Już 23 kwietnia rozpocznie się wirtualna odsłona Festiwalu Polskie Wino. To jedyne takie wydarzenie w Polsce, którego celem jest wsparcie polskich winnic w okresie kryzysu oraz promocja polskiego wina. Wszystkie atrakcje zostaną przeprowadzone w internecie.
Festiwal Polskie Wino to propozycja dla wszystkich wielbicieli tego szlachetnego trunku. Jak przekonują organizatorzy, na mapie Polski można odnaleźć kilkaset winnic. Największa ma 33 ha, najstarsza skończyła w tym roku 40 lat, a ta najwyżej położona znajduje się 563 m n.p.m. Historie tych miejsc, porady dotyczące uprawy winogron czy ciekawostki związane z produkcją alkoholu - to wszystko będzie można odkryć podczas Festiwalu, który rozpocznie się już 23 kwietnia i potrwa trzy dni. Całość zostanie zorganizowana w sieci. Poszczególne wydarzenia będą do obejrzenia za darmo na stronach partnerów imprezy oraz w wydarzeniu na Facebooku (TUTAJ).
- Ideą Festiwalu Polskie Wino Online jest niesienie wsparcia w tym trudnym czasie, kiedy winnice straciły swoich głównych partnerów, restauracje. Podczas wydarzenia transmisjami na żywo, wspólnie z wieloma wybitnymi osobami z branży winiarskiej, będziemy udowadniać, że warto pić polskie wino - przekonuje Karol Nizio, właściciel winnicy Dwór Sanna.
W gronie prelegentów Festiwalu znaleźli się znawcy wina, dziennikarze, właściciele winnic czy sommelierzy z całej Polski. Wśród nich m.in. Maciej Nowicki, Piotr Pietras, Tomasz Prange-Barczyński, Małgorzata Minta, Karol Nizio, Nestor Kościański i Anna Kojder.
Podczas Festiwalu będzie jednak można nie tylko wysłuchać ciekawych prelekcji, ale też wziąć udział w wycieczkach po winnicach oraz dyskusjach. Uczestnicy imprezy odkryją, jak łączyć alkohol z jedzeniem, dowiedzą się, co goście zagranicznych restauracji lubią w winach z naszego kraju oraz jak winnice radzą sobie podczas kryzysu.
- Choć aktualna sytuacja zmusza nas do pozostania w domu, Festiwal Polskie Wino online będzie świetną okazją do przedstawienia kilkunastu producentów z całego kraju, rozmów na żywo i zachęcenia do odwiedzenia polskich winnic, gdy będzie to już ponownie możliwe – mówi Maciej Nowicki dziennikarz winiarski związany z magazynem "Ferment. Pismo o winie" oraz portalem Winicjatywa, który podczas festiwalu poprowadzi spotkania w winnicach.
Udział w festiwalowych wydarzeniach jest bezpłanty. Wszystkie szczegóły dostępne są wydarzeniu na Facebooku TUTAJ
Program Festiwalu Polskie Wina online:
Czwartek, 23 kwietnia:
- godz. 16.30 - Otwarcie Festiwalu – Karol Nizio i Małgorzata Minta
- godz. 17.30 - Pomagamy polskim winnicom i #zostajemywdomuzwinem Jak radzą sobie w czasie kryzysu polskie winnice? Wspólne nagranie polskich winnic
- godz. 18.30 - Winnica Wieliczka i Winnica Gronowscy – spotkanie w winnicach, prowadzenie Maciej Nowicki
- godz. 19.30 Czy istnieje w Polsce turystyka winna? – Tomasz Prange-Barczyński, Bartosz Wilczyński, Kuba Janicki
Piątek, 24 kwietnia:
- godz. 16.30 - Winnica Silesian i Winnica Dwórzno – spotkanie w winnicach, prowadzenie Maciej Nowicki
- godz. 17.30 - Winnica Kojder i Winnica Equss – spotkanie w winnicach, prowadzenie Maciej Nowicki
- godz. 18.30 - Wina dla hipstera – o modzie na wina naturalne, biodynamiczne i inne – Piotr Pietras, Kuba Janicki, Małgorzata Minta
- godz. 19.30 - Wino, kino i książki. Filmy i powieści z winem w tle – Sławomir Sochaj
Sobota, 25 kwietnia:
- godz. 15 - Zapraszamy na Roztocze. Dzień w winnicy Dwór Sanna – Karol Nizio
- godz. 16 - Winnica Dwór Sanna i Winnica Jadwiga – spotkanie w winnicach, prowadzenie Maciej Nowicki
- godz. 17 - „Z czym to się je?” – wine and food pairing w domu – Patrycja Siwiec i Adam Pawłowski
- godz. 18 - Winnica Gródek i Dom Bliskowice – spotkanie w winnicach, prowadzenie Maciej Nowicki
- godz. 19 - Za granicą też podają polskie wino. Jak polskie wina wypadają na tle innych? – Mikołaj Skrzypczak i Piotr Pietras
Niedziela, 26 kwietnia:
- godz. 15 - Wzrost sprzedaży polskich win – skąd się to wzięło? – Kamila Dzierżawska, Rafał Błażusiak, Katarzyna Federowicz
- godz. 16 - Winnica Moderna i Winnica Wzgórz Trzebnickich – spotkanie w winnicach, prowadzenie Maciej Nowicki
- godz. 17 - Solaris, Johanniter i inni – o szczepach uprawianych w Polsce – Katarzyna Federowicz
- godz. 18 - Nie tylko białe i czerwone… Wina musujące z Polski – Tomasz Prange-Barczyński