Wyjątkowa wystawa, specjalny album z archiwalnymi materiałami czy gry edukacyjne dla dzieci i młodzieży szkolnej - to propozycje Archiwum Państwowego w Lublinie z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Wystartował projekt "Walka zbrojna-Walka propagandowa. Oblicza wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921".
Na inicjatywę APL składają się trzy elementy. Pierwszym z nich jest wystawa pt. "Lubelszczyzna w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921". Ekspozycję tworzą materiały archiwalne związane z walką zbrojną, agitacją bolszewicką i dezercją, ewakuacją ludności i urzędów, kształtowaniem nastrojów społecznych przy pomocy propagandy oraz podejmowanymi w okresie międzywojennym inicjatywami, mającymi na celu upamiętnienie wojny i jej bohaterów.
Wystawę można podziwiać na dziedzińcu Archiwum Państwowego w Lublinie przy ul. Jezuickiej 13 (od poniedziałku do piątku w godz. 9-15) oraz na stronie internetowej TUTAJ.
Kolejną propozycją APL jest album "Wojna polsko-bolszewicvka 1919-1921", prezentujący materiały z zasobów Archiwum. W albumie znajdują się m.in. materiały dotyczące działań zbrojnych, walki propagandowej, mobilizacji ludności, podnoszenia morale, aktywności mieszkańców w trakcie wojny oraz upamiętnienia tej walki w okresie międzywojnia. Album dostępny do kupienia w siedzibie APL oraz w sprzedaży wysyłkowej.
Dodatkowo Archiwum zaprasza również do pobierania specjalnych zeszytów edukacyjnych zawierających tematyczne gry i zabawy skierowane do dzieci. Zeszyty przedstawiają historię Antka Domaszewskiego, który marzy o dołączeniu do ułanów, a gdy to marzenie się spełnia, uczestniczy w największych starciach wojny polsko-bolszewickiej. Opowieść zaprezentowana w zeszycie, jest przeplatana grami, zabawami, kolorowankami i krzyżówkami, które mają zaangażować odbiorcę w aktywne poznawanie historii i przebiegu wojny w latach 1919–1921. Zeszyt dostępny w siedzibie APL.