Rozmowa z Pawłem Hadrianem z Centrum Spotkania Kultur, koordynatorem Festiwalu Podróży i Reportażu Kontynenty
- Skąd pomysł na taki festiwal?
– To inicjatywa, która bezpośrednio wyrasta z cyklu Kontynenty – Lubelskie Spotkania Podróżnicze. Przez dwa lata przewinęło się przez nie kilkudziesięciu polskich podróżników, dokumentalistów i reportażystów, a na sali zawsze były tłumy.
Przyznam jednak, że jesteśmy już trochę zmęczeni tematem taniego podróżowania. Chcemy wchodzić głębiej w tematykę podróżniczą, zwracać uwagę na mechanizmy, które rządzą światem. W Polsce nie ma cyklicznego festiwalu reportażu, będziemy więc pierwsi. Nie zabraknie jednak i tematyki przygodowej, typowo podróżniczej.
- Który ze znanych reportażystów przyjedzie do Lublina, by nam o tym wszystkim opowiedzieć?
– Jesteśmy bardzo dumni, że udało nam się ściągnąć Paula Theroux. Panie z Wydawnictwa Czarne, które w Polsce wydało jego „Wielkie bazar kolejowy” czy „Safari mrocznej gwiazdy”, nie mogły uwierzyć, że nam się to udało. Bo on na takie imprezy nie chce jeździć.
- To jak to zrobiliście?
– Opowiedzieliśmy mu historyjkę o tym, po co to robimy. Zaproponowaliśmy mu też napisanie eseju. I napisał, bardzo dobry tekst. Odnosi się w nim do tego, o czym mu mówiliśmy, więc chyba go to zaintrygowało.
5 czerwca w Lublinie będzie opowiadał o swoim życiu podróżnika i pisarza. A opowiada pięknie, tak samo jak pisze. Po jego wystąpieniu będzie tez możliwość zadawania pytań.
- Jakie jeszcze wielki reporterskie nazwiska udało wam się ściągnąć?
– Będzie też Hugh Thomson, autor „Tequila Oil” czy „Białej skały”. Też po raz pierwszy w Polsce. Jego akurat nie było trudno namówić. I polska gwiazda reportażu – Wojciech Jagielski. Spotkanie z nim poprowadzi Dariusz Fedor, redaktor naczelny magazynu Kontynenty.
Poza tym w programie festiwalu koncert Čači Vorba i węgierskiej grupy Vágtázó Csodaszarvas, warsztaty, m.in. pisarskie prowadzone przez Maxa Cegielskiego, a także prezentacje i projekcie filmowe. W piątek i niedzielę zapraszamy do sali operowej, a w sobotę wiele równoległych wydarzeń w salach: kameralnej, konferencyjnej, kinowej i na placu przed CSK. Robimy też otwarty nabór prezentacji podróżniczych. Przyślijcie nam coś fajnego i przekonajcie nas, że warto was pokazać. Zgłoszenia powinny zawierać tytuł wystąpienia, opis mieszczący się w 500 znakach i pięć fotografii.
- Będzie też o świadomym i odpowiedzialnym podróżowaniu…
– W środowisku podróżniczym to temat ciągle wałkowany. Jaki wpływ ma to nasze podróżowanie na życie ludzi, których spotykamy po drodze. Temat turystyki jako formy neokolonializmu musi się więc pojawić. Obok fajnych opowieści o podróżach.
- Ile za to wszystko trzeba zapłacić?
– Karnet na wszystkie trzy dni festiwalu kosztuje 90 zł, a w przedsprzedaży 80 zł.
- Sporo.
– To blisko 30 wydarzeń, poza tym karnet upoważnia też do wejścia na wystawę „Genesis” brazylijskiego fotografa Sebastião Salgado. To 244 zdjęcia na blisko 1000 mkw. ścian ekspozycyjnych.
Pełny program Festiwalu Podróży i Reportażu Kontynenty, który odbędzie się 3-5 czerwca w Centrum Spotkania Kultur na stronie www.spotkaniakultur.com/kontynenty