Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

19 kwietnia 2021 r.
14:41

Konferencja "Świat Wincentego Pola"

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
0 0 A A
20 kwietnia 2021 10:00
(fot. materiały prasowe)

Z okazji 214. urodzin poety-geografa, Wincentego Pola, już po raz 13. odbędzie się ogólnopolska konferencja poświęcona jego życiu i twórczości. W tym roku wydarzenie odbędzie się online w dniach 20-21 kwietnia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Hasłem tegorocznej konferencji jest: "Miło spoglądać, Wisło, na twe nurty. Rzeki: emocje – magia – ekologia". W wydarzeniu udział wezmą m.in. prelegenci z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Dworku Wincentego Pola, Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy czy Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

Przez dwa dni organizatorzy zapraszać będą na wykłady od godz. 10. Szczegóły dotyczące uczestnictwa w konferencji online dostępne są na stronie facebookowej wydarzenia: TUTAJ.

Program:

20 kwietnia:

- 10.00 – Powitanie uczestników spotkania
- 10.10 – Wiktor Kowalczyk (Dworek Wincentego Pola, Filia Muzeum Literackiego w Lublinie, Oddziału Muzeum Narodowego w Lublinie) – „O rzekach i Wincentym Polu” – wprowadzenie w tematykę konferencji
- 10.30 – Ks. prof. Henryk Drawnel (Katedra Filologii Biblijnej i Literatury Międzytestamentalnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II) – „Jordan pomiędzy Eufratem a Nilem: Starożytny Izrael i jego „rzeki””
- 10.50 – Paweł Jarczewski (Izba Pamięci Wincentego Pola, „Wyspa Skarbów” Gdańskiego Archipelagu Kultury, Gdańsk Sobieszewo) – „Ujście Wisły nie jedno ma imię. Proces kształtowania się ujścia Wisły do morza na przestrzeni wieków”
- 11.10 – Dr Marek Bednarski (Stowarzyszenie Miłośników Dawnej Broni i Barwy, Oddział Lubelski) – „Rola rzek w strukturze fortyfikacji na terenie Polski”
- 11.30 – Dr Andrzej Konstankiewicz (Stowarzyszenie Miłośników Dawnej Broni i Barwy, Oddział Lubelski) – „Stalowe kadłuby na wodach Polesia”
- 11.50 – Dyskusja

21 kwietnia:

- 10.00 – Anna Kacprzak (Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, Oddział Grodzisko Żmijowiska) – „Osadnicza i kulturowa funkcja rzek w pradziejach i wczesnym średniowieczu w oparciu o wybrane stanowiska archeologiczne z rejonu Małopolskiego Przełomu Wisły i krain do niego przyległych”
- 10.20 – Paweł Jarczewski (Izba Pamięci Wincentego Pola, „Wyspa Skarbów” Gdańskiego Archipelagu Kultury, Gdańsk Sobieszewo) – „Pierwsze, tak dokładne opisanie...? Wisła i jej siostry w hydrograficznym ujęciu Wincentego Pola”
- 10.40 – Marta Kłak-Ambrożkiewicz (Muzeum Domu Jana Matejki, Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie) – „„Jeśli Bóg da, chciałbym jeszcze, nim wyjadę za granicę, zwiedzić Karpaty”: Jan Matejko wśród przedburzowców nad Wisłą – wizja antropologiczna”
- 11.00 – Dorota Seweryn-Puchalska (Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, Oddział Kamienica Celejowska) – „Rzeka jako zmienna metafora w sztukach wizualnych”
- 11.20 – Prof. Małgorzata Król (Kolegium Dydaktyczne Filologii Polskiej, Edytorstwa i Humanistyki Cyfrowej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II) – „Pasje naukowe Wincentego Pola i Gustawa Zielińskiego”
- 11.40 – Dr Joanna Wiśniewska-Krupa (Muzeum Narodowe w Lublinie, Oddział Muzeum Literackie w Nałęczowie) – „Rzeki w przestrzeniach sakralnych liryków Wincentego Pola. Od orbis exterior do poetyckiej praktyki”
- 12.00 – Dyskusja
- 12.20 – Podsumowanie i zakończenie

e-Wydanie

Pozostałe informacje

353 rodziny zastępcze, czyli szansa na drugi dom
ZDJĘCIA
galeria

353 rodziny zastępcze, czyli szansa na drugi dom

Dziecko ma prawo do wychowywania się w rodzinie pełnej ciepła, miłości, wsparcia, wartości i możliwości rozwoju psychicznego i społecznego. Mówi się, że rodziców się nie wybiera. Czasem jednak los sprawia, że dzieci wychowują się poza biologiczną rodziną. Rodzinna piecza zastępcza to szansa na stabilność, bezpieczne środowisko i miłość. Szansa na „drugi dom”.

Sławomir Ćwik w wyniku październikowych wyborów parlamentarnych wszedł do Sejmu RP. Teraz z pierwszego miejsca na liście Trzeciej Drogi w Lubelskiem walczy o mandat europosła

Poseł Polski 2050 w Zamościu: Idźmy na wybory

Dwa główne obozy polityczne przerzucały się oskarżeniami. Tylko Trzecia Droga pokazywała program pozytywny i merytoryczny – tak mniej więcej poseł Sławomir Ćwik, „jedynka” Polski 2050 podsumował kończącą się kampanię przed wyborami do Europarlamentu.

