Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

21 września 2020 r.
9:26

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
24 września 2020 12:00
(fot. materiały promocyjne)

Już po raz drugi w Lublinie zrealizowany zostanie Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki, czyli impreza promująca czytelnictwo wśród dzieci. W tym roku wydarzenie odbędzie się w dniach 24-27 września w Centrum Spotkania Kultur.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Festiwal Ojce i Dziatki to wydarzenie adresowane do dzieci, młodzieży oraz rodziców, dziadków, nauczycieli i opiekunów, także do osób na co dzień pracujących z dziećmi i książką.

-  Zapraszamy na interaktywne spotkania z literatami, warsztaty z artystami, happeningi, wystawy, gry i konkursy literackie, w których działania skierowane są do dzieci, głównie w kontekście rodziny, jako miejsca, w którym wykształcane i utrwalane są nawyki czytelnicze - zachęcają organizatorzy.

Inauguracja tegorocznej edycji festiwalu nastąpi 24 września o godz. 18.30. W Centrum Spotkania Kultur zostanie otwarta wyjątkowa wystawa Józefa Wilkonia, który w tym roku został Ambasadorem Festiwalu. W CSK do 18 października będzie można podziwiać jego ilustracje wykonane w różnych technikach, m.in. do książki "Pawie wiersze" Tadeusza Kubiaka. Na spotkaniu zostanie wyświetlony krótkometrażowy film dokumentalny w reż. Anny Jowity Ciołkiewicz "Za drzwiami wyobraźni. Józef Wilkoń".

Wcześniej tego samego dnia, o godz. 16, odbędą się warsztaty z Józefem Wilkoniem "Klucz do wyobraźni". Będą to zajęcia poświęcone sztuce taszyzmu.

Wśród zaproszonych gości będą m.in. autorka przygód smoka Pompona Joanna Olech, autor powieści fantastycznych Grzegorz Gajek, czy ilustrator komiksów Tomasz Samojilk. Autorów będzie można spotkać w różnych przestrzeniach miasta, m.in. w Filii nr 32 MBP przy ul. Szaserów 13 oraz w Domu Słów przy ul. Królewskiej 17. Będą spotkania, opowieści o literaturze i ciekawe warsztaty. Dodatkowo w sobotę i niedzielę w godz. 15-18 będzie można trafić na Ostry Dyżur Literacki, gdzie w scenografii gabinetu lekarskiego merytoryczni specjaliści literatury dla dzieci w kitlach lekarskich rekomendują wartościowe książki indywidualnie dobrane do wieku i preferencji oraz dotychczasowych doświadczeń czytelniczych ze szczególnym uwzględnieniem wartościowych nowości.

Finał festiwalu zaplanowano na niedzielę, 27 września o godz. 17. W Centrum Spotkania Kultur odbędzie się wyjątkowe muzyczne spotkanie z Michałem Rusinkiem, tłumaczem książki Dana Browna "Symfonia zwierząt".

- Nasz gość przybliży kolejną znakomitą książkę młodym czytelnikom, zapraszając ich tym razem do świata muzyki, bo oto Dan Brown, autor międzynarodowych bestsellerów, debiutuje jako twórca literatury dla dzieci i jako kompozytor! - opowiadają organizatorzy.

Na wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu obowiązują zapisy za pośrednictwem strony internetowej www.festiwalliteraturydzieciecej.pl. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

Program wydarzeń:

Czwartek, 24 września:
- godz. 12 - spotkanie autorskie z Joanną Olech (Biblioteka Multimedialna Biblio (F. 32 MBP w Lublinie), ul. Szaserów 13)
- godz. 14 - spotkanie i warsztat z Katarzyną Radziwiłł (Biblioteka Multimedialna Biblio (F. 32 MBP w Lublinie), ul. Szaserów 13)
- godz. 16 - warsztat artystyczny z Józefem Wilkoniem (Centrum Spotkania Kultur w Lublinie , pl. Teatralny 1, Mediateka Poziom +3)
- godz. 18 - uroczyste otwarcie festiwalu (Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, pl. Teatralny 1, Galeria Wystaw Czasowych)

Piątek, 25 września:
- godz. 10 - spotkanie z Agnieszką Tyszką (Biblioteka Multimedialna Biblio (F. 32 MBP w Lublinie), ul. Szaserów 13)
- godz. 12 - spotkanie z Grzegorzem Gajkiem (Biblioteka Multimedialna Biblio (F. 32 MBP w Lublinie), ul. Szaserów 13)

Sobota, 26 września:
- godz. 10 - warsztaty literackie z Małgorzatą Swędrowską (Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, pl. Teatralny 1, Mediateka Poziom +3)
- godz. 11 - spotkanie i warsztaty z Tomaszem Samojlikiem (Dom Słów , ul. Królewska 17)
- godz. 12 - warsztat tworzenia typograficznych kompozycji (Dom Słów , ul. Królewska 17)
- godz. 11.30 - spotkanie z autorką Olgą Ślepowrońską oraz warsztaty plastyczne z ilustratorką Weroniką Żurowską (Centrum Spotkania Kultur w Lublinie , pl. Teatralny 1, Małe CSK)
- godz. 15 - Ostry Dyżur Literacki (Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, pl. Teatralny 1, Księgarnia)

Niedziela, 27 września:
- godz. 10.30 - warsztat plastyczny z Marianną Jagodą (Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, plac Teatralny 1, Mediateka Poziom +3)
- godz. 10.30 - podwórko literackie (Dom Słów , ul. Królewska 17)
- godz. 12 - warsztaty z Katarzyną Walentynowicz (Dom Słów , ul. Królewska 17)
- godz. 15 - Ostry Dyżur Literacki (Księgarnia Między Słowami, ul. Rybna 4)
- godz. 17 - muzyczny finał Festiwalu z udziałem gościa specjalnego – Michała Rusinka (Centrum Spotkania Kultur w Lublinie , pl. Teatralny 1, Klub muzyczny)

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Miał gdzieś dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Złapali go z łysą oponą i pod wpływem

Miał gdzieś dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Złapali go z łysą oponą i pod wpływem

W ciągu czterech dni został złapany dwa razy przez policjantów za jazdę pod wpływem alkoholu. Jakby tego było mało, 36-latek posiadał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Teraz nie pojeździ, bo najbliższe 3 miesiące spędzi w policyjnym areszcie.

Grill w Świdniku czeka na majówkę

Świdnik zaprasza na grilla

Było wysypisko, a teraz jest zagospodarowany plac rekreacji z grillem. To nowa atrakcja dla mieszkańców Świdnika.

Stracony w Niemczech volkswagen nie wjechał na Białoruś

Stracony w Niemczech volkswagen nie wjechał na Białoruś

Funkcjonariusze NOSG zakazali dalszej podróży kierowcy volkswagena. Jak się okazało, auto było poszukiwane.

Rząd obiecuje szybkie wypłaty odszkodowań dla rolników po nawałnicach na Lubelszczyźnie

Rząd obiecuje szybkie wypłaty odszkodowań dla rolników po nawałnicach na Lubelszczyźnie

Wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak w rozmowie z Radiem Lublin zapowiada szybkie wsparcie finansowe dla poszkodowanych. Straty w niektórych miejscach sięgają 100%.

Kosiarka spalinowa w ogrodzie – wygoda w czystej postaci

Kosiarka spalinowa w ogrodzie – wygoda w czystej postaci

Zadbany trawnik to wizytówka każdego ogrodu, a jego pielęgnacja wymaga odpowiednich narzędzi. Posiadanie własnej kosiarki spalinowej to inwestycja, która zwraca się w postaci oszczędności czasu i energii. Nowoczesne kosiarki spalinowe oferują znacznie więcej niż tylko podstawowe koszenie – wyposażone są w systemy napędowe, regulację wysokości cięcia oraz pojemne kosze na trawę. Dzięki nim możesz cieszyć się pięknie przystrzyżonym trawnikiem bez nadmiernego wysiłku, a zróżnicowane modele pozwalają dopasować urządzenie do indywidualnych potrzeb każdego ogrodu.

Marta Wcisło przed sądem w Opolu Lubelskim

Szarpał i groził lubelskiej europosłance. Sąd utrzymał w mocy wyrok dla Adama H.

Adam H. szarpał i groził europosłance Marcie Wcisło (KO) na miejskim targowisku w Opolu Lubelskim. Sąd Okręgowy w Lublinie utrzymał w mocy wyrok skazujący 56-latka na pół roku więzienia w zawieszeniu na rok.

Co zużywa najwięcej prądu w domu? Oto 10 największych winowajców!

Co zużywa najwięcej prądu w domu? Oto 10 największych winowajców!

Z roku na rok rośnie nasza świadomość energetyczna. Coraz więcej osób zadaje sobie pytania: co zużywa najwięcej prądu w domu, jak obniżyć rachunki i jednocześnie działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Okazuje się, że wiele popularnych sprzętów AGD i RTV może odpowiadać za lwią część zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie domowym. Warto wiedzieć, które z nich są najbardziej energochłonne – i jak je obsługiwać, by oszczędzać nie tylko prąd, ale i pieniądze.

Jakie ubezpieczenie pojazdu jest obowiązkowe?

Jakie ubezpieczenie pojazdu jest obowiązkowe?

Masz samochód? Pamiętaj o badaniu technicznym – bez niego auto nie powinno być użytkowane. Zgodnie z zaleceniami wymieniaj oleje i filtry, kontroluj stan poszczególnych układów – szczególnie napędowego i hamulcowego. Co jeszcze jest twoim obowiązkiem? Musisz posiadać polisę OC! Dlaczego trzeba ją wykupić i co daje?

Rekordowe długi wobec ZUS. Płatnicy toną w zaległościach, średnia już 34 tys. zł

Rekordowe długi wobec ZUS. Płatnicy toną w zaległościach, średnia już 34 tys. zł

Rekordzista winien 818 milionów złotych, a statystyczny przedsiębiorca zalega już na ponad 34 tys. zł. ZUS ostrzega: sytuacja się pogarsza. Eksperci apelują o reformy.

Norweski black – metal. Taake, Asagraum, Heimland w Fabryce Kultury Zgrzyt
Koncert
24 kwietnia 2025, 18:00

Norweski black – metal. Taake, Asagraum, Heimland w Fabryce Kultury Zgrzyt

W najbliższy czwartek (24 kwietnia) lubelska Fabryka Kultury Zgrzyt zamieni się w świątynię mrozu i muzycznego mroku. Do Lublina zawita legendarna norweska formacja Taake, wspierana przez dwa znakomite supporty: Asagraum oraz Heimland. Szykuje się noc pełna surowych riffów, mrocznej atmosfery i hołdu dla klasyki gatunku.

Zielony azyl przy Hospicjum Dobrego Samarytanina. W Lublinie powstaje Artystyczny Ogród Społeczny

Zielony azyl przy Hospicjum Dobrego Samarytanina. W Lublinie powstaje Artystyczny Ogród Społeczny

Sztuka, ekologia i wspólnota – te trzy wartości będą fundamentem nowego miejsca w Lublinie. Przy Hospicjum Dobrego Samarytanina już wkrótce zakwitnie Artystyczny Ogród Społeczny.

Przyszłość Kościoła po śmierci Franciszka. Kto i kiedy zostanie nowym papieżem?
film

Przyszłość Kościoła po śmierci Franciszka. Kto i kiedy zostanie nowym papieżem?

W programie „Dzień Wschodzi” gościmy ks. prof. dr. hab. Mirosława Sitarza z Instytutu Prawa Kanonicznego KUL. W szczerej rozmowie komentuje śmierć papieża Franciszka, wyjaśnia zasady wyboru nowego papieża i analizuje przyszłość Kościoła w kontekście wyzwań współczesnego świata.

W pierwszym spotkaniu Bogdanka LUK Lublin pokonała mistrza Polski na jego terenie 3:1

Bogdanka LUK Lublin zagra z Jastrzębskim Węglem

W drugim meczu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin zmierzy się w hali Globus z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. Pierwszy gwizdek o godzinie 20.30

Papież Franciszek i KUL – bliskie relacje, wspólne cele, słowa otuchy

Papież Franciszek i KUL – bliskie relacje, wspólne cele, słowa otuchy

Papież Franciszek nie raz udowodnił, że jego serce bije mocno dla tych, którzy szukają nadziei, edukacji i duchowego wsparcia – niezależnie od miejsca, w którym się znajdują. Doskonałym tego przykładem są jego więzi z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II.

Barierki na ścieżce rowerowej przy wyjeździe na aleję Tysiąclecia

Barierki na ścieżce rowerowej. Będzie bezpieczniej?

Barierki ustawiono dla poprawy bezpieczeństwa – przekonują urzędnicy. Ale zdaniem niektórych rowerzystów mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30