Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

2 maja 2018 r.
17:28

Święto Narodowe Trzeciego Maja. Uroczystości w Lublinie i regionie

Autor: Zdjęcie autora aa p.p. bar
0 1 A A
3 maja 2018 8:30

Program uroczystości i imprez z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Lublin

Godz. 8.30 – złożenie kwiatów pod pomnikiem Konstytucji
Godz. 9.00 – uroczysta sesja Rady Miasta Lublin w Trybunale Koronnym
Godz. 10.00 – msza w katedrze lubelskiej w intencji Ojczyzny
Godz. 11.30 – przemarsz z katedry na plac Zamkowy
Godz. 11.45 – uroczystości na placu Zamkowym:
• złożenie meldunku dowódcy Garnizonu Lublin przez dowódcę uroczystości i powitanie kompanii honorowych
• uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt i odegranie hymnu państwowego
• odegranie pieśni „Witaj, majowa jutrzenko”
• wystąpienie wojewody
• apel pamięci i salwa honorowa
• występ Orkiestry Wojskowej w Lublinie
• defilada kompanii honorowych, jazdy w mundurach historycznych oraz pojazdów historycznych
Godz. 12.45 – polonez z udziałem uczestników uroczystości, prowadzony przez Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej. Korowód wyruszy sprzed Zamku, gdzie będzie prowadzony figurami tanecznymi, a następnie dotrze do sceny na placu Zamkowym, na której odbędzie się koncert.
Godz. 13.00 – festyn na placu Zamkowym organizowany przez Wojewodę Lubelskiego, Marszałka Województwa
Lubelskiego i Prezydenta Miasta Lublin oraz służby mundurowe.
W programie festynu jest m.in. jubileuszowy koncert pieśni i tańców narodowych, wspólne śpiewanie polskich pieśni patriotycznych i nauka tańców narodowych, wycieczki z przewodnikami, wystawy sprzętu wojskowego i służb mundurowych, pokazy oraz inne atrakcje.

Biała Podlaska

O godz. 11:30 rozpocznie się uroczysta msza święta w Kościele Św. Antoniego. O godz. 12:30 nastąpi przemarsz pod tablicę upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 maja przy I LO im. J.I. Kraszewskiego. Tutaj swoje przemówienie wygłosi Dariusz Litwiniuk, przewodniczący rady miasta, a delegacje złożą kwiaty.

Chełm

Obchody święta rozpoczną się o godz. 9 mszą świętą w Bazylice pw. Narodzenia NMP. Następnie jej uczestnicy złożą wieńce i wiązanki kwiatów najpierw pod pomnikiem Prymasa Stefana Wyszyńskiego, a następnie pod krzyżem Niepodległości na Górze Chełmskiej.
O godz. 10.30 uroczystości przeniosą się pod Pomnik Niepodległości na pl. Łuczkowskiego. W programie uwzględniono odegranie hejnału miasta, złożenie meldunku dowódcy Garnizonu Chełm, podniesienie flagi państwowej na maszt, odegranie hymnu narodowego, wystąpienie prezydenta miasta, odczytanie apelu pamięci i salwę honorową. Delegacje miejskich środowisk i instytucji złożą pod pomnikiem wieńce. Oficjalną część uroczystości zakończy wojskowa defilada, w której weźmie też udział Szwadron Rekonstrukcyjny Oddziału Kawalerii II RP Chełmskiego Stowarzyszenia Miłośników Koni i Kawalerii Polskiej Edukacja, Historia, Kultura w Janowie k. Chełma.
Przedłużeniem obchodów od godz. 11.30 będzie program artystyczny, w tym wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych. W imprezie weźmie udział Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Chełmskiej.

Kraśnik

Obchody 227. rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczną się od mszy św. w kościele Wniebowzięcia NMP (godz. 10.30). Po modlitwie uczestnicy uroczystości przejdą na Rynek, gdzie pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego złożą kwiaty. O godz. 12.30 zaprezentują się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2. Później będzie można obejrzeć pokaz historyczny Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Zaś o godz. 18 w Centrum Kultury i Promocji rozpocznie się koncert Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza z Warsaw Opera Quartet. Wstęp wolny.

Janów Lubelski

Uroczystości 3 maja rozpoczną się o godz. 8.30 od zbiórki pocztów sztandarowych i delegacji przy budynku Urzędu Miejskiego. O godz. 9 w janowskiej kolegiacie zostanie oprawiona msza. O godz. 10.15 uczestnicy uroczystości przejdą pod pomnik Tadeusza Kościuszki, gdzie po przemówieniu burmistrza Janowa Lubelskiego zostaną złożone kwiaty. Uroczystości zakończy koncert „Olek Orkiestry”. Janowskim obchodom towarzyszy impreza dla rowerzystów - Cisowianka Road Tour (start godz. 12, przy Janowskim Ośrodku Kultury).

Puławy

Godz. 9 – msza w kościele pw. św. Józefa na os. Włostowice, po której przed pobliskim pomnikiem Konstytucji 3 maja zaplanowano okolicznościowe wystąpienia lokalnych władz i złożenie kwiatów.
Godz. 11 – w stronę skweru Niepodległości poprowadzi mieszkańców historyk Zbigniew Kiełb, który opowie o „śladach odzyskania niepodległości” w Puławach.
Godz. 19:30 – projekcja filmu „Pan Tadeusz” (pl. Chopina).

Świdnik

Oficjalne obchody święta uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczną się o godz. 9.15. W kościele NMP Matki Kościoła uczestnicy odśpiewają hymn z Chórem Canto i Helicopters Brass Orchest. O godz. 10 będzie msza. Burmistrz Świdnika apeluje do osób, które chciałyby kupić wiązanki kwiatów by przekazały pieniądze na pomoc w zorganizowaniu wakacji dla polskich dzieci za wschodniej granicy. 3 maja będzie prowadzona zbiórka. O godz. 15 piknik. Zacznie się od spektaklu patriotycznego w wykonaniu Chóru Męskiego Arion (w muszli koncertowej MCUS). Będzie też konkurs patriotyczny dla rowerzystów i parada rowerowa ulicami miasta. Zaś na godz. 17.30 został zaplanowany koncert Helicopters Brass Orchestra.

Urzędów

– Zamiast tradycyjnej akademii uroczystości uświetni polonez, który 3 maja wyruszy spod budynku naszego Ratusza w kierunku Rynku. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych. Obchody Święta Narodowego rozpoczną się o godz. 11.30 od mszy za Ojczyznę w kościele parafialnym. Kwadrans wcześniej zaplanowano zbiórkę uczestników uroczystości za budynkiem Ośrodka Kultury skąd przemaszerują do kościoła. Później, na godz. 12.30 zaplanowano okolicznościowe wystąpienia i złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikami – marszałka Józefa Piłsudskiego, Tadeusza Kościuszki, Legionistów, św. Floriana i 600-lecia Urzędowa. O godz. 13.30 na Rynku w Urzędowie rozpocznie się część artystyczna i polonez. Wydarzeniu będzie towarzyszyć parada samochodów strażackich i zaprzęgów konnych Stowarzyszenia Miłośników Koni „Podkowa”.

Zamość

Godz. 17 – koncert Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu oraz Zespołu i Pieśni Zamojszczyzna. O godz. 19 koncert Orkiestry Dętej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im Karola Szymanowskiego, a o godz. 20.30 pokazy freestyle Teatru Ognia „Utopia”. Wszystkie koncerty odbędą się na Rynku Wielkim. Dodatkową atrakcją ma być patriotyczna iluminacja Ratusza.

Dzień Flagi w Lublinie

Pozostałe informacje

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30