacji i gimnastyki. W sobotę i niedzielę w Teatrze Starym o godz. 19.

La chouing – klauni usiłujący przechytrzyć śmierć pozorując ją na scenie. W piątek w Teatrze Starym o 19.30.

Martine à la Plage. To spektakl dedykowany podwórku przy Olejnej. Tematem ma być „rytuał traktowany z dystansem i humorem”. W sobotę i niedzielę o godz. 20.45, ul. Olejna.

Muzyka

Carnaval Sztukmistrzów to również muzyka, choć jest ona tylko przyprawą. W piątek o godz. 19.30 na scenę na pl. Po Farze wyjdzie Georg Viktor Emmanuel, który nie używa żadnych instrumentów muzycznych, a jedynie własnego głosu. To nim wyczarowuje dźwięki gitary, trąbki, czy bębnów. A do tak zapętlonych dźwięków sam sobie śpiewa.

Drugim z piątkowych koncertów będzie występ Carnaval Brass Bandu zawiązanego specjalnie na lubelski festiwal. Ma to być powrót do idei ulicznego brass bandu. Usłyszymy trąbkę, puzon, saksofony tenorowy i barytonowy, tubę i bębny, a wszystko to złożyć ma się w uliczną zabawę „rodem z Nowego Orleanu”. Zabawa startuje o godz. 21.30, również na pl. Po Farze.

Trzeci i ostatni z koncertów w piątek da Attentat Fanfare porywając do tańca widzów połączeniem rytmów bałkańskich, samby, muzyki klezmerskiej, popu, walca i czego to jeszcze.

W sobotę na pl. Po Farze dwie muzyczne powtórki (ale na żywo) z piątku: o 21.30 Georg Viktor Emmanuel „Beat Party”, a o 22.30 Attentat Fanfare. W niedzielę na pl. Po Farze krótki występ da Hańba (początek o godz. 21), czyli Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa przenosząca słuchaczy do czasów międzywojnia za sprawą instrumentarium, w którym jest m.in. banjo, akordeon, tuba i grzebień. Do tego wszystkiego grają punk.

Pozostałe informacje

Po zimowej przerwie tężnia znowu częstuje solanką

Po zimowej przerwie tężnia znowu częstuje solanką

Po zimowej przerwie tężnia nad Krzną w Białej Podlaskiej znowu działa. Mieszkańcy mogą wdychać solankę.

Na lądzie, w wodzie i z powietrza. Szukają 38-latka i nic
galeria

Na lądzie, w wodzie i z powietrza. Szukają 38-latka i nic

Minął już przeszło tydzień od dnia, gdy zaginął 38-letni mieszkaniec powiatu Parczewskiego. Mimo intensywnie prowadzonych poszukiwań, na ślad mężczyzny nie udało się natrafić. Akcja ma być kontynuowana.

„Celuloid” – jubileuszowy koncert Marka Napiórkowskiego i Artura Lesickiego
Koncert
30 kwietnia 2025, 19:00

„Celuloid” – jubileuszowy koncert Marka Napiórkowskiego i Artura Lesickiego

W środę, 30 kwietnia w lubelskim Teatrze Starym odbędzie się specjalny koncert projektu „Celuloid” w wykonaniu dwóch czołowych polskich gitarzystów jazzowych: Marka Napiórkowskiego i Artura Lesickiego. Będzie to wydarzenie upamiętniające dziesiątą rocznicę wydania albumu „Celuloid”, wspólnego projektu obydwu muzyków.

Michał Oleksiejczuk zaczynał swoją przygodę z MMA w federacji TFL

Michał Oleksiejczuk pokonał Sedriquesa Dumasa podczas gali UFC 314

Impreza odbywała się w Miami na Florydzie. Dla Polaka pojedynek na gali UFC 314 był szansą przełamania złej serii w postaci trzech porażek z rzędu. Dumas natomiast swój ostatni pojedynek zakończył zwycięstwem pokonując Denisa Tiuliulina.

W Chełmie upamiętniono 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 15. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej
galeria

Chełm pamięta. Uroczystości rocznicowe na Górze Chełmskiej

W niedzielę Chełm oddał hołd ofiarom dwóch bolesnych wydarzeń w historii Polski. W mieście odbyły się uroczystości upamiętniające 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 15. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej. To był dzień skupienia, pamięci i wspólnoty.

Dworek Starościński jest siedzibą Centrum Integracji Społecznej w Krasnymstawie. jedna z jego sal służy już też nowożeńcom

Lepiej niż w urzędzie. Cywilne śluby w uroczym dworku. Nie trzeba dopłacać

Już nie w urzędzie, ale znacznie przyjemniejszych okolicznościach mówią sobie sakramentalne "tak" młode pary, które śluby zawierają w Krasnymstawie. Od początku tego miesiąca urzędnik USC udziela ich w saloniku Dworku Starościńskiego przy ul. Sikorskiego 10.

Wrastaj w Hrubieszów. Ponad pół setki nowych drzew w parku
ZDJĘCIA
galeria

Wrastaj w Hrubieszów. Ponad pół setki nowych drzew w parku

To akcja, dzięki której od 2019 roku w mieście przybyły już setki nowych drzew. Od soboty jest ich o 55 więcej. Rosną w Parku Solidarności w ramach akcji "Wrastaj w Hrubieszów". Zostały zasadzone przez dzieci i ich rodziców.

Świetna atmosfera w Lublinie, szkoda tylko, że Motor przegrał z Lechem
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Świetna atmosfera w Lublinie, szkoda tylko, że Motor przegrał z Lechem

Sprzedaż biletów na mecz Motor Lublin – Lech Poznań nie trwała nawet godziny. Na trybunach pojawiło się 15200 widzów. Piłkarze obu ekip dostarczyli kibicom solidnej dawki emocji i chyba nikogo po stronie gospodarzy nie trzeba będzie specjalnie przekonywać, żeby wrócił na Motor Lublin Arenę. Sprawdźcie nasze zdjęcia z niedzielnego hitu PKO BP Ekstraklasy.

Umowa gminy z filią AWF podpisana

Samorząd bliżej uczelni. Skorzystają studenci i młodzieżowa drużyna pożarnicza

Samorząd zacieśnia więzi z kolejną uczelnią. Korzyści mają być obopólne, nie tylko dla studentów, ale również dla młodzieżowej drużyny pożarniczej.

Wielkanocne zakupy. Gdzie świąteczny koszyk wyjdzie najtaniej?

Wielkanocne zakupy. Gdzie świąteczny koszyk wyjdzie najtaniej?

Najmniej za koszyk wielkanocnych zakupów zapłacą klienci sklepów cash & carry, a najwięcej kupujący w supermarketach - wynika z analizy ASM SFA. Najtańszymi sieciami okazały się Selgros, Makro Cash & Carry i Auchan, zaś najdroższymi Intermarché, Carrefour i Dino.

Filip Luberecki przedłużył kontrakt z Motorem o dwa lata

Motor Lublin wreszcie przedłużył kontrakt z utalentowanym obrońcą

Kibice Motoru wyczekiwali informacji o sytuacji kontraktowej Filipa Lubereckiego i wreszcie się doczekali. W poniedziałkowy wieczór klub z Lublina ogłosił, że 19-latek podpisał nową umowę. A ta obowiązywać będzie do końca 2027 roku.

Bialska Rada Kobiet istnieje pół roku. Pracuje nad "solidnymi podstawami"

Bialska Rada Kobiet istnieje pół roku. Pracuje nad "solidnymi podstawami"

Formalnie powołana w listopadzie ubiegłego roku Bialska Rada Kobiet póki co głównie promuje się na Facebooku. Panie zapewniają jednak, że pracują nad „solidnymi podstawami”.

„Na Scenie... za Sceną...” – intymny cykl monodramów w lubelskim CSK
23 kwietnia 2025, 19:00

„Na Scenie... za Sceną...” – intymny cykl monodramów w lubelskim CSK

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zaprasza 23–24 kwietnia na cykl „Na Scenie... za Sceną...”. Przez dwa kolejne wieczory zaprezentowane zostaną dwa poruszające monodramy, w których wystąpią znakomici aktorzy: Anna Seniuk oraz Michał Piela.

Nawet 5 lat więzienia za przemoc wobec ratowników medycznych
PROJEKT

Nawet 5 lat więzienia za przemoc wobec ratowników medycznych

Ministerstwo Sprawiedliwości zgłosiło do prac rządu projekt zmian kodeksu karnego, które mają skuteczniej chronić funkcjonariuszy publicznych, ratowników medycznych i obywateli niosących pomoc

Następca Franka Sinatry, Matt Dusk wystąpi w Centrum Spotkania Kultur
koncert
16 kwietnia 2025, 20:00

Następca Franka Sinatry, Matt Dusk wystąpi w Centrum Spotkania Kultur

16 kwietnia w lubelskim Centrum Spotkania Kultur wystąpi kanadyjski wokalista Matt Dusk. Artysta zdobył międzynarodową sławę dzięki wyjątkowemu głosowi i umiejętności łączenia tradycyjnego jazzu z nowoczesnymi brzmieniami.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30