Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY już po raz 12. w Lublinie. W dniach 2-5 września Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych Rozdroża zaprosi na wyjątkowe muzyczne atrakcje z udziałem gwiazd z kraju i ze świata.
Od początku swojego istnienia lubelski festiwal stawia sobie za cel śledzenie nieoczywistych związków dawnego i współczesnego, archaicznego i najnowszego. W tym roku hasłem przewodnim imprezy będzie "O obrotach", które pozwoli na obserwację kulturowych połączeń w czasie i przestrzeni.
- Nasz Festiwal stara się inspirować, być miejscem twórczego "czytania" kultury, z respektem dla jej siły wzmacniającej nasze wzajemne relacje. Temat tegorocznej edycji skłania do refleksji, jak się wobec tego nieustannego kołowrotu zdarzeń odnaleźć. Co warto porzucić, a co za wszelką cenę próbować ocalić - opowiadają organizatorzy.
Mikołaj Kopernik i Greta Thunberg
Mimo pandemii w tym roku KODY tradycyjnie będą miejscem koncertów, oper i spektakli muzycznych oraz spotkań z tańcem. Nie zabraknie przede wszystkim premier z udziałem wybitnych artystów. Już koncert inauguracyjny zapowiada się wyjątkowo. Tytułowe "O obrotach" wykonają sekstet wokalny proMODERN i Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa. Koncert odbędzie się 2 września o godz. 18 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5).
To będzie niezwykłe muzyczne doświadczenie. W Filharmonii zabrzmią legendarne utwory Krzysztofa Pendereckiego czy Witolda Lutosławskiego. Będą również zamówione specjalnie na Festiwal KODY najnowsze kompozycje Jagody Szmytki i Wojciecha Blecharza. Wreszcie improwizowane performance'y Jerzego Kornowicza. Premierowo zabrzmi także utwór Zygmunta Krauzego "Kopernik / Nasza planeta", odwołująca się do tekstów Mikołaja Kopernika i Grety Thunberg.
Diabelskie skrzypce
Od czwartku koncerty realizowane będą już w Centrum Kultury przy ul. Peowiaków 12. 3 września planowane są dwa muzyczne wydarzenia. Najpierw o godz. 18 w Piwnicach CK organizatorzy zaproszą na występ improwizujących kompozytorów, którzy zabiorą odbiorców w audio-wizualną podróż z cyklu Partytury Fotograficzne. Wystąpią: Szabolcs Esztenyi (fortepian), Hubert Zemler (perkusja), Ryszart Latecki (trąbka, harmonium, pseudoinstrumenty, syntezator analogowy) oraz Tadeusz Wielecki (kontrabas). Występowi będą towarzyszyć fotografie Andrei Baciu.
O godz. 20 na sali widowiskowej Centrum Kultury odbędzie się koncert "Diabelskie skrzypce" poświęcony postaci wiejskiego muzykanta. Artyści sięgnęli po autentyczne wiejskie melodie mazurkowe, oraz po szczególny instrument – diabelskie skrzypce Lejaren Hillera. - Rekonstrukcja diabelskich skrzypiec Lejarena Hillera, w połączeniu z alchemicznym warsztatem dźwiękowym Cezarego Duchnowskiego, przeniesienie publiczność KODÓW w mityczną epokę skrzypków-szamanów - zapewniają organizatorzy. Będzie to wyjątkowe połączenie muzyki elektronicznej i tradycyjnej, wzbogacone elementami teatru.
Kolejny koncert w piątek, 4 września o godz. 18. Będzie to opera "Anonymous" w nowej wersji przygotowanej przez grupę Anonymous Ensemble. Historia traktująca o świecie pozbawionym hamulców i ograniczeń wynikającym z rzeczywistości internetowej będzie łączyć w sobie instrumenty, elektronikę i wizualizacje.
Wspólny taniec w Wirydarzu
Finał festiwalu zaplanowano na 5 września. O godz. 20 w Wirydarzu Centrum Kultury Maciej Filipczuk, Ewa Grochoska i Paweł Grochocki oraz grupy warsztatowe Praktyk Lokalnej Kultury zaprezentują program "Złota Gałąź" i zaproszą wszystkich odbiorców do aktywnego uczestnictwa w nocy tańca. - Warto zabrać ze sobą otwartość, chęć współtworzenia balu i maseczkę ochronną, ozdobioną jak przystało na taką uroczystość oraz jakikolwiek dzwon, dzwonek lub dzwoneczek - dodają organizatorzy.
W tym roku także w Internecie!
Z powodu trwającej epidemii COVID 19 tegoroczna edycja KODÓW będzie wyjątkowa z jeszcze jednego powodu. Po raz pierwszy widzowie będą mogli za darmo uczestniczyć w Festiwalu za pośrednictwem Internetu. Wszystkie koncerty będą na żywo transmitowane na stronie internetowej www.kody-festiwal.pl. Za darmo będzie można również uczestniczyć w wydarzeniach bezpośrednio, ilość osób na koncertach będzie jednak ograniczona.
Program:
Środa, 2 września:
- godz. 18 - O Obrotach, Filharmonia Lubelska
Czwartek, 3 września:
- godz. 18 - Lśnienie, Centrum Kultury
- godz. 20 - Diabelskie skrzypce, Centrum Kultury
Piątek, 4 września:
- godz. 18 - Otchłań, Centrum Kultury
Sobota, 5 września:
- godz. 20 - Złota gałąź, Centrum Kultury