Śmierć podczas prac polowych

Śmierć podczas prac polowych

Tragiczny wypadek podczas prac polowych w powiecie janowskim. Mężczyzna zginął przygnieciony przez kosiarkę sadowniczą.

Tajemne triki na współdzielenie konta Netflix: jak obejść ograniczenia – nowe zasady

Tajemne triki na współdzielenie konta Netflix: jak obejść ograniczenia – nowe zasady

Netflix to niezwykle popularna platforma streamingowa, dostępna na całym świecie. Chociaż w swojej bibliotece udostępnia wiele ciekawych produkcji, ceny abonamentów pozostawiają wiele do życzenia. Nie dziwi więc fakt, że dużo osób interesuje się współdzieleniem konta. Jakie triki warto znać, jeśli chcemy korzystać z Netflixa „na spółkę” w 2024 roku? Podpowiadamy!

Najczęstsze mity o ubezpieczeniu OC – co warto wiedzieć?

Najczęstsze mity o ubezpieczeniu OC – co warto wiedzieć?

Ubezpieczenie OC, czyli obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, to temat doskonale znany każdemu kierowcy. Niestety, wokół tego koniecznego ubezpieczenia narosło wiele mitów. Czas je obalić!

Oprawy LED – czy to na pewno inwestycja na lata?

Oprawy LED – czy to na pewno inwestycja na lata?

Szukasz oświetlenia, które łączy funkcjonalność, estetykę i oszczędność? Postaw na oprawy LED! To rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w Twoim domu, jak i w firmie. Mają szereg zalet i wyróżnia je ogromna różnorodność. Różnią się od siebie designem, mocą, sposobem montażu i zastosowaniem. Jak więc wybrać odpowiednią oprawę dla siebie? Czym się kierować przy wyborze i co trzeba o nich wiedzieć? Zapraszamy do lektury!

Sianokosy w Muzeum Wsi Lubelskiej
9 czerwca 2024, 11:30

Sianokosy w Muzeum Wsi Lubelskiej

W najbliższą niedzielę lubelski skansen zaprasza na tradycyjne sianokosy. Będą pokazy koszenia, grabienia i przewracania siana.

Ciasto ratuje życie " Razem dla Ewy"
ZDJĘCIA
galeria

Ciasto ratuje życie " Razem dla Ewy"

Licytacja charytatywna " Razem dla Ewy" odbyła się w czwartek w XXIII Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie. Uczniowie zbierali pieniądze na pomoc swojej nauczycielce Pani Ewie, która uczy historii. Jest jedyną nauczycielką w Lublinie jeżdżącą na wózku. I właśnie dla niej uczniowie już po raz drugi zorganizowali specjalną akcję.

Pożar podczas burzy. Spaliła się stodoła
galeria

Pożar podczas burzy. Spaliła się stodoła

Najprawdopodobniej od uderzenia pioruna zapaliła się drewniana stodoła w Niedzieliskach (gm. Szczebrzeszyn). Do pożaru doszło dzisiejszej nocy, gdy nad powiatem zamojskim przechodziły burze.

Marta Wcisło
Dzień Wschodzi
film

Marta Wcisło: Mam megafon torebkowy

W ostatnim dniu kampanii wyborczej gościem Krzysztofa Kota w cyklu „Dzień Wschodzi” jest Marta Wcisło — kandydatka do Parlamentu Europejskiego z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Ostatnia szansa na zdobycie przekonanie do siebie wyborców.

Nieformalna stolica Trójmorza to Lublin
galeria

Nieformalna stolica Trójmorza to Lublin

Już tylko 5 dni pozostało do IV Samorządowego Kongresu Trójmorza. To wydarzenie co roku gromadzi liderów Europy Środkowej.

Orlen Oil Motor Lublin jedzie dzisiaj po kolejną wygraną w PGE Ekstralidze

Orlen Oil Motor Lublin jedzie dzisiaj po kolejną wygraną w PGE Ekstralidze

Orlen Oil Motor Lublin zamykał siódmą kolejkę PGE Ekstraligi, a najbliższą otworzy. W piątek o godzinie 18 Bartosz Zmarzlik i spółka zmierzą się na własnym torze z walczącym o utrzymanie ZOOleszcz GKM Grudziądz. Faworyt jest znany, a celem lubelskiej ekipy poza wygraną jest śrubowanie rekordu zwycięstw

Wakacje nie muszą być nudne! Miasto po raz kolejny wychodzi z ofertą dla najmłodszych i młodzieży i organizuje zajęcia edukacyjne i warsztaty.

Półkolonie, zajęcia sportowe lub ciekawe spotkania. Zapisz swoje dziecko na "Lato w mieście"

Lato w mieście wcale nie musi być nudne. Miasto po raz kolejny wychodzi z ofertą dla najmłodszych. Zapisy ruszają już w najbliższy poniedziałek.

Dziś mecz Polska - Ukraina. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i inernecie

Dziś mecz Polska - Ukraina. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i inernecie

Reprezentacja Polski, która od początku tygodnia przygotowuje się do udziału w mistrzostwach Europy dziś wieczorem zagra pierwszy przed Euro mecz kontrolny. O godzinie 20.45 na PGE Stadionie Narodowym drużyna selekcjonera Michała Probierza zmierzy się z Ukrainą

Imprezy klubowe w Lublinie – 7–8 czerwca
7 czerwca 2024, 20:00

Imprezy klubowe w Lublinie – 7–8 czerwca

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Przed nami kolejny weekend, w gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto nasze propozycje.

Kalendarz
czerwiec 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna