Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

3 czerwca 2008 r.
11:25
Edytuj ten wpis

Pierwsza edycja Festiwalu Sztukmistrzów

0 0 A A

W przedostatni weekend czerwca Lublin stanie się miastem kuglarzy. Starówka i Śródmieście będą należały do żonglerów i akrobatów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
240 lat temu w Anglii został otwarty pierwszy nowożytny cyrk. W roku tej pięknej rocznicy nad Bystrzycą przybędzie nam nowa cykliczna impreza - Festiwal Sztukmistrzów. Ma być on dorocznym świętem kuglarzy, czyli artystów kojarzonych właśnie z cyrkiem.

- Chcemy na trzy dni zaczarować mieszkańców Lublina prawdziwą i aktualną sztuką ludyczną - mówią organizatorzy. - Mamy zamiar pokazać, że kuglarstwo to żywa, wciąż rozwijająca się sztuka. Pragniemy też wciągnąć do jej uprawiania jak najwięcej ludzi i stworzyć tu prężne środowisko.

Ma w tym pomóc rozpoczęta w miniony weekend Letnia Akademia Sztukmistrzów. Jeszcze w dwie kolejne soboty i dwie niedziele w Ogrodzie Saskim będzie można wziąć udział w darmowych warsztatach - nauczyć się żonglerki, spróbować chodzenia po linie oraz poznać tajniki klaunady. Zajęcia trwają około 4 godzin dziennie.

Prowadzą je m.in. członkowie Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów "Klanza”. Zbiórka chętnych zawsze o godz. 12 przy altance.
To wstępne szkolenie będzie można rozwinąć podczas festiwalu na warsztatach u mistrzów z kraju i z zagranicy. Ilja Landsberg poprowadzi zajęcia monocyklowe. Marta Kuczyńska będzie uczyć manipulacji kijami.

Roy Fagbuyi poprowadzi warsztat "Taniec i żonglerka”. Agnieszka Kwiatkowska da lekcję tissue, czyli posługiwania się chustą wertykalną. Udo Unglaublich poprowadzi kurs szczudlarski. Agnieszka Bińczycka - warsztat z trapezu.

Justyna Golecka nauczy balansu na kuli. Grzegorz Marcinek i Kaja Drzewiecka poprowadzą warsztaty z poi, czyli zataczania kół parą łańcuchów. Ania Adamczyk wyszkoli w diabolo, czyli obracaniu przedmiotu o kształcie klepsydry za pomocą dwóch patyków połączonych cienką linką.

Adam Kolasa poprowadzi naukę żonglerki kontaktowej, czyli toczenia piłek po różnych częściach ciała. Wreszcie Michał Chmielewski, dyrektor artystyczny Państwowej Szkoły Sztuki Cyrkowej w Warszawie, da lekcję klaunady.

Warsztaty zaplanowano na 21 i 22 czerwca na godziny przedpołudniowe i popołudniowe. Miejsca: namioty na błoniu pod zamkiem i Gimnazjum nr 12 przy ulicy Podwale. Wieczorami od 20 czerwca na błoniu będą pokazy mistrzów, widowiska i spektakle.

- Zobaczycie artystów posługujących się formami kuglarskimi, wykorzystujących język dyscyplin cyrkowych nie tylko po to, by bawić, ale też mówić o rzeczach poważnych i aktualnych - zapowiadają organizatorzy. - Będziecie zaskoczeni przedstawieniami przełamującymi konwencję areny cyrkowej.

Festiwal zacznie się w piątek o godz. 19 paradą kuglarzy, która przejdzie z placu Litewskiego przez deptak na błonie. W niedzielę swoje miasto odwiedzi Sztukmistrz z Lublina. Jasza Mazur, akrobata z powieści Isaaca Bashevisa Singera, przywita się z ziomkami o godz. 17 na placu Litewskim, a potem otoczony cyrkowcami przejdzie na plac Po Farze. Tam najsławniejszy lubelski bohater literacki zaprezentuje swój popisowy numer - chodzenie po linie zawieszonej wysoko nad ziemią.

Pozostałe informacje

Motoryzacyjne perełki zaparkują puławskim na targowisku

Motoryzacyjne perełki zaparkują puławskim na targowisku

Unikatowe samochody z różnych stron świata, zabytkowe motocykle, amerykańskie krążowniki, auta sportowe i popularne wyroby polskiej myśli technologicznej - to wszystko i wiele więcej będzie można zobaczyć w najbliższą niedzielę w Puławach.

Autorzy najlepszej pracy konkursu o mieście przyszłości - uczniowie z SP nr 28 w Lublinie zdobyli dla swojej szkoły główną nagrodę - 25 tysięcy złotych
galeria

Amfiteatr, zieleń, zabawki. Tak młodzież wyobraża sobie Lublin w przyszłości

Młodzi ludzie pokazali jak wyobrażają sobie Lublin w przyszłość. Dzisiaj zakończyła się gala podsumowująca projekt. Najlepsi okazali się uczniowie z SP nr 28, którzy pokazali makietę pt. Koziołkowice. To pomysł na zagospodarowanie terenu za galerią VIVO w centrum miasta.

Zostały dwa tygodnie rekrutacji do lubelskich szkół ponadpodstawowych
LUBLIN

Zostały dwa tygodnie rekrutacji do lubelskich szkół ponadpodstawowych

Jeszcze tylko dwa tygodnie na rejestrację mają uczniowie, którzy wezmą udział w tegorocznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w Lublinie. W tym roku w klasach pierwszych liceów, techników i szkół branżowych przygotowano niemal 3000 miejsc. Koniec czasu 21 czerwca.

VI Dni Muzyki Ludomira Rogowskiego
9 czerwca 2024, 18:30

VI Dni Muzyki Ludomira Rogowskiego

9 czerwca 2024 w lubelskim Trybunale Koronnym w Lublinie, odbędzie się koncert kameralny "Ludomir Michał Rogowski im memoriam", w 70. rocznicę śmierci chorwacko - polskiego kompozytora.

Lublin dał drugie życie kwiatom. Teraz zaopiekują się nimi mieszkańcy
LUBLIN/ZDJĘCIA
galeria

Lublin dał drugie życie kwiatom. Teraz zaopiekują się nimi mieszkańcy

W środę (5 czerwca) w Ogrodzie Saskim od godziny 9.00 miasto rozdawało bratki z miejskich kwietników z Parku Bronowickiego i właśnie Ogrodu Saskiego. Kwiaty rozchodziły się jak świeże bułeczki.

- Zobaczyłam zamaskowaną osobę. Sparaliżowało mnie. Stanęłam w bezruchu - relacjonuje jedna z pracownic banku spółdzielczego

Napadała na banki, stanęła przed sądem. "Podeszłam do niej z wyciągniętym nożem"

36-letnia Anna A. obrabowała banki w Kurowie i Puławach na ponad 50 tys. zł. Przed sądem opowiedziała co ją do tego skłoniło i jak bardzo żałuje swojego czynu. Kobiecie grozi do 20 lat więzienia.

Zarząd coraz droższy. Piąty członek już na etacie

Zarząd coraz droższy. Piąty członek już na etacie

Początkowo zarządu powiatu puławskiego nowej kadencji liczył czworo etatowych członków zarządu oraz jednego społecznego. To już nieaktualne. Głosami Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi oraz Danuty Smagi z PiS, do grona etatowców dołączył Łukasz Skowyra.

W lesie znaleziono ponad 30 niewybuchów. Wezwali saperów

W lesie znaleziono ponad 30 niewybuchów. Wezwali saperów

Wczoraj wieczorem w lesie niedaleko Chodlika znaleziono dół, w którym znajdowały się granaty z okresu drugiej wojny światowej. Na miejsce skierowano policję, która wezwała patrol saperski.

Do 10 czerwca mieszkańcy gminy mają czas do zgłoszenia projektów na jubileuszową edycję budżetu obywatelskiego.

Marzysz o zmianie miasta? Zgłoś projekt do budżetu obywatelskiego Świdnika

Jeszcze tylko 4 dni świdniczanie mają by zgłosić swoje pomysły do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Do dyspozycji mieszkańców jest milion zł.

Żółte sery do pizzy: przegląd i rekomendacje dla świadomych konsumentów

Żółte sery do pizzy: przegląd i rekomendacje dla świadomych konsumentów

Pizza – ulubiona potrawa wielu z nas, może być prawdziwą ucztą dla podniebienia, jeśli zostanie przygotowana z odpowiednich składników.

Nie żyje polski żołnierz, który strzegł granicy. "Spoczywaj w pokoju"

Nie żyje polski żołnierz, który strzegł granicy. "Spoczywaj w pokoju"

Nie żyje polski żołnierz, który strzegł granicy państwowej. Zmarł dzisiaj w godzinach popołudniowych w Wojskowym Insytucie Medycznym w Warszawie.

Jest terminarz PKO BP Ekstraklasy. Motor Lublin na początek zagra z niedawnym mistrzem

Jest terminarz PKO BP Ekstraklasy. Motor Lublin na początek zagra z niedawnym mistrzem

W czwartek poznaliśmy terminarz PKO BP Ekstraklasy na sezon 2024/2025. Motor Lublin na dzień dobry zagra przed własną publicznością z Rakowem Częstochowa. Pierwszą kolejkę zaplanowano na dni: 19-21 lipca.

Całe województwo na żółto. Czy znowu czekają nas podtopienia?

Całe województwo na żółto. Czy znowu czekają nas podtopienia?

Kolejne burze nadchodzą nad województwo lubelskie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje alert dla całego województwa.

Taka fontanna tylko w Lublinie. Aż 20 pokazów w czerwcu

Taka fontanna tylko w Lublinie. Aż 20 pokazów w czerwcu

Przed nami 20 widowiskowych pokazów fontanny multimedialnej. Przez cały czerwiec będą rozpoczynać się o nowej godzinie.

Dworzec Lublin z nagrodą za dostępność

Dworzec Lublin z nagrodą za dostępność

Lubelski dworzec idzie jak burza i zdobywa kolejne nagrody. Teraz został doceniony za dostępność dla osób niepełnosprawnych. Podczas uroczystej gali w pałacu prezydenckim nagrodę odebrał dyrektor Grzegorz Malec.

Kalendarz
czerwiec 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